Jihoamerický papoušek menší velikosti, příslušník rodu, který zahrnuje na 18 podobných druhů. Všechno jsou to papoušci pestře zbarvení a při určování druhu je zapotřebí zachovat obezřetnost.
Mnohé druhy vytváří více forem a systematika není dosud nijak ustálená. Jiné systémy mohou různé formy považovat za samostatné druhy. Je tomu tak i v tomto případě.
V nadpisu je tento pyrura zapsán jako forma, jindy jako druh Pyrrhura emma. Soustava a české názvy ptáků používají rodové pojmenování papoušek, ale rodové jméno pyrura je dnes všeobecně používáno. Jako druh pyrura leucotis je zápis: Pyrrhura leucotis (Kuhl, 1820).
Ve vnitřních prostorách pozor na průvan. Umožnit koupání.
Líce až po bradu tmavě červenohnědé, na příuší světlá okrouhlá skvrna bílá, lehce našedlá. Čelo a krk světle modré. Vole světle skvrnité. Břicho a ohbí křídla červenohnědé, světlejší než líce. Okolo oka neopeřený kruh světlé kůže. Křídla a záda zelená.
Žije na severním pobřeží Venezuely. Je velikosti našeho drozda. Je to stromový pták, který se v korunách stromů při pohledu zdola snadno ztrácí. Různé druhy pyrurů se v evropských chovech začaly množit až v osmdesátých létech minulého století, když Brazílie zakázala vývoz papoušků.
Pyrury lze odchovávat i ve vnitřních prostorách ve větších klecích nebo vnitřních voliérách. V době mimo hnízdění se snesou i ve větší skupině, jakmile jdou do toku, musí být jen v páru. Někdy útočí i na ptáky ve vedlejších klecích.
Nejsou odolní vůči chladu, zimovat je nutné v temperovaných místnostech. Hnízdí v dutinách stromů, tedy v budkách.
Nemají velké nároky na prostor. Stačí metrová klec.
Základem je směs semen pro střední papoušky. Slunečnice, semenec, různé odrůdy prosa, loupaný oves, lesknice, naklíčená nebo nedozrálá kukuřice. Krájená kořenová zelenina a ovoce, různé bobule. Zelené krmení. Vaječná míchanice.