Po posledních změnách taxonomie a nomenklatury je barnard límcový jediným druhem rodu Barnardius.
V nedávné minulosti byl dalším druhem tohoto rodu barnard zelený, nově je však řazen mezi poddruhy barnarda límcového pod jménem barnard límcový zelený.
Bývalý poddruh barnarda zeleného, barnard zelený klonkurský je nyní samostatným poddruhem barnarda límcového a nazývá se barnard límcový klonkurský.
Voda ke koupání. V mrazivých dnech ptáky nevypouštíme do venkovních částí voliér, protože by jim mohly přimrzat nohy k pletivu.
Papoušci rodu Barnardius jsou původem australští papoušci. Jsou příbuzní rozelám. Jejich řazení do rodu a počet druhů prošly jistým vývojem.
Barnardi límcoví i zelení jsou převážně zelení ptáci, kteří mají vzadu na krku žlutý pruh, límec. Vytváří různé zeměpisné formy, v evropských chovech je však možné předpokládat, že tyto formy nejsou čisté, ale prokřížené.
Tvar těla je podobný tvaru těla rozel, v obrysech. Barnardi límcoví mají oproti barnardům zeleným vždy hlavu tmavou až černou, líce modré. Čelo buď černé, nebo červené ‒ podle formy. Spodní část těla se žlutým pásem nebo zelenou také podle formy. Byly již vyšlechtěny i barevné mutace. U mutací nelze říci, od jaké formy pocházejí.
Dříve byl tento pták nazýván papouškem Bauerovým. Jejich postava činí delší dojem než u barnardů zelených. Samci i samice se od sebe zbarvením neliší.
Chov papoušků pocházejících z Austrálie, kteří bývali řazeni do skupiny papoušků ploskoocasých, má dnes v Evropě ustálenou formu. Potřebují prolet, proto se chovají ve voliérách, kterým se říká celoroční. Mají venkovní a vnitřní část oddělenou uzavíratelným průletovým okénkem. Vnitřní část je zateplená, ne vytápěná. Rozdíl teplot stačí. Krmení a hnízdní budky se dávají do vnitřní části.
Ustálený typ voliér je pro venkovní část asi 3 až 4 metry délky, 2 metry výšky, nejméně 1 metr šířky. Větší voliéry nejsou nevýhodou.
Jsou to ptáci zrnožraví. Semena trav jsou jejich základní potravou. Proto podáváme směs semen určených pro velké papoušky. Základem je slunečnice, semenec, proso a jeho odrůdy, lesknice. Vše podáváme i naklíčené, zvláště v době hnízdění. Naklíčenou podáváme i pšenici, oves, kukuřici, hrách. Bobule jako jeřabiny, ovoce, ořechy. Větve na okus, zelené krmení.