Agapornisové etiopští jsou malí afričtí papoušci. Pomocně si ptáky tohoto rodu dělíme na dvě skupiny. Jedna skupina druhů má okolo oka neopeřený kožní kroužek, druhá jej nemá. Agapornis etiopský je endemitem této země, nikde jinde nežijí.
Jsou jedním ze dvou hlavních druhů ptáků náhorní roviny, která je asi 14x větší než ČR. Udává se, že je monotypický. Jiné prameny uvádí dvě formy a je to pravděpodobnější. Pohlaví lze bezpečně rozlišit podle zbarvení peří na hlavě.
Ptáci jsou sice otužilí, přesto je zimujeme raději v temperovaných místnostech. Vitaminy dáváme do vody nebo vaječné míchanice.
Menší pták, v těle asi velikosti kosa, s krátkým ocasem a červeným zobákem. Má typický tvar zobáku papoušků. Původně pták vysokohorských lesů. Dokázal se však přizpůsobit, když byla krajina v podstatě odlesněna. Svá hnízda staví v dutinách.
Metodika chovu agapornisů je za celá ta léta, kdy se ptáci v Evropě chovají dobře známá. Jiné druhy agapornisů se však v zajetí rozmnožují přeci jenom úspěšněji než agapornis etiopský.
Je zapotřebí věnovat více pozornosti otázce dietnějšího krmení. Jejich hlavní potrava v přírodě není tak vydatná, jako ta, která se jim dostává v zajetí. V současnosti pochází téměř všichni ptáci z evropských chovů, odchyt se v podstatě nekoná.
Postačuje klec asi rozměrů 60x40x30 cm výšky, menší voliérka je však lepší.
Základem je směs zrnin pro malé papoušky. Její součástí je semeno slunečnice, semenec, niger, různé druhy prosa, bezpluchý oves, kardi. Zvyknou si i na granule. Vaječná míchanice, ovoce. Větvičky na okus. Zelené krmení.