Větší australský papoušek z dřívější skupiny papoušků ploskoocasých. V tomto rodu evidujeme tři druhy, které jsou svou tělesnou stavbou dobře rozeznatelné.
Dříve byl znám pod jménem papoušek horský, ale byl přejmenován na kouřový. Obě jména vychází z cizích jazyků a obě jsou v praxi stále využívána. Jméno horský bylo zrušeno s odůvodněním, že v horách nežije. Avšak jméno horský vzniklo podle kresby v jeho křídlech, která je pojmenována po skalách Mount Olga. V Austrálii hory alpského typu nenajdete.
Čas od času necháme vyšetřit trus na přítomnost střevních parazitů.
Pták větší holuba, protáhlého těla s dlouhým ocasem a neobvyklého zbarvení. Na hlavě, krku, v ohbí křídla až po malé horní krovky křídelní je žlutý nebo olivově žlutý, na zádech žlutozelený, s tmavšími péry po okrajích. Letky ruční tmavé až černé, stejně jako péra ocasní. Krajní péra modrá. Vnitřní krovky ruční tmavě červené. Samice je na hlavě olivově žlutozelená, celkově matněji vybarvená.
Jsou to dobří letci a potřebují prolet. Je to jednoznačně voliérový pták, který se do klece nehodí. Není sice zcela běžným chovancem, ale všichni již pochází z evropských chovů.
Bylo vyšlechtěno i několik barevných mutací. Jsou již zdomácnělí, proto se hodí do takzvaných celoročních voliér. Vnitřní části těchto voliér nemusí být vytápěné.
Větší. Ptáci patří do voliér. Venkovní voliéra by měla mít prolet v délce alespoň tří metrů.
Základním krmením je směs semen pro střední papoušky. Směs je sestavena ze slunečnice, semence, prosa různých odrůd, lesknice, loupaného ovsa. Semena poskytujeme v naklíčeném i nedozrálém stavu.
Kukuřici můžeme podávat v nedozrálém i naklíčeném stavu, případně vařenou. Dále jim dáváme nakrájenou kořenovou zeleninu, ovoce, bobule, zelené krmení, vaječnou míchanici.