iFaunaiFauna

Amada tříbarvá

Chystáte se koupit plemeno Amada tříbarvá?Podívejte se na aktuální inzeráty nebo sdílejte tento článek s přáteli!

Amada tříbarvá se představuje

O plemenu

Krásně zbarvený a relativně nenáročný astrild vhodný k chovu ve společenských voliérách. 

Zdraví / nemoci

Při chovu ptáků obecně je vhodné mít přehled o veterinárních lékařích zaměřených na ptactvo, kteří ordinují ve vašem okolí. Nezbytné je mít k dispozici karanténní klec v případě onemocnění či příchodu nového jedince do chovu. 

Popis a charakteristika

Tenhle krásně zbarvený ptáček pochází ze Sulawesi, Moluk, Nové Guinei, severovýchodní Austrálie, Bismarkova souostroví, Šalamounových ostrovů a Banksových ostrovů a dalších tichomořských oblastí, kde se pohybuje především ve vyšších nadmořských výškách s bujnou vegetací, kde skvěle využije své zbarvení. 

Mimo dobu hnízdění žije v menších skupinách, během hnízdění žije v párech. Snůška činí 3 až 6 bílých vajíček, inkubace trvá asi 13 dní. Dospělé opeření mají zhruba v 6 měsících věku. 

V péči člověka je nenáročným chovancem, který se ochotně rozmnožuje a nemá větší potíže s vyváděním mladých. Samce od samice poznáme podle chování a zpěvu, cvičené oko chovatele vidí výraznější zbarvení u samců. Chovají se také v několika barevných formách. 

Jak chovat

Jak už to u astrildů bývá, amada tříbarvá bude nejspokojenější ve společnosti opačného pohlaví svého druhu. Jsou velmi mírné a chovatelé je považují za vhodné k chovu ve voliérách s dalšími druhy mírných ptáků s podobnými nároky.

Nároky na prostor

Amady tříbarvé je možné chovat jak v klecích (minimální délka 1,2 m pro jeden pár), tak ve voliérách. Uvádí se, že velmi ochotně zahnízdí a aby hnízdit přestaly, je třeba zcela rozdělit páry od sebe. 

K hnízdění nabízíme budky i polobudky, vhodný materiál k jejich vystlání a dostatečné soukromí. Samozřejmostí je zimování v teplém prostředí. 

Součástí vybavení voliéry/klece je voda ke koupání. Někteří chovatelé doporučují při chovu v místnosti používat slabé noční osvětlení kvůli orientaci v případě vyrušení ptáků. Amady jsou totiž lekavější a mohou se při polekání v noci poranit. 

Potrava a krmení

Krmíme směsí drobných semen, především pak různá prosa a lesknice. Nabízíme jak suché, tak klíčené. Předkládáme semena trav a plevelů v různém stadiu zralosti, podle sezóny. Zelené krmení je samozřejmostí (ptačinec žabinec, smetánka lékařská, salát apod.), stejně jako nabídka živočišné složky během hnízdění. Kromě vaječné míchanice je vhodné ptákům nabídnout i hmyz, který je v přírodě podstatnou složkou jejich jídelníčku.