Jeden ze dvou druhů tohoto rodu jihoamerických papoušků. Jsou domovem v severní části Amazonie a povodí řeky Orinoko od ústí až po podhůří hor na západě kontinentu.
Příbuzný druh amazonek bělobřichý je rozšířen ve stejné oblasti, ale jižněji, od toku Amazonky směrem na jih. Jsou to ptáci, kteří žijí v korunách vysokých stromů, odkud jen neradi slétají níže k zemi. Jsou-li napadeni dravcem, snaží se uniknout volným pádem do nízkých křovin.
Umožnit jim pravidelnou koupel. V uzavřených prostorách pozor na průvan.
Pestří ptáci v kombinaci zelené, žluté, bílé barvy. Oproti příbuznému druhu amazonka bělobřichého mají tmavou hlavu od čela až po zátylek po úroveň oka. Jsou popisovány dvě zeměpisné formy. Východní a západní.
Ptáci západní formy se mají lišit podle zbarvení svého opeření na spodní části těla a na nohou. Východní forma má být v této části těla spíše dooranžova, ta západní čistě žlutá. Samec i samice jsou stejně zbarvení.
Ačkoliv to nejsou žádní dálkoví letci, prvotní zprávy o jejich chovu doporučují spíše voliérový chov. Vyžadují však teplo, proto musí být drženi ve venkovních voliérách jen v teplých letních měsících.
Vhodnější jsou voliéry nebo větší klece umístěné ve skleníku nebo světlé místnosti. V současnosti, kdy většina ptáků pochází již z odchovů, postačí k jejich chovu i velké klece.
V současnosti se dá předpokládat, že jejich nároky na prostor nejsou velké.
Jak a čím se ve skutečnosti živí v přírodě, nevíme. Dnes jsou již zvyklí na potravu, kterou všechny papoušky obvykle krmíme. Základem je směs semen určená pro velké papoušky.
Slunečnice, semenec, různé odrůdy prosa, lesknice a loupaný oves. Krájená kořenová zelenina a ovoce. Semena rovněž naklíčená. Různé ořechy a bobule. Větve k okusu. Důležité je podávat krmení v přiměřených dávkách, ptáky nepřekrmovat.