Brazilská fila je jedním z nemnoha jihoamerických plemen uznaných FCI. Jedná se o klasické molossoidní plemeno s těžkou kostrou, pravoúhlou a kompaktní stavbou těla a dobře vyjádřeným pohlavním výrazem (feny jemněji utvářené, menší).
Statné a silné tělo je obdélníkového rámce, délka těla převyšuje kohoutkovou výšku přibližně o 15%.
Zařazení FCI: Skupina 2 - pinčové a knírači, molosové, švýcarští salašničtí psi, Sekce 2.1 - molossoidní plemena typu mastifa, číslo standardu: 225
Nejstarším předkem brazilských fil byla středověká plemena přivezená z Pyrenejského poloostrova do Jižní Ameriky krátce po začátku kolonizace Nového Světa.
Velcí dogovití psi, určení původně pro lov velké zvěře, se nazývali „alano“ a vedle brazilských fil jsou jejich potomky také španělská plemena - kanárská a malorská doga.
S těmito evropskými psy se křížila původní plemena indiánských loveckých a strážních psů, během staleté historie byla přilita také krev anglického bloodhounda.
Vedle loveckého a strážního využití byli tito psi podle některých dobových zdrojů používáni také pro boj, jako váleční psi a hlídači zajatců.
Ačkoliv se fily v Brazílii chovaly v hojném počtu, první pokusy o sjednocení typu a zavedení registrovaných, systematických chovů spadají až do období těsně před druhou světovou válkou. Vůdčí osobností těchto snah byl Dr. Paolo Santos Cruz, který roku 1950 sepsal první standard plemene, který byl po několika úpravách roku 1984 schválen také FCI.
Věrnost a oddanost brazilské fily se stala dokonce příslovečnou - „věrný jako fila“. Dále se vyznačuje odvahou, samostatností a teritorialitou. Fila je výborný hlídač a nekompromisní ochránce své rodiny, pokud vyhodnotí riziko, zakročí samostatně, rázně a tvrdě.
K cizím lidem je nedůvěřivá a rezervovaná, rozhodně se nedoporučuje vstoupit na pozemek chráněný filou bez přítomnosti a souhlasu jejího majitele.
Kvůli svému dominantnímu postoji může mít konflikty s ostatními psy, se zvířaty jiného druhu dokáže sdílet domácnost, pokud je na ně zvyklá od útlého věku.
K dětem bývá přátelská a tolerantní, a to i mimo rodinu, nicméně bedlivý dozor dospělých osob je jedinou spolehlivou prevencí nebezpečné situace.
Fila je inteligentní a bystrá, přesto se nehodí pro klasický výcvik a vyžaduje individuální přístup zkušeného chovatele.
Nesnese dril a opakování stále téhož cviku či povelu jí demotivuje. Nesnažte se z ní poslušnost dostat nadměrně přísnou a tvrdou výchovou či dokonce bitím. Fila se pouze zatvrdí a stane se nebezpečnou i svému majiteli.
Základem úspěchu je pečlivá socializace, učení pozitivní motivací a hravou formou a od útlého věku pevně určené místo psa v hierarchii rodiny.
Vedle hlídání a obrany osob a majetku se fila výborně hodí pro pachové práce, protože má jemný nos a vlohy pro sledování stopy.
Mohutná fila nutně potřebuje vysoce kvalitní a vyváženou stravu, zejména v období růstu není vhodné na krmení šetřit. Díky své velikosti má značnou spotřebu potravy, proto před jejím pořízením zvažte, zda jsou pro vás náklady na její plnohodnotnou výživu dlouhodobě finančně únosné.
Při správném zpracování krmné dávky je zcela vyhovující alternativou suchých krmiv také BARF (syrové maso s přílohou), avšak pokud nemáte dostatek znalostí o výživě, prostoru pro skladování surovin a/nebo času na každodenní přípravu vyvážené porce, volte raději kvalitní granule.
Srst fily je krátká, těsně přiléhající a hustá. Dalším důležitým plemenným znakem je silná a volná kůže, která na hrdle tvoří nápadný lalok, případně záhyby i jinde na těle.
Z barev standard uznává žíhanou, plavou a černou, u světlých barev může být i černá maska. Bílé znaky jsou přípustné pouze na tlapách, hrudi a špičce ocasu. Co se týká péče o zevnějšek, fila patří k nenáročným psům. Zcela postačující je občasné vykartáčování srsti a kontrola drápů a uší.
Brazilská fila může trpět dysplazií kyčelních nebo loketních kloubů, vchlípením či vychlípením očních víček či kožními problémy, zejména v oblastech kožních záhybů.
Riziko představuje i torze žaludku - akutní břišní příhoda vyžadující bezodkladnou operaci. Prevencí torze je především klidový režim aspoň 90 minut po jídle, rozdělení krmení na 2-3 denní dávky a podávání namočených granulí.