O něco menší druh amazoňana, který je rozšířen od východního Mexika až po severní Amazonii, Brazílii. Rozlišují se čtyři zeměpisné formy.
Pro tento druh papouška, dříve řazeného do skupiny papoušků tupoocasých, existují opět česká synonyma jeho pojmenování.
Chovatelé a chovatelská literatura jej znají pod jménem žlutolící, „Soustava“ pak pod jménem rudočelý, což není v praxi používáno.
Umožnit jim pravidelné koupání. Ve vnitřních prostorách pozor na průvan.
Celkově zelený pták robustní postavy. Na hlavě je pestře zbarvený, když čelo a uzdička jsou karmínově červené, temeno až po krk světle šedomodré.
Na přední části lící pod okem je jasně žlutá skvrna. Takovou má však jen nominátní forma. Další formy jsou v této části světle zelené.
Nominátní forma je v evropských chovech nejvíce rozšířená a její odchovy se daří. Samec i samice jsou stejně zbarvení. Je nutné odborné rozlišení podle DNA.
Ptáky lze držet i jednotlivě v menších klecích, avšak velikosti přiměřené jejich postavě. Odchovy ve voliéře nebo ve velké kleci. Jsou to ptáci z korun stromů, kteří nepotřebují létat na velké vzdálenosti.
Krmení je lepší podávat na krmných pultech než v miskách na zemi. Hnízdí, tak jako většina papoušků, v dutinách stromů. Někdy preferují hnízdní budky bez zastřešení, protože i v přírodě často hnízdí v dutinách palem, které mají větrem sraženou korunu.
Nejsou odolní vůči chladu, je nutné držet je nejlépe ve skleníkové voliéře.
Nemají žádné zvláštní nároky na prostor.
Základem je směs semen určená pro velké papoušky. Slunečnice, semenec, kardi, různé odrůdy prosa, lesknice, loupaný oves. Různé ořechy a bobule. Krájená kořenová zelenina a ovoce. Zrní i klíčené. Kukuřice buď klíčená, nebo vařená. Vaječná míchanice.