Elegantní asijský astrild, který upoutá zjevem a vcelku mírumilovnou povahou.
Panenka muškátová se při dobré péči může dožít i 10 let. Jako u všech exotů je nutné věnovat pozornost mikroklimatu chovného zařízení a zajistit pestrost potravy a dostatek pohybu. Je vhodné mít připravenou karanténní klec pro případ onemocnění nebo pro případ nákupu nových ptáků. Stejně tak je nutné mít přehled o nedaleko působících veterinárních lékařích zaměřených na ptactvo.
13 forem panenky muškátové obývá jižní a jihovýchodní Asii, kde se živí semeny travin. V mnohých lokalitách konzumují nezralou rýži, díky čemuž nejsou příliš populární mezi pěstiteli.
Panenky muškátové se díky člověku rozšířily i do jiných částí světa, uváděné je např. Japonsko, Austrálie, Havaj, Mauritius, Seychely a další. Panenka muškátová je příbuzná chůvičkám, které lze používat v případě potíží při odchovu panenek. Samec i samice jsou stejně vybarvení, samečka odlišíme podle zpěvu.
Vzhledem k tomu, že panenky jsou jedni z nejdéle chovaných exotických ptáků v Evropě, můžeme říct, že jsou nenáročné a vhodné pro začátečníky. Problematické může být především sehnat chovné ptáky a v chovu zvládat obnovovat „krev“.
Panenky lze držet po párech v klecích nebo i ve společných voliérách ve více párech či ve společnosti s jinými astrildy. Pozor na křížení s jinými druhy panenek. Také je nutné poskytnout jednotlivým párům dostatečné soukromí, obzvláště při hnízdění, aby se vzájemně nerušily. Přes léto je možné je umístit do venkovní voliéry.
Typický zrnožravý astrild, který bude spokojený na směsi z různých druhů pros, lesknice atd. V sezoně samozřejmě nabízíme zelené krmení, nezralé klasy travin, ale také živočišnou složku ve formě vaječné míchanice nebo mravenčích kukel, moučných červů a dalších.
Samozřejmostí je zdroj vápníku a grit, vodu nabízíme nejen k pití, ale i na koupání.