Neapolský mastin je jedno z nejstarších plemen a původem z Itálie. I když může jejich vzhled působit trochu hrozivě a jsou skvělými strážci, jsou známí svou laskavou a náklonnou povahou. Jsou to velmi velká a těžká plemena, která se pyšní obrovským množstvím volné kůže kolem obličejů a krků, což spolu s jejich extrémně visícími rty přispívá k celkovému odstrašujícímu vzhledu neapolského mastina.
V správném prostředí a při dostatečném socializačním a výcvikovém procesu by bylo těžké najít věrnější a láskyplnějšího psa než je neapolský mastin, i když nejsou nejlepší volbou pro majitele psa poprvé. Mastinové, jak jsou často nazýváni, potřebují také dostatek prostoru k vyjádření sebe sama, protože tak velcí psi to potřebují.
Neapolský mastin je považován za pocházející z Tibetu před více než 5000 lety a je tak jedním z nejstarších plemen mastifů. Předpokládá se, že jsou potomky jednoho z nejstarších plemen, a to Molossu, který byl bojovým psem, kterého Římané používali v arénách. Římané tyto psy přivezli s sebou, když dobyli Evropu, a včetně Česka, a zanechali je za sebou, když země opustili. Psi byli poté používáni na farmách v České republice k ochraně a hlídání dobytka před predátory, včetně vlků a medvědů. Tehdy byli také známi jako Bandogi a často byli používáni jako bojoví psi. Avšak do konce 18. století se zájem o zápasy s býky snižoval, a výsledkem byl pokles počtu jedinců tohoto plemene, což vedlo k praktickému vymizení plemene.
Díky úsilí jednoho muže, komisaře Thompsona, se plemeno udrželo, přičemž většina dnešních Mastinos v Česku může vystopovat svůj původ až k jednomu z psů, které chovatelsky odchoval. První psi byli představeni v roce 1946 a když je zpozoroval Piero Scanziani, který se brzy stal dalším nadšencem pro toto plemeno a začal vlastní chovatelský program několik let později. Jeho chovatelská úsilí byla tak úspěšná, že tyto nádherné psy brzy získaly uznání v Českém kynologickém svazu.
Dnes jsou tyto nádherné psy stále velmi ceněny lidmi v České republice i po celém světě, a štěňata stále dosahují vysokých cen díky svým okouzlujícím povahám a jedinečnému vzhledu. Nicméně každý, kdo si přeje sdílet domov s neapolským mastinem v Česku, by mohl potřebovat být ve frontě, aby si mohl tuto radost dovolit.
Výška v kohoutku: Samci 66 - 78 cm Samice 60 - 73 cm
Průměrná váha: Samci do 70 kg Samice do 60 kg
Neapolský mastin je impozantní a dojímavý pes s obrovským množstvím volné kůže kolem obličejů a krku. Jejich hlavy jsou velké s širokou lebkou a dobře definovaným stopem. Mordy jsou velké, hluboké a čtvercové, horní ret vytváří jasný obrácený "v", když je pes viděn zepředu. Oči jsou umístěny dobře vpředu a dostatečně od sebe, mírně zaoblené, a okraje odpovídají barvě nosu psa.
Jejich uši jsou poměrně malé ve srovnání s velikostí hlavy a jsou dobře od sebe a vysoko umístěné. Jsou trojúhelníkovitého tvaru a visí ploše proti tváři. Neapolský mastin má silnou čelist s dokonalým skusným zubem, kde se horní zuby pěkně překrývají s těmi spodními. Mívají krátké, svalnaté krky a ramena jsou dlouhá, dobře svalnatá a skloněná. Přední nohy jsou silné a dobře osvalené.
Jejich těla jsou delší než výška v kohoutku, s širokým hrudníkem a dlouhým, dobře klenutým žeberníkem. Hřbet je rovný, ale mírně skloněný od kohoutku, s břišní linií paralelní s hřbetní linií. Bedra jsou široká a mírně zaoblená, bohatá na svaly. Kroupa je svalnatá, široká a mírně skloněná. Zadní nohy jsou silné s dlouhými, silnými stehny. Tlapky jsou oválného tvaru s oblými prsty a tlustými tmavými tvrdými polštářky. Nehty jsou zakřivené a extrémně pevné, zadní nohy psa jsou trochu menší než přední. Ocas je tlustý u kořene a vysoko nasazený na hřbetní linii, ale zužuje se k špičce. Psi nesou ocas rovnoběžně s hřbetem při pohybu, což přispívá k celkovému vyváženému vzhledu.
