Tento velký, celý bílý papoušek je domovem v Austrálii a na Nové Guineji. Na Nové Guineji okolo celého pobřeží mimo centrálních hor, v Austrálii od severozápadu podél východního pobřeží až na Tasmánii.
V současnosti jsou popisovány čtyři zeměpisné formy, které se však svým zevnějškem téměř neliší. Liší se jen svou velikostí. Největší je forma nominátní. Forma z Nové Guineje je popisována jako Cacatua galerita triton. Protože Austrálie vývoz ptáků zakazuje celá desetiletí, dá se předpokládat, že v evropských chovech máme formu triton. U ptáků odchovaných v zajetí nemůžeme brát tělesnou velikost jako určující znak pro formu.
Držíme-li ptáky v místnostech, potom vždy pozor na průvan. V zimě ptáky držíme v temperovaných místnostech. Čas od času necháme vyšetřit trus na přítomnost střevních parazitů.
Velký bílý pták s výraznou, dozadu prodlouženou chocholkou. Krycí péra chocholky v přední části hlavy jsou bílá, vnitřní, dozadu prodloužená péra jsou sytě žlutá. Zobák tmavě šedý až černý.
Jednotlivé ptáky můžete držet v menší, přiměřeně velké kleci. Pokud je máte v páru, chce to větší voliéru, s volným přeletem z bidla na bidlo. Pro hnízdění nejlépe velkou, kmenovou budku, v kryté části voliéry. Osvědčil se přístup shora, protože ptáci často hnízdí v pahýlech palem s vichrem uraženou korunou.
Voliéra kovové konstrukce s možností proletu čtyř metrů.
Základem je směs semen určená pro velké papoušky. Dále ořechy, ovoce, kořenová zelenina krájená, bobule, zelené krmení jako třeba list zelí, kukuřičné klasy, větve na okus.