Rosela žlutobřichá patří mezi papoušky střední velikosti. Žije v Tasmánii a na ostrovech v Bassově průlivu. Žije v téměř všech biotopech Tasmánie kromě rašelinišť a hospodářských oblastí bez stromů. Obývá hlavně husté vlhké lesy, parky a zahrady.
Jako u ostatních rosel, je třeba dbát na hygienu chovatelského zařízení. Rosely se obecně rády pohybují i po dně ubikace a tak mohou být napadeny parazity, kteří se do voliéry dostanou s trusem volně žijících ptáků. Je proto vhodné nechávat vyšetřit jejich trus a podávat případně antiparazitika.
Rosela žlutobřichá je ze všech druhů rosel největší. Záda a křídla jsou tmavá, v odstínech modré, zelené a černé, na ramenou má modré skvrny. Hlava je žlutá s červeným čelem a modrými lícemi. Spodina těla je taktéž žlutavá. Mláďata mají zelené zbarvení, dokud nepřepeří do dospělého šatu.
Tito ptáci by se měli chovat pouze po jednotlivých párech. Jedinci by byli v období toku a hnízdění agresivní vůči ostatním obyvatelům voliéry. Dospívají po prvním roce života.
Harmonizující pár upřednostňuje kmenovou budku. Chovatelé doporučují rozměry půdorysu 20 x 30 cm a výšce 100 cm. Do budky se dávají jako podklad hobliny. Samice snáší okolo 6 - 8 vajec. Sedí a inkubuje je 19 - 23 dní. Po měsíční péči rodičů mláďata opouští budku a po vylétnutí jsou dokrmována rodiči přibližně ještě 3 týdny.
Jak je již napsáno výše, jedná se o největší druh rosely. Je to odolný pták, kterému nevadí ani naše klimatické podmínky a tak není problém chovat ji přes celý rok ve venkovní voliéře, která je pro ni mnohem vhodnější než např. chov v kleci. Dokáže odolat mrazu, ale i přesto jí nedělá dobře průvan a tak je třeba myslet na nějaké závětří, kde bude chráněna vůči povětrnostním vlivům.
U voliéry se doporučuje délka alespoň 3 m, aby měli ptáci možnost se proletět. Ubikace by měla být vybavena přírodními bidly a nádobou s vodou na koupání, protože se koupou velmi rády a to i v chladném počasí. Přes letní období se doporučuje voliéru zastínit, nemají rády přímé slunce a vysoké teploty.
V přírodě se živí především semeny trav a eukalyptů, bobulemi, ořechy, ovocem a různými vývojovými stádii hmyzu. Od toho se odvíjí její krmná dávka. Základem je směs pro střední papoušky, kterou lze již namíchanou zakoupit. Obsahuje především slunečnici, kardi, lesknici, proso, oves a další zrniny.
Dále by se měla její krmná dávka skládat z různých druhů zeleniny, ovoce a zeleného krmení. Doplňkem a zpestřením je okus - např. větvičky ovocných stromů, černého bezu, atd. V období hnízdění je důležitá i živočišná složka v potravě, např. vaječná míchanice, nebo hmyz. Pro správné trávení se dává ptákům do voliér grit a nesmí chybět čerstvá voda.