iFaunaiFauna

Amazoňan oranžovokřídlý

Chystáte se koupit plemeno Amazoňan oranžovokřídlý?Podívejte se na aktuální inzeráty nebo sdílejte tento článek s přáteli!

Amazoňan oranžovokřídlý se představuje

O plemenu

Amazoňan oranžovokřídlý je v přírodě poměrně rozšířený druh obývající značnou část Jižní Ameriky, navíc byl zavlečen i na území Portorika. Má dva poddruhy - amazoňan oranžovokřídlý trinidadský a amazoňan oranžovokřídlý jihoamerický.

Zdraví / nemoci

Jak je již uvedeno výše, amazoňané jsou náchylnější k obezitě a tak je nutné výživě věnovat více pozornosti. Jsou to také ptáci, kteří jsou náchylnější ke střevním infekcím. Může se u nich objevit onemocnění psitakóza, PBFD, aspergilóza, při stresu si mohou škubat peří. Důležité je chovat amazoňany v čistém prostředí a snažit se redukovat faktory vedoucí k vyšší hladině stresu - pak nebývají problémy se zdravotním stavem.

Popis a charakteristika

Amazoňan oranžovokřídlý pochází ze severní části Jižní Ameriky, přesněji jeho areál rozšíření zasahuje východně od And, přes Venezuelu, Kolumbii, Ekvádor, Peru, Bolívii, Guyanu, Brazílii a vyskytuje se i na ostrovech Tobago a Trinidad. Patří mezi nejrozšířenější amazoňany. Obývá nížinné biotopy s vysokými stromy, jejichž dutiny vyhledává k hnízdění.

Je velmi podobný amazoňanu modročelému a lze si ho s ním splést.

Ochočený papoušek je velmi milý, příjemný společník. Pokud se mu chovatel věnuje, lze jej naučit napodobovat lidskou řeč nebo různé melodie a okolní zvuky. Sám o sobě je to hlučnější papoušek, jeho hlas se rozléhá a někteří chovatelé uvádí, že jim není příliš příjemný. Ozývá se především ráno a navečer.

Pohlavní dimorfismus u tohoto druhu není patrný a tak se k určení pohlaví nejčastěji využívá test DNA.

Jak chovat

Není vhodné chovat je ve voliéře s dalšími druhy ptáků. V období hnízdění bývají agresivní a hlídají si svou hnízdní budku. Při sestavování páru je ideální spojit ještě mladé jedince, kteří si na sebe lépe zvykají. Případně ze skupiny vytipovat jedince, kteří spolu harmonizují. Pohlavně dospívají kolem pátého roku.

Kmenová budka by měla mít rozměry 40 x 40 x 100 cm. Jako podklad do hnízda se hodí hobliny nebo třeba trouch. Samice snáší 2- 5 vajec a přibližně 28 dní je inkubuje. Některé zdroje uvádí i inkubační dobu 25 dnů. Mláďata vylétají za 2 - 2,5 měsíce a ještě několik týdnů je rodiče dokrmují.

Nároky na prostor

Pro velké papoušky jsou nejvhodnější bytelné venkovní voliéry a není tomu jinak ani u amazoňana oranžovokřídlého, přestože patří mezi menší amazoňany. Samozřejmě, pokud je chovaný jako mazlíček, lze jej chovat i v pokojové voliéře, ale ptákům více svědčí, pokud mohou být venku. 

Voliéra by měla být z kovových profilů a silnějšího pletiva. Dřevo dokáže rychle zničit. Výletová část se doporučuje dlouhé alespoň 3 m a zázemí 2 m. Je potřeba, aby bylo možné zázemí vyhřívat na teplotu okolo 15 °C, případně mít v záloze jiné temperované zimoviště.

Jelikož je to velmi aktivní pták, je potřeba tomu přizpůsobit vybavení, které by mělo být různorodé a vybízející k činnosti a prozkoumávání. Různě silná bidla, pravidelně měněný okus, parkosy. Pokud jim chce chovatel dopřát ještě o stupínek lepší komfort, může mít zabudované i automatické mlžení. Ptáci se velmi rádi koupou a pravidelné “sprchování” přispívá k lepší kvalitě peří.

Potrava a krmení

Jelikož jsou amazoňané náchylnější k obezitě, je potřeba si u jejich výživy zvláště dávat pozor. Hlavní složkou potravy by mělo být ovoce a zelenina (ze zeleniny je důležitá mrkev, kvůli svému obsahu vitaminu A). V menší míře by měla být v krmné dávce směs zrnin pro velké papoušky, kdy se musí zohlednit obsah tuku a některé složky, jako např. ořechy a slunečnice, podávat v menší míře nebo jako pamlsek. 

Další důležitou částí je zelené krmení a to např. ve formě větviček ovocných stromů, bezu apod. Ptáci si díky okusu i krátí dlouhou chvíli. Pro zpestření se mohou přidávat jedlé květy (měsíček, afrikán, smetánka lékařská atd.).

V období hnízdění je vyšší potřeba bílkovin ve stravě, proto se nejčastěji přidává vaječná míchanice. Ve voliéře by měla být vždy přítomna sépiová kost, grit (pro správné trávení) a čistá voda.

Související inzeráty

Zobrazit vše
Amazoňan oranžovokřídlý ptáci na prodej - Jihomoravský kraj - Inzerát 1
1
8 hod.
Zvýhodněno

Amazoňan oranžovokřídlý

5 500 Kč
Amazoňan oranžovokřídlýPár/Skupina/Neurčeno
Prodám Amazoňany oranžovokřídlé, letošní odchov 2024 pod rodiči. Jsou kroužkovaní, mají udělané DNA. Jsou to dvě samičky a sameček. Velcí silní ptáci, pěkně vybarvení, jsou již plně samostatní. Tel. 7
eduard.beran@email.cz .
Jihomoravský kraj
Amazoňan oranžovokřídlý ptáci na prodej - Plzeňský kraj - Inzerát 2
2
1 den

Prodám

6 000 Kč
Amazoňan oranžovokřídlýSamec
Letošní Amazoňan oranžovokřídlý test DNA.
ptacekladislav1 .
Plzeňský kraj
Amazoňan oranžovokřídlý ptáci na prodej - Olomoucký kraj - Inzerát 3
2
5 dní

Amazoňan oranžovokřídlý

4 000 Kč
Amazoňan oranžovokřídlýVěk: 1 rokPár/Skupina/Neurčeno
Prodám 6 ks mláďat amazoňana oranžovokřídlého. 3/0 2023 a 0/3 2024. Dále prodám chovného samce r. nar. 2015. Pravidelné odchovy, z důvodu ztráty samice. Cena dohodou. Protokoly o analýze DNA do
Pavel Š.
Pavel Š.
Olomoucký kraj