iFaunaiFauna

Amada červenohlavá

Chystáte se koupit plemeno Amada červenohlavá?Podívejte se na aktuální inzeráty nebo sdílejte tento článek s přáteli!

Amada červenohlavá se představuje

O plemenu

Amada červenohlavá, někdy také nazývána amada či amadina papouščí, je elegantním chovancem z čeledi astrildovitých. 

Ačkoliv se označení "amada" a "amadina" často zaměňují (resp. používají jako synonyma), v tomto případě je amadina červenohlavá odlišný druh. 

Zdraví / nemoci

Samozřejmostí je mít k dispozici karanténní klec pro případ příchodu nového jedince nebo onemocnění. Dále máme přehled o veterinárních lékařích zaměřených na ptactvo, kteří ordinují v okolí.

Amada červenohlavá netrpí žádnými specifickými zdravotními komplikacemi a pokud jsou dodrženy zásady zoohygieny a potřebné vlastnosti ubytování, jsou vhodné i pro relativní začátečníky, kteří již chovali alespoň jednodušší astrildy (zebřičky, chůvičky). 

Popis a charakteristika

Velmi oblíbený a atraktivně zbarvený astrild s původem v Nové Kaledonii. Chovatelé ji řadí mezi tzv. papouščí amady.

V Nové Kaledonii se vyskytuje i v blízkosti lidských obydlí, stejně jako v hustě zarostlých lokalitách. Hnízdí v párech, ale mimo hnízdění vytváří hejna. Hnízdo staví kulovité s malým otvorem. Pozorujeme pohlavní dimorfismus, kde samička má podíl červené barvy na hlavě a hrdle menší než samec. Samce poznáme s jistotou především podle zpěvu.

Jak chovat

Optimální je držet amady po párech, ve větším prostoru je možno párů mít více. Samička snáší 5 až 7 bílých vajíček, inkubace trvá 13 dnů. Mladí opouští hnízdo asi 20 dní po vylíhnutí a jsou rodiči krmeni ještě asi 14 dní. 

Nároky na prostor

Amady červenohlavé lze úspěšně chovat i odchovávat jak v klecích (délka min. 100 cm), tak ve voliérách. Vzhledem k velké pohyblivosti ptáka je ale lepší mu nabídnout co nejvíce prostoru. 

Chovatelé ze zkušenosti radí osázené voliéry, ale ptáky radí umístit až po olistění keřů, protože amady červenohlavé jsou schopné rychle oštípat pupeny dříve, než se keře zazelenají. 

Nechováme je spolu s jinými druhy amad, aby nedocházelo k nežádoucímu křížení. S jinými astrildy se však snáší. Při klecovém chovu je vhodné podpořit soukromí hnízdícího páru zamaskováním hnízdních budek. 

Potrava a krmení

Krmíme jako jiné astrildy, základem jsou tedy drobnější semena klíčená i suchá. Zvláště v době odchovu je potřeba velké množství klíčeného zrní. Doplňujeme zeleným krmením a živočišnou složku potravy, kterou můžeme zajistit vaječnou míchanicí nebo hmyzem.

Samozřejmě nezapomínáme na zdroj vápníku a grit. Vodu podáváme jak k napojení, tak ke koupeli.