Středoamerický druh papouška rodu amazoňanů, který je svou velikostí i zbarvením podobný v našich chovech běžnějšímu amazoňanu běločelému. V jihovýchodním Mexiku obývá poloostrov Yucatan, území pokryté převážně tropickým lesem.
Jsou to stromoví ptáci, kteří se zdržují převážně vysoko v korunách stromů. Neshlukují se v hejna.
Ve vnitřních prostorách pozor na průvan. Ptáci se příliš nezdržují na zemi, kde se mohou nakazit střevními parazity, přesto dát občas vyšetřit trus na jejich přítomnost.
Silueta jejich těla je charakteristická pro rod amazoňanů. Jsou však v těle o něco menší než v evropských chovech ty nejběžnější druhy. Jsou spíše vzácní. V těle jsou celí zelení. Přední část hlavy je bílá, uzdička žlutá. Široké okolí oka je červené, zobák světlý. Na příuší mají okrouhlou tmavou až černou skvrnu.
Samice i samec jsou stejně vybarvení, ale u samice jsou barvy na hlavě jen naznačené. Lze tedy pohlaví rozeznat.
V evropských chovech jsou tito ptáci spíše výjimkou. Byli však již chováni i u nás. Přistupujeme k nim obdobně jako k dalším druhům amazoňanů. Vzhledem k jejich vzácnosti musíme počítat s tím, že při ztrátě budeme jen obtížně hledat vhodný protějšek.
Hnízdí tak jako další druhy v dutinách stromů, obvykle značně vysoko. V zimním období je nutné ptáky držet ve vytápěných místnostech.
Nemají zvláštní nároky na velikost klecí či voliér. Pro jejich chov postačí i menší voliéra v klidném prostředí vybavená více větvemi.
Základem je směs semen určená pro velké papoušky. To je slunečnice, semenec, kardi, různé odrůdy prosa, loupaný oves. Vše podávat i naklíčené. V měkkém stavu podáváme i kukuřici a pšenici.
Různé druhy ořechů, bobulí, krájené zeleniny a ovoce. Vše jen v přiměřeném množství a nejlépe v několika dávkách za den, podle možnosti.