iFaunaiFauna

Astrild rákosní

Chystáte se koupit plemeno Astrild rákosní?Podívejte se na aktuální inzeráty nebo sdílejte tento článek s přáteli!

Astrild rákosní se představuje

O plemenu

Temperamentní australský astrildovitý pták atraktivního vzhledu, který v přírodě nejraději obývá keře a vysokou trávu v okolí vody. Je vhodný do smíšených voliér s jinými drobnými pěvci.

Zdraví / nemoci

Tento druh netrpí na žádnou zvláštní chorobu a říká se, že je relativně otužilý. I tak je vhodné mít k dispozici karanténní klec pro případ onemocnění či zranění a mít přehled o veterinářích zaměřených na ptactvo, kteří ordinují ve vašem okolí.

Popis a charakteristika

Olivově zbarvené tělo, šarlatově červená hlava a bílé tečkování jsou atraktivní barevnou kombinací, která musí upoutat pozornost každého milovníka ptactva. Samci jsou v barvě výraznější než samičky a nepříliš hlasitě švitořivě zpívají. V chovech se vyskytují i barevné mutace. 

V přírodě je rozšířený v severní Austrálii, směrem na jih pak až po Nový Jižní Wales. Hnízdo vyplétá v keřích a jiných porostech, má kulovitý tvar a průměr 12 cm.

Jak chovat

Astrild rákosní je společenský pták, kterého je vhodné držet buď ve skupině nebo v páru. Jsou to mírumilovní ptáci, které je možné chovat ve společnosti s jinými podobně bezproblémovými druhy malých ptáků. 

Nejraději si staví hnízdo zcela sami, pokud mají k dispozici např. keř v zarostlé voliéře. V interiérovém chovu nabízíme polobudku o rozměru cca 12 x 12 x 14 cm. Snáší 4 až 6 bílých vajec, která se líhnou po asi 13 dnech. Mláďata vylétají po asi 20 dnech a pak jsou ještě asi 3 týdny závislá na péči rodičů.

Nároky na prostor

Pokud volíme klecový chov, je zapotřebí páru nabídnout klec o rozměru minimálně 100 cm na délku, více je zde vždy lépe! Minimální rozměr klece by tak měl být cca 100 x 50 x 50 cm. Chovatelé uvádí zkušenost, kdy ptáci s možností pobytu ve venkovní voliéře přes teplé období mají výraznější barvy a uhlazenější opeření, než ptáci držení v interiéru. 

Součástí ubikace je samozřejmě nádoba s vodou na koupání, kterou astrild rákosní bude využívat denně. Rádi se ještě mokří vracejí do hnízda, čímž v něm udržují správnou vlhkost k líhnutí a vývoji mláďat. Pobyt venku je možný, ale jen v opravdu teplém období. Jakmile přijdou chladné noci, musí ptáci do tepla. Samozřejmostí vybavení klece jsou různě široká bidla a takové zařízení, aby si ptáci přirozeně obrušovali drápky.


 

Potrava a krmení

Astrild rákosní je především zrnožravý. Základ jídelníčku tedy tvoří nejrůznější drobná zrna (různé druhy prosa, mohár, lesknice, ...). Hlavně v sezóně předkládáme i naklíčená zrna. 

Nezbytná je ale i živočišná složka, která se může skládat z vaječné míchanice, dále potom z hmyzu (mravenčí kukly, mouční červi, plesnivci,..). S živočišnou bílkovinou se musí opatrně během krmení mladých, protože stimuluje pár k další snůšce. Jakmile by zasedli na další vajíčka, přestávají se starat o již vylíhnutá mláďata. 

Součástí krmné dávky musí být i čerstvá zelená potrava jako je ptačinec žabinec, listy smetánky, jitrocel, zelené klasy travin, nakrájené salátové okurky a další. Grit, lámané schránky mlžů či drcené vaječné skořápky jako zdroj vápníku jsou samozřejmou nutností.