Flat coated retrívr není tak populární jako goldeni nebo labradoři, přesto množství jeho chovatelů stále pozvolna stoupá.
Od goldena se flat bezpečně odlišuje tmavým zbarvením (díky kterému si ho ale zase můžete splést s hovawartem), od krátkosrstého labradora ho bezpečně rozeznáte podle delší srsti. Vedle osrstění se flat od dvou zmíněných retrívrů liší i o něco lehčí tělesnou stavbou, užší a jemněji modelovanou hlavou a především temperamentem.
Flat se hodí pouze pro aktivní a fyzicky zdatné chovatele, potřebuje mnoho pohybu i příležitostí k zaměstnání jeho bystré mysli.
Zařazení FCI: Skupina 8 - retrívři, slidiči a vodní psi, Sekce 1 - retrívři, číslo standardu: 121
Způsob lovu zvěře se na Britských ostrovech vždy odlišoval od toho evropského. Zatímco na kontinentu představoval ideál maximálně univerzální pes s všestranným využitím při lovu, chovatelé v ostrovním království se naopak vydali cestou úzké specializace. Tamním zvykem bylo využívat během honu několik typů psů-specialistů ve svém oboru.
Jak se zdokonalovaly palné zbraně, začal se měnit i způsob lovu. Například vodní ptactvo bylo nyní možné zasáhnout na větší vzdálenost, lovec tedy mohl lovit „suchou nohou“. Zbývalo pak už jen střeleného ptáka dostat na břeh, což byla práce pro retrívry. Název těchto výborných a silných plavců vychází z anglického slova „retrieve“, tedy přinášet nebo aportovat, což přesně odráží jejich hlavní úkol.
Flat coated retrívr je poměrně mladé plemeno, vyšlechtěné na sklonku 19. století v Anglii záměrným křížením labradorského retrívra s irským setrem, novofundlandským psem a patrně i border kolií.
Největší slávu flatové zažili před první světovou válkou, kdy byli dokonce populárnější než zlatí a labradorští retrívři. Pak ale jejich obliba klesala a v polovině 20. století se plemeno na poslední chvíli podařilo zachránit před zánikem.
Flat má přátelský vztah k lidem, je bystrý, učenlivý a mírumilovný. Od ostatních retrívrů se odlišuje ohnivým temperamentem a vysokým pracovním nasazením. Potřebuje mnoho pohybu a zaměstnání, jinak se nudí a při své inteligenci si najde vlastní zábavu - okusování předmětů, důmyslné útěky z pozemku nebo hlučné „koncerty“.
Nikdy však nebývá agresivní, výborně se proto hodí do rodin s malými dětmi nebo pro chov dvou a více psů.
Má zachovalý lovecký pud, proto je třeba mít se na pozoru při procházkách v přírodě či u vody.
Pokud mu dokáže poskytnout dostatek pohybu a zaměstnání, hodí se flat i pro začátečníka. Rychle chápe, dobře se motivuje a těší ho, když ho majitel chválí a dává najevo radost z dobře splněného úkolu.
Základem úspěchu je důsledný, avšak laskavý přístup, příliš tvrdá výchova či tresty jsou vysloveně kontraproduktivní.
Flat se dodnes uplatňuje v myslivosti, hodí se také pro širokou paletu sportů i pro pokročilý výcvik poslušnosti.
Při zachování určitého standardu co do kvality surovin a vyváženého poměru živin lze krmit jak granulemi, tak i doma připravovanou stravou.
Důležité je zabránit překrmování, protože i atletický flat poměrně snadno přibývá na váze, zejména ve starším věku.
Vhodná je také prevence torze žaludku - podávání namočených granulí, umístění misek do vyvýšené pozice a především důsledně dodržovaný klidový režim dvě hodiny po jídle.
Srst má být hustá, poměrně dlouhá, jemné až střední textury a co možná hladká. Nohy a ocas zdobí výrazné praporce zvláště dlouhé srsti, delší srst najdeme také na uších.
Z barev standard povoluje výhradně čistě černou či jednotně játrově hnědou.
Péče o flata není náročná, vystačíte si s vyčesáním kvalitním kartáčem a s občasnou kontrolou drápů. Vhodné je navíc pravidelné vyčištění uší speciálním roztokem a především odstranění přerůstajících chlupů z vnitřní strany ucha a zvukovodu.
Flat se těší poměrně pevnému zdraví, nemá tak výrazný sklon k obezitě a souvisejícím potížím, jako goldeni a labradoři, přesto i on má své specifické dispozice a rizika.
Bohužel patří mezi plemena s vyšším rizikem zhoubných onemocnění, především sarkomů - lymfosarkom (nádor lyfatického systému), hemangiosarkom (nádor vycházející z výstelky cév, zpravidla postihuje slezinu) a osteosarkom (nádor kostí).
Vyskytnout se může i dysplazie kyčelního kloubu a onemocnění očí, především zákaly.