Druh spíše menšího papouška, který pochází z Nového Zélandu. Je blízce příbuzný kakarikiho rudočelého, dokonce se prý často vyskytují ve smíšených hejnech. Proto je jasné, že jde o dva druhy ptáků.
Kakariki žlutočelý má být o něco menší, což v kleci rozeznáte jen stěží. Má i trochu jiné chování, když se více pohybuje v korunách stromů. V chovech bylo dosaženo i kříženců, což však není žádoucí.
Věnovat zvýšenou pozornost dezinfekci podlah a země, kde se často pohybují.
Celozelený pták, jehož ruční letky jsou černé, duhovka oka oranžová. Na čele má karmínově červenou pásku, nad ní, až do poloviny temene hlavy, je jasně žlutý.
Je to spíše lesní pták, který sbírá svou potravu hodně na zemi. V současnosti jsou ptáci, které vidíme v našich klecích, všichni již z evropských odchovů. V jejich případě fungují jednoduše ekonomické zákony.
Dovoz ptáků z přírody by byl mnohonásobně dražší, proto se prostě nekoná. Dnes jsou to domestikovaní ptáci, u kterých byly vyšlechtěny i různé barevné mutace.
Ptáky lze chovat jednotlivě i ve středně velké kleci. Lze je také ochočit, avšak běžné to není. Nejvhodnější je voliéra zarostlá ve venkovní části trávou. Rádi se pohybují po zemi.
Hnízdí v dutinách stromů, tudíž jim musíme poskytnout k hnízdění budky. Nemají být vůči jiným ptákům agresivní, lze je proto chovat společně třeba s neofémami nebo andulkami.
Nemají zvýšené nároky na prostor, je však lepší jim větší prostor poskytnout. Zvláště když s nimi chováte další ptáky.
Základem je směs semen pro střední papoušky, ve které je více prosa a lesknice, méně slunečnice. Dále jim předkládáme ovoce, prý dávají přednost jablku. Bobule jako jeřabiny, psí víno. Krájenou kořenovou zeleninu. Naklíčená semena. Velmi se osvědčuje naklíčená semena předkládat do plochých misek smíchaná s rašelinovým substrátem.