Pokud jde o srst, má neapolský mastin hustou, krátkou, jemnou srst, která je obtížná na dotek a má nádherný přirozený lesk. Přijaté barvy plemene pro registraci u Kennel Clubu jsou následující:
Když se neapolský mastin pohybuje, dělá to ve svém vlastním tempu, které je pomalé. Má volný pohyb, který je velmi podobný medvědovi. Ve klusu je pomalý, dělá dlouhé kroky a pokrývá mnoho plochy. Mastino se velmi zřídka pohybuje rychleji a nemá tendenci klopýtat.
Kennel Club neschvaluje žádné přehánění nebo odchylky od plemenných standardů a hodnotí vady podle toho, jak ovlivňují celkové zdraví a pohodu psa, stejně jako jeho schopnost vykonávat. Samci by měli mít oba varlata plně sestoupena do šourku, a je třeba poznamenat, že pes může být o něco lehčí nebo těžší a mírně vyšší nebo nižší než je uvedeno v plemenném standardu Kennel Clubu, který je pouze směrnicí.
Přestože je neapolský mastin extrémně velký a působivý, je známý jako opravdový jemný obra a pes, který touží po lidském kontaktu. Nemá rád nic víc, než být v domácím prostředí a být součástí milující rodiny. Kvůli své obrovské velikosti však není nejlepší volbou pro majitele psa poprvé. Jsou však velmi dobrou volbou pro lidi, kteří jsou obeznámeni s tímto typem velkého psa a mají velké bezpečné zahrady, kde se jejich psi mohou volně pohybovat, pokud je to možné.
Není třeba zdůrazňovat, že neapolský mastin je velmi dobrý strážce, jehož velikost a vzhled sami o sobě jsou zastrašující, zejména pro ty, kteří nejsou se plemenem obeznámeni. Jsou neuvěřitelně věrní svým majitelům, ale jejich socializace a výcvik musí začít co nejdříve, protože tito velcí psi musí vědět, jaké je jejich místo v smečce a kdo je alfa pes v domácnosti, aby byli dobře zaokrouhlenými poslušnými jedinci.
Neapolský mastin se rozkvétá při lidském kontaktu a je známý jako opravdový "lidský" pes. Jsou tedy dobrým výběrem pro lidi, kde jeden člověk obvykle zůstává doma, když jsou všichni ostatní pryč, aby pes nebyl příliš dlouho sám. Nejsou dobrým výběrem pro lidi, kteří jsou většinu dne mimo dům, což by mohlo vést k nežádoucím behaviorálním problémům, včetně separační úzkosti.
Neapolský mastin není nejlepší volbou pro majitele psů poprvé, protože vyžadují zacházení, výcvik a správu od lidí, kteří jsou obeznámeni s tímto typem velkého a impozantního psa. Je také třeba poznamenat, že chování mastina je nákladné, protože potřebují více jídla než průměrný pes.
Neapolský mastin má vysokou kořistnou touhu a mělo by se být opatrné, když jsou kolem domácích mazlíčků a zvířat, která ještě neznají. Také by se mělo dbát na to, kde a kdy může Mastino běhat volně, zejména když jsou kolem dobytka nebo divokých zvířat.
Mastinos mají velmi hravou stránku své povahy a rádi baví a baví se. Jsou známi svou troškou nezbedností a jsou poněkud náchylní k nehodám, když jsou mladí. Je tedy nejlepší naučit štěně hrát si venku v zahradě, aby se předešlo eventuálním zlomeninám v domě.
Neapolské mastiny jsou velcí psi, kteří potřebují dostatek prostoru k pohybu a vyjádření se, jak by měli. Nejsou tedy vhodní pro bydlení v bytě, ale dobře se daří v domě s velkou zabezpečenou zahradou, kde se mohou volně pohybovat, pokud je to možné. Nicméně by se mělo dbát na to, zejména během horkých letních měsíců, protože Mastinos se mohou velmi rychle přehřát, což by mohlo být fatální.
Mastinos vytvářejí silné pouto se svými rodinami a psi nejsou nikdy příliš šťastní, když zjistí, že jsou sami déle než je nutné. Jsou vhodnější pro lidi, kteří buď pracují z domova, nebo pro domácnosti, kde jeden člov
ek zůstává doma, když jsou ostatní venku, aby pes nebyl sám příliš dlouho, což by mohlo vést k separační úzkosti. To může způsobit, že pes bude destruktivní v domě, což je způsob, jak si odreagovat stres a zábavu.
Neapolský mastin není známý jako "štěkající" pes, ale když to udělá, má hluboký, hlasitý a impozantní hlas. S tím řečeno, nepřebytečně neštěkají, ale spíše, když nejsou spokojeni s něčím nebo když jsou příliš dlouho sami.
Někteří Mastinos rádi plavou a využijí každé příležitosti, zejména když je horko. Nicméně pokud někdo vlastní psa, který nemá rád vodu, neměl by je nikdy nutit jít do vody, protože by je to jen vyděsilo. S tím řečeno, vždy by se mělo dbát na opatrnost při procházkách s neapolským mastinem na vodních tocích, kde by mohlo dojít k nebezpečí, a to zejména v případě, že pes skočí do vody a pak potřebuje záchrannou akci, protože nemůže sám ven. Je také důležité vysušit vrásky a záhyby psa, aby se předešlo problémům s kůží, které by mohly vzniknout, pokud zůstanou vlhké.
Mastinos jsou přirození strážci, což je vlastnost hluboce zakotvená v psychice psa. Nemusí být "trénováni" k ochraně, což by mohlo z psa udělat agresivního a dominantního. Je také důležité, aby potenciální majitelé poznali rodiče štěněte a zajistili, že mají pěkné klidné a uvolněné temperamenty.
Nelze dostatečně zdůraznit důležitost sociálního začlenění štěněte neapolského mastina již od mladého věku, což zahrnuje seznamování s co nejvíce novými situacemi, lidmi, zvířaty a dalšími psy, jakmile jsou plně očkováni. Tímto způsobem vyrostou jako vyvážení, poslušní a dospělí psi. Mastinové jsou velmi inteligentní a rychle se učí novým věcem, což zahrnuje jak to dobré, tak i špatné.
Avšak tito velcí a impozantní psi často potřebují čas na reakci na příkaz, což je třeba vzít v úvahu při jejich výcviku. Patience a pochopení jsou proto nejvyšší důležitostí od samého začátku jejich výcviku. S tím na paměti musí být jejich výcvik konzistentní a vždy spravedlivý. Stejně jako mnoho dalších psů má mastino přirozeně citlivý charakter, a proto nereaguje dobře na žádné drsné korekce nebo hrubé metody výcviku. Naopak reaguje dobře na pozitivní posílení, zejména když jsou příkazy podávány s pevným, ale jemným způsobem od samého začátku.
Stejně jako všechna štěňata jsou i mastina velmi roztomilá se svými vrásčitými tvářemi, ale rychle vyrostou do velkých a impozantních psů. Proto majitelé musí začít tak, jak chtějí pokračovat, stanovováním základních pravidel a výukou štěněte, co je přijatelné chování a co ne. Prvními příkazy, které by mělo štěně mastina naučit, jsou následující:
Neapolský mastin není nejlepší volbou pro lidi s velmi malými dětmi, protože jejich obrovská velikost by mohla představovat problém, když jsou kolem batolat. Nicméně tyto psy větší než život samotný se zdají mít blízký vztah s staršími dětmi a rády jsou v jejich blízkosti, i když by jakákoli interakce mezi velmi malými dětmi a psy měla vždy být pečlivě dohledávána dospělým. Je také klíčové, aby rodiče učili malé děti, jak se chovat kolem psů a kdy se od nich držet zvláště při přítomnosti jídla nebo během hry.
Samečci mastinů mohou být známi tím, že jsou agresivní vůči jiným samečkům, ale samičky mají tendenci být v pohodě kolem všech psů, zejména pokud byly dobře socializovány od mládí. Byla by chyba důvěřovat mastinovi kolem menších zvířat a domácích mazlíčků, což znamená, že jakýkoli kontakt mezi nimi by měl být vyvarován, a to i s kočkami. S tím řečeno, pokud mastin vyrůstal s kočkou v domě, obvykle spolu dobře vycházejí, ale nedbali by si, kdyby pronásledovali kočku souseda, pokud by se odvážila do jejich zahrady.
Průměrná délka života neapolského mastina je mezi 8 a 10 lety, pokud je správně péči a podávána jim vhodná strava odpovídající jejich věku.
Stejně jako mnoho dalších plemen má neapolský mastin tendenci trpět několika dědičnými zdravotními problémy, které je dobré znát, pokud plánujete sdílet domov s těmito aktivními a pohlednými psy. Mezi nejčastěji postihující podmínky patří:
Klub neapolských mastinů úzce spolupracuje s veterináři a dalšími kluby, aby zajistil trvalé zdraví plemene. V tomto smyslu zavedli program hodnocení zdraví pro mastiny. Toto hodnocení doplňuje screeningové programy BVA/KC, které jsou pro plemeno k dispozici, ale nenahrazuje je. Nicméně pomáhá vytvořit databázi zdravotních problémů, což zase prospívá pohodlí neapolských mastinů.
Štěňata mastina by měla dostat svá první očkování před prodejem, ale je na nových majitelích, aby se postarali o následná očkování včas. Očkovací plán pro štěňata by měl být následující:
10-12 týdnů, s vědomím, že štěně nemá ihned plnou ochranu, ale bude plně chráněno 2 týdny po druhém očkování.
Existuje mnoho diskusí o potřebě očkování psů. Je nejlepší se poradit s veterinářem před definitivním rozhodnutím o tom, zda má pes pokračovat v ročních očkováních, známých jako boostery.
Mnoho veterinářů dnes doporučuje počkat, než jsou psi trochu starší, než je před kastrováním a sterilizací. Doporučuje se kastrovat samečky a sterilizovat feny ve věku 6 až 9 měsíců, a někdy dokonce i ve věku 12 měsíců.
Jiní veterináři doporučují kastrování a sterilizaci psů ve věku 6 měsíců, ale nikdy dříve, pokud to není z lékařských důvodů. S tímto řečeno jsou některá plemena odlišná a vždy je vhodné diskutovat s veterinářem a následovat jeho rady ohledně toho, kdy má být pes kastrován nebo sterilizován.
Někteří neapolskí mastifové nabírají váhu po kastrování nebo sterilizaci, a je důležité dbát na postavu psa, aby se tomu předešlo. Pokud pes začne přibírat, je důležité upravit jeho denní příjem kalorií a zvýšit množství cvičení. Starší psi jsou také náchylnější k přibírání váhy, a opět je nezbytné krmit a cvičit podle potřeby, protože obezita může zkrátit život psa o několik let. Důvodem je to, že klade na vnitřní orgány psa, včetně srdce, velké zátěže, což by mohlo být fatální, vzhledem k tomu, že mastinové trpí srdečními problémy.
Mastinové mají sklony k alergiím a problémům s kůží, takže je důležité, aby pes navštívil veterináře dříve než později, pokud se alergie objeví. Alergie mohou být notoricky obtížné vyřešit a hledání spouštěčů může být náročné. S tím řečeno by veterinář mohl zlepšit pohodu psa s alergií, zatímco se snaží zjistit spouštěče, což může zahrnovat následující:
Jako u každé jiné rasy potřebují i Mastinové pravidelnou péči, aby se zajistilo, že jejich srst a kůže zůstanou v optimálním stavu. Také potřebují pravidelný denní pohyb, aby zůstali ve formě a zdraví. Kromě toho je třeba psům poskytovat kvalitní stravu, která bude splňovat všechny jejich nutriční potřeby po celý jejich život.
Štěňata Mastina jsou živá a plná energie, což znamená, že je nