Poměrně velký krkavcovitý pták známý i z naší přírody. Považovaný za největší škodnou mezi našimi ptáky. Sežere všechno, na co přijde. Ačkoliv se může v zimních měsících hubit, prakticky se tak neděje.
V posledních desetiletích se straky dokázaly silně přemnožit a původně pták spíše volné, zemědělské krajiny obsadil i města. Například v Praze staví hnízda i na fasádách domů. Ačkoliv není chráněná, k jejímu chovu a držení doma potřebujete povolení. Trochu absurdní.
O její zdraví nemusíte mít žádné obavy, je to pták více než odolný.
Pták výrazně černobíle zbarvený, asi velikosti těla hrdličky, avšak s dlouhým ocasem. Je to všežravec, který sežere všechno, na co přijde. Jsou velmi inteligentní a dovedou dokonale číst situaci okolo sebe. Rekreační běžec, který se o ni nezajímá, může běžet 2 metry od ní, jakmile se na ni díváte, odlétá zdaleka.
Dříve se vybírala mláďata z hnízd, dokrmovala a držela doma volně. Obvykle se po čase vracela do přírody sama. Je známá její záliba v lesklých předmětech, odtud přísloví: Krade jako straka.
Pokud by snad někdo přes všechna varování chtěl straku chovat doma, doporučuje se větší klec. Není to způsobný papoušek, ale vetřelec, který váš byt bude považovat za svoje území. Navíc znečišťuje svoje okolí. Samozřejmě ji můžete držet venku celoročně.
Nejvhodnější je velká klec o kubatuře jednoho metru.
Straka je všežravec, který je však výrazně hmyzožravý. Hmyz sbírá jak na zemi, tak ve větvích. Loví však i nepozorné ptáky, zvláště mláďata, a vybírá hnízda. Vleze i do kontejnerů, krade psům granule. Takže krmit ji můžete především granulemi a potom vším, co vám doma zbývá.