Další z řady starých molossoidních plemen je atletický, mohutný pes, který však nepostrádá hbitost a eleganci pohybu.
Výrazným rysem plemene je široká, čtvercová lebka s mohutným osvalením a stejně tak čtvercovou a silnou tlamou. Lehký předkus je žádoucí, při zavřené tlamě však nesmí být vidět zuby.
Předkem amerického buldoka je původní typ anglického buldoka, který se v 17. století vydal za Atlantský oceán i se svými majiteli. Zatímco anglický buldok se chovatelským výběrem zmenšoval a povaha se mírnila, jeho americký příbuzný naopak pěstoval svou hbitost, energii a vyvážené proporce. Však také prací buldoků za oceánem bylo pomáhat rančerům s dobytkem či přímo zápasit s býky, protože psí zápasy se ještě počátkem 20. století těšily masové oblibě.
Po skončení druhé světové války stáli buldoci na prahu vymření, lví podíl na jejich zachování měla rodina Johnsonových z americké Georgie. Chovatelská linie založená Johnsonovými je dodnes považována za jednu z nejkvalitnějších co do vyrovnaného exteriéru i vhodných povah. Nikoho asi nepřekvapí, že po založení Celosvětového amerického buldok klubu se jeho předsedou stal právě John D. Johnson.
Obliba amerického buldoka začala stoupat koncem 80. a ještě zesílila v polovině 90. let, po úspěšném filmu Neuvěřitelná cesta, kde jedním z ústřední trojice zvířecích hrdinů je právě buldok Chance.
V USA je buldok velmi oblíbeným národním plemenem, avšak FCI ho dosud neuznává.
Americký buldok je plemeno plné protikladů. Na jedné straně projevuje své rodině neutuchající oddanost a při její obraně si počíná velmi srdnatě, na straně druhé však patří ke psům náročným na výchovu, kteří potřebují cítit pevné a důsledné vedení, jinak mají tendenci převzít roli „alfa samce“ sami.
Rovněž k ostatním psům buldok často zaujímá dominantní postoj, což vede zhusta ke konfliktům, pokud se druhý pes okamžitě nepodřídí.
K dětem bývá překvapivě spolehlivý a jemný, rád si s nimi hraje a je vůči nim tolerantní. Pozor však při návštěvě cizích dětí, kdy si divočejší hru může vyložit jako napadení „jeho“ dítěte a nepřiměřeně zakročit. Vzhledem k jeho velikosti a síle je vhodné, aby kontaktu dítěte (i domácího) a psa vždy přihlížel dospělý člověk, kterého pes respektuje.
Plánujete-li pořízení amerického buldoka, dejte přednost menší chovatelské stanici, kde štěně od mala vyrůstá v rodinném prostředí a chovatel má čas věnovat se rané socializaci svého odchovu. Výchova v nové rodině je sice velmi důležitá, ale se socializací je zapotřebí začít ještě dříve.
Buldok se hodí pro zkušeného chovatele, který mu dokáže poskytnout důsledné a pevné vedení bez surových výcvikových metod, důležitý je i pravidelný pohyb, který pes nutně potřebuje.
Výhodou je, má-li pes po většinu dne možnost kontaktu s rodinou, psi trávící většinu času v kotci mohou projevit sklon k agresivitě a předrážděnosti.
U velkých psů dvojnásob záleží na volbě správného krmiva. Zejména v období růstu a vývoje kostí a kloubů může nekvalitní, ale i „převitaminované“ krmivo napáchat nevratné škody na zdraví i exteriéru.
Pokud je krmná dávka správně vyvážená, je lhostejné, zda bude pes krmen granulemi, vařenou stravou nebo BARFem (syrovou potravou). Přirozeně, domácí příprava krmné dávky je náročnější na práci i znalosti.
Buldok patří k plemenům se zvýšeným rizikem torze žaludku, proto je důležité zachovávat preventivní opatření - zvýšené misky, granule zalité vodou, po jídle klidový režim.
Srst má být lesklá, krátká a tvrdá. Co se týká barev, standard je velmi benevolentní. Zcela nepřípustné jsou pouze celočerná, černá s pálením či játrovou, merle a plavá v kombinaci s černou maskou. Jinak jsou akceptovány všechny možné barvy a jejich kombinace, přednost se dává zbarvení s nadpolovičním podílem bílé.
Péče o buldoka není náročná, vystačíte si s kartáčováním zhruba 2x týdně, pouze v období línání častěji.
Buldok je odolný a zdravý pes, jako všechna velká plemena může mít sklon k dysplazii kyčlí a loktů, u bílých nebo téměř bílých psů je vhodné provést audiometrické vyšetření sluchu, protože bílá barva s sebou nese riziko vrozené hluchoty.