Papoušci rodu Brotogeris jsou postavou menší ptáci, kteří jsou domovem ve Střední a Jižní Americe. Mezi chovateli a v chovatelské literatuře se dobře ujalo rodové pojmenování tirika, které se vžilo.
Soustava však ponechává pro tento rod jméno papoušek. Konkrétně pro tento druh papoušek kobaltový.
Nutnost koupele. V uzavřeném prostoru pozor na průvan.
Jsou v těle o něco větší než nejmenší z jihoamerických papoušíčků rodu Forpus. Mají však vždy delší ocas klínovitého tvaru. Jsou to svrchu ptáci celkově zelení, jen na čele nažloutlí a s malou oranžovou skvrnou na bradě. Zobák je světlý. Letky na spodní straně křídla jsou kobaltově modré, rovněž tak spodní krovky křídelní.
Samec i samice jsou stejně zbarvení. Jsou to ptáci, kteří se většinu života pohybují v korunách stromů.
Protože jsou to spíše lezci než letci, nemají velké nároky na prostor. Vyžadují však teplo. Všechny druhy tohoto rodu jsou ptáci z tropických oblastí, kde dávají přednost spíše níže položeným krajům.
Postačí velká klec, alespoň metr délky.
Jsou to spíše plodožraví ptáci, i když berou některá semena, která loupou ze slupek jako klasičtí semenožravci. Po jejich získání je nutné krmit je stejně jako u předchozího majitele.
Zprávy o jejich chovu se shodují na tom, že potřebují naklíčené krmení. Slunečnici se snažíme vynechat.
Doporučuje se podávat krájené ovoce a zeleninu. Namočený piškot. Spíše než slunečnici berou raději semenec a proso. V oblibě jsou i kompoty. Takové krmení však vydrží v dobrém stavu jen omezený čas. Namočený piškot můžeme vhodně sypat vitaminy a přípravky s vápníkem.