Elegantní australský astrild, který upoutá zjevem a vcelku mírumilovnou povahou.
Chovatelé nezmiňují konkrétní zdravotní problémy typické pro tento druh. Panenku mohou trápit obdobné potíže, jako jiné australské druhy astrildů.
Drobný, elegantně zbarvený obyvatel rákosových porostů severní a východní Austrálie a Nové Guinei. Hnízdní období tráví v párech, mimo něj žijí ve velkých hejnech. Hnízdo staví oválné s chodbičkou.
Panenky jsou společenští ptáci, a tak není vhodné pořizovat do klece samotného jedince. Nejlepší je chov v párech. Při chovu ve společné voliéře je nutné poskytnout párům nejen klid pro hnízdění, ale také dostatek zábavy, aby neměli znudění ptáci tendenci vytrhávat ostatním peří.
Snůška je tvořena 4 až 7 bílými vejci, jejichž inkubace trvá 14 dní. Mláďata opustí hnízdo za dalších cca 21 dní a další tři týdny jsou ještě velmi závislá na péči rodičů. Poté trvá ještě poměrně dlouho (až půl roku), než přepeří do dospělého šatu.
Panenky hnědoprsé lze chovat jak v klecích, tak i ve voliérách. Čím více prostoru nabídneme, tím lépe. Klec by neměla být kratší než 70 cm. Pokud zvolíme chov v klecích, je nutné jim poskytnout klid během hnízdění a podle toho mít klec vybavenou, abychom do jejího interiéru nemuseli příliš často zasahovat (např. krmítko a napaječku mít zavěšené z vnějšku).
Z hlediska odchovu je snazší je chovat ve voliéře, kde jsou přirozenější podmínky pro hnízdění. Nejedná se o otužilého ptáka, nelze ji chovat celoročně venku.
Panenka je typický zrnožravý astrild. Krmíme tedy vhodnou směsí drobných zrnin, a to v suché i naklíčené podobě. V době odchovu přikrmujeme také vaječnou míchanicí, nabízíme i zelené krmení. Grit a zdroj vápníků je samozřejmostí neustále. Vodu nabízíme také ke koupání.