iFaunaiFauna

Holandský pinč

Délka života12-15 let
HmotnostSamci:8-11 kgSamice:7-10 kg
VýškaSamci:37-42 cmSamice:35-40 cm
Charakteristika
Velikost
Nároky na pohyb
Cvičitelnost
Množství chlupů v domácnosti
Náročnost na péči
Hodí se k dětem
Zdraví plemene
Náklady na chov
Snáší samotu
Inteligence
Chystáte se koupit plemeno Holandský pinč?Podívejte se na aktuální inzeráty nebo sdílejte tento článek s přáteli!

Holandský pinč se představuje

Holandský pinč představuje hrubosrstý typ pinče, svým zjevem i temperamentem se blíží anglickým a irským teriérům. Je kompaktně stavěný, kvadratického tělesného rámce (feny mohou být mírně delší), s širokou hlavou s výrazným stopem, ozdobenou hrubým vousem. 

Zařazení FCI: Skupina 2 - Pinčové a knírači, molossoidní plemena a švýcarští salašničtí psi,
 Sekce 1 - Pinčové a knírači, číslo standardu: 308

Historie

Předchůdci pinčů provázeli člověka již před několika tisíci lety. Ve středověku patřili do domácností středních a chudých vrstev, kde plnili roli hlídačů a hubitelů hlodavců a jiných škůdců.

Zpočátku se nedělaly rozdíly mezi hrubosrstými a hladkosrstými pinči, sledovalo se pouze pracovní využití a odolnost, takže se mezi sebou oba typy křížili.

V průběhu 19. století pronikl v Nizozemí hrubosrstý pinč mezi vyšší střední vrstvy a započalo se s jeho čistokrevným chovem. V polovině 19. století již byl holandský pinč oblíbeným kočárovým a stájovým psem, o padesát let později pak spatřil světlo světa první plemenný standard. 

Po druhé světové válce se holandský pinč v podstatě vymizel - poslední vrh byl v plemenné knize zapsán roku 1949. V 70. letech pak došlo k postupné rekonstrukci plemene. V čele projektu na obnovu holandských pinčů stanula chovatelka, paní H.M. Barkman van der Weel, která začala vyhledávat jedince (bez ohledu na původ), kteří exteriérem i povahou co možná odpovídali původnímu standardu holandského pinče. O jejím nebývalém zápalu svědčí i fakt, že již roku 1978 vznikl Klub holandských pinčů (Hollandse Smoushonden Club) a o dva roky později byl úspěšně zrevidován původní standard.

Holandského pinče uznává také FCI.

Povaha

Holandský pinč má veselou, skotačivou povahu. Až do vysokého věku si uchovává energii a hravost, je velmi činorodý, bystrý a snadno se učí. 

Je to výborný společník do rodiny s dětmi - není agresivní, k dětem přistupuje jemně a s notnou dávkou tolerance. Zpravidla dobře vychází i s ostatními psy a jinými zvířaty, pouze hlodavci či kočky v něm mohou probouzet lovecký pud a je na místě zvýšená opatrnost. 

Navzdory malému vzrůstu je velmi snaživým hlídačem, kterému neunikne žádný pohyb za dveřmi či plotem. K neznámým lidem přistupuje rezervovaně a nevyhledává s nimi kontakt, není ale nepřátelský. Své rodině je velmi oddán a není rád dlouho o samotě. 

Výcvik

Tento malý, aktivní psík se hodí i pro začínajícího chovatele, pokud mu dokáže zajistit dostatek pohybu a zaměstnání. 

Holandský pinč má bystrý rozum, rychle chápe a učí se rád, je-li k němu přistupováno vlídnou, hravou formou a s pozitivní motivací. 

Výborně se hodí pro sporty typu agility, flyball, dog frisbee či tanec se psem, nepohrdne ani pravidelnými výlety do přírody, během či klasickým výcvikem poslušnosti. 

Krmení

Má-li pes prožít dlouhý a kvalitní život, potřebuje přiměřeně kvalitní stravu. Rozhodně se tedy vyplatí, věnovat pozornost tomu, co pes dostává do misky. 

Obvyklou volbou začínajících chovatelů jsou suchá krmiva, která se dobře skladují a snadno podávají. Při výběru značky a konkrétní produktové řady je zapotřebí prostudovat složení a obsah živin, případně se poradit s veterinářem či zkušeným chovatelem. 

Pokročilejší pejskaři rádi podávají domácí stravu, především BARF (syrové maso, kosti, zeleninu, ovoce, bylinky…). Tento způsob krmení však klade vyšší nároky jak na znalosti o výživě psů, tak i na logistiku (uskladnění, příprava krmné dávky, nákup kvalitních surovin). 

Tělo i hlavu holandského pinče pokrývá středně dlouhá,hrubá a drátovitá srst rozcuchaného vzhledu. Neměla by být vlnitá či kadeřavá, ani tvořit chomáčky. Podsada je pouze středně vyvinutá.

Jedinou uznávanou barvou holandských pinčů je jednobarevná žlutá, ideálně tmavě slámového odstínu. Tmavší tóny na uších, vousu a obočí nejsou na závadu, avšak vždy musí jít o odstíny žluté barvy. 

Srst je možné trimovat, nemělo by však docházet ke zkreslení přirozeného tvaru a tělesných kontur. Vhodné je především pravidelné kartáčování a kontrola stavu uší, očí a drápků.

Zdraví / nemoci

Holandský pinč je nepřešlechtěné, odolné plemeno, které se těšívá dobrému zdraví až do vysokého věku. 

Zaznamenána byla zvýšená četnost výskytu tumorů měkkých tkání (zhoubné i nezhoubné nádory v podkoží), dále se mohou objevit stomatologické problémy způsobené zubním kamenem.