Kardinál zelený je středně velký pěvec pocházející z Jižní Ameriky. Rodové pojmenování kardinál nese v češtině více druhů pěvců z tohoto kontinentu, jsou však řazeni do více rodů, někteří dokonce i do jiné čeledi.
Původ této nesrovnalosti musíme hledat v historii. Prvním druhem objeveným pro vědu byl po těle celý červený pták s čepičkou. Pro jeho „kardinálskou“ červeň se pojmenování nabízelo samo. Až potom byli objeveni i podobní ptáci a rodové pojmenování bylo převzato. Při dalším zkoumání se zjistilo, že ač podobní, příbuzní moc nejsou. Při řazení do čeledí lze docela dobře předpokládat u některých i další přeřazení. Nicméně jsou to ptáci svým chováním a zaměřením stále podobní spíše strnadům.
Vyžadují možnost pravidelné koupele. Venku mohou trpět i vápenkou od divokých ptáků. Občas přidávat do vaječné míchanice směs vitaminů.
Středně velcí pěvci, do jisté míry příbuzní strnadům. To znamená, že jsou zrnožraví, ale po určitou část roku hmyzožraví a také hmyzem krmí svá mláďata. Kardinál zelený, jak již jeho jméno napovídá, je téměř celý zelený, žlutě a černě kreslený. S nápadnou špičatou čepičkou. Samice je stejně vybarvená jako samec, ale všechny barvy šedší a v okolí oka místo žluté více doběla.
Lze je odchovat i ve větší kleci, jak se již mnohokrát stalo. Vhodnější je však menší voliéra s keři. Při hnízdění jsou teritoriální, to znamená, že brání okolí hnízda. Proto k nim nelze přiřazovat drobnější astrildovité. V jedné voliéře chováme pouze jeden pár. Lze s nimi držet menší, neagresivní druhy papoušků, jako jsou například neofémy.
Lze chovat i ve větší kleci, lepší je však menší voliéra.
Základním krmením jsou semena. Berou jak semena moučného typu, to znamená proso a jeho odrůdy, tak semena olejnatá. Hmyz, zelené krmení, vaječnou míchanici i drobné granule. Mláďata krmí hmyzem. Do vaječné míchanice někteří chovatelé přidávají drcené granule pro kočky.