Jeden z možná prvních astrildů dovezených do Evropy. Jsou považované za nenáročné a vděčné chovance.
Amadina páskovaná je spíše nenápadný astrild, samci mají typickou červenou pásku na hrdle. Díky tomuto znaku také získala svůj trochu morbidní anglický přídomek "Cut-throat", tedy doslova "podříznutá".
Amadina páskovaná nemá žádná zdravotní specifika, která by ji odlišovala od jiných afrických astrildů.
Amadina páskovaná se vyskytuje ve třech poddruzích (Amadina f. fasciata, A. f. alexanderi a A. f. meridionalis) v Africe od Senegalu přes Súdán, Etiopii, východní Afriku až do Transvaalu. Poddruhy se liší výskytem a intenzitou tmavého zbarvení.
Obývá suché biotopy stepí a akáciových porostů, nevadí jí blízkost vesnických obydlí a zemědělská krajina. Hnízdí v keřích, na stromech, ale i ve střechách lidských obydlí. Sameček má na krku červený pásek a kaštanově hnědou skvrnu na břiše. Tyto znaky samice postrádají.
Zkušenosti chovatelů se liší stejně, jako povahy jednotlivých jedinců. Někteří se setkali s problematickým hnízděním při odchovu v kleci v rušné místnosti, jiní měli obtíže s amadinou páskovanou, která rušila při hnízdění jiné obyvatele voliéry.
Samička snáší 4 až 8 vajíček, na kterých sedí střídavě se samcem přibližně 14 dní. Mladí vylétají za 21 dní a jsou nadále poměrně dlouho přikrmovaní rodiči.
Lze chovat v párech, v klecích nebo i ve voliérách s jinými mírnými ptáky. Lze doporučit v zimním období prodlužovat den svícením v chovném zařízení. K hnízdění nabízíme budky a dostatek různého materiálu k jejich vystlání. Při hnízděni je nutné umožnit amadinám klid, chovatelé se shodují na špatném snášení ruchu během sezení a odchovu. Nezapomeneme na nabízení vody ke koupeli.
Krmíme směsí drobných zrn (různé druh prosa, mohár, lesknice,…). Nabízíme suchou i klíčenou variantu. Důležitý je dostatečný přísun zeleného krmení (venku rostoucí byliny, ale i nadrobno krájená zelenina nebo ovoce) a živočišné bílkoviny. Ta může být nahrazena vaječnou míchanicí, popř. různým hmyzem či trochou směsi pro hmyzožravé pěvce.
S živočišnou bílkovinou se v době odchovu musí opatrně, aby se předešlo přílišné hnízdní stimulaci rodičů, kteří by mohli v průběhu odchovu vyhazovat mláďata z hnízda, aby mohli zasednout na novou snůšku. Samozřejmostí je grit a zdroj vápníku.