iFaunaiFauna

Afghánský chrt

Délka života12-13 let
HmotnostSamci:22-27kgSamice:20-25kg
VýškaSamci:68-74cmSamice:63-69cm
Uznáno FCIAno
Charakteristika
Velikost
Nároky na pohyb
Cvičitelnost
Množství chlupů v domácnosti
Náročnost na péči
Hodí se k dětem
Zdraví plemene
Náklady na chov
Snáší samotu
Inteligence
Chystáte se koupit plemeno Afghánský chrt?Podívejte se na aktuální inzeráty nebo sdílejte tento článek s přáteli!

Afghánský chrt se představuje

O plemenu

Afghánský chrt je jedním z nejkrásnějších chrtů vůbec. Jeho nezaměnitelným znakem je dlouhá, splývavá srst libovolné barvy. 

Řadí se mezi velká plemena chrtů, má harmonicky stavěnou postavu a elegantní, ladný pohyb. Orientální vzhled psa umocňují mírně šikmo posazené oči téměř trojúhelníkovitého tvaru. 

Ve své domovině se dodnes užívá k lovu, v našich podmínkách však nejčastěji plní úlohu společníka, případně sportovního psa. 

Zařazení FCI: Skupina 10 - Chrti, Sekce 1 - Dlouhosrstí chrti a chrti s praporci, číslo standardu: 228

Historie

Historie afghánského chrta sahá hluboko do minulosti. Kresby podobných psů byly nalezeny ve vykopávkách starých více než 4000 let. 

Pravděpodobnými příbuznými afghánů jsou perské saluky, se kterými se v minulosti také křížili. Zatímco saluky lovily spíše v rovinatém terénu, typicky ve spolupráci se sokolníkem, doménou afghánských chrtů byla zvlněná až horská krajina. Jejich kořistí byly jak velcí kopytníci, tak i šelmy. 

Během generací se z mnoha typů afghánských loveckých chrtů vyčlenily dvě hlavní větve, které se pak staly základem pro moderní chov horský Ghanzi, s bohatým osrstěním a nížinný Bel-murray. 

Ve své domovině byl afghán vysoce ceněn, jeho zranění, zabití či odcizení se trestalo smrtí. Do Evropy se tak dostávalo pouze minimum jedinců, kteří byli věnováni jako dar diplomatům, panovníkům, případně zvláště váženým obchodníkům. 

O moderní podobu plemene se zasloužili především Britové, kteří získali několik psů na přelomu 19. a 20. století. Již roku 1907 zvítězil pes Zardin na výstavě - slavné Crystal Palace show v Londýně. 

FCI plemeno definitivně uznala roku 1961, do Československa se první afghánský chrt dostal ještě o čtyři roky později. 

Povaha

Afghánský chrt je každým coulem aristokrat, čemuž odpovídá i jeho osobnost. Má vyrovnanou povahu, vyzařuje důstojnost a jistou odměřenost, zejména v kontaktu s cizími lidmi. 

Jako typický chrt je afghán samostatný a povel pokládá spíše za zdvořilou prosbu. Také má silně vyvinutý lovecký pud a při pronásledování kořisti se orientuje především zrakem. 

Vyrazí-li za zvěří, bývá téměř nemožné ho přivolat. Vedle zaběhnutí či zastřelení horlivým myslivcem mu tak může hrozit i zranění (pád, napíchnutí na větev atd.). Mimo oplocený pozemek ho proto raději nepouštějte z vodítka.

Vůči lidem nebývá agresivní a lze mu důvěřovat i při kontaktu s dětmi. Jejich pozornost však nevyhledává, má rád svůj klid. 

Vzhledem ke svébytné povaze se hodí pro aspoň mírně pokročilého chovatele. 

Výcvik

Jak vyplývá z výše popsaného, nejde o plemeno vhodné pro klasický výcvik. Se psem si od útlého mládí budujte vztah, založený na vzájemném respektu a důvěře. 

Samozřejmě, základní povely se afghán naučit zvládne, počítejte však s tím, že v jejich plnění budou určité rezervy. 

Krásu afghánského chrta můžeme obdivovat na dostihové dráze, případně se s nimi chovatelé věnují i coursingu. 

Může plnit také roli příjemného společníka, v bytě se chová klidně a rád si zalenoší, přesto však potřebuje adekvátní pohybovou aktivitu. 

Krmení

Vsadíte-li na kvalitní suché krmivo, může mít i ne příliš zkušený chovatel jistotu, že pes každodenně dostává potřebné množství živin. Výhodou je také rychlá příprava krmné dávky a jednoduché skladování.

Náročnější způsob výživy představuje doma připravované krmení, zejména stále častější barfování (krmení syrovou stravou, blízkou potravě divokých psovitých šelem). Sestavení vyváženého jídelníčku a jeho každodenní příprava však klade vyšší nároky na znalosti i čas majitele a nelze ji doporučovat začátečníkům.

Důležitou součástí krmení jsou preventivní opatření proti torzi žaludku - rozdělení krmení do dvou až tří denních dávek, dodržení dvouhodinového klidového režimu po jídle, podávání navlhčených granulí a misky umístěné do zvýšené pozice. 

Srst a péče

Srst tvoří skutečnou korunu krásy afghánského chrta. Mimo obličejovou partii je velmi dlouhá, jemná a bohatá. 

U výstavních psů se klade velký důraz na přirozený vzhled srsti a její kvalitu. To s sebou nese nutnost každodenního vyčesávání, pravidelného koupání a používání kvalitní psí kosmetiky. 

Chovatelé sportovních psů srst někdy zkracují, což je praktičtější, avšak psa to na dlouhou dobu vyřazuje z účasti na výstavách. 

Trimování nebo zarovnání srsti nůžkami je sice možné, na výsledném vzhledu psa by však neměl být žádný zásah patrný.

Standard povoluje veškeré přirozené barvy a jejich kombinace. 

Zdraví / nemoci

Afghánský chrt je vcelku zdravé a odolné plemeno. Vyskytnout se může onemocnění kloubů (osteochondróza, dysplazie), mírně zvýšený výskyt byl zaznamenán u některých nádorů.

Péči o afghána svěřte výhradně veterináři, který má zkušenosti s chrty a je si vědom jejich specifik. Chrti mají atypický srdeční rytmus, odlišné fyziologické hodnoty některých krevních testů a nesnášejí určité léky a anestetika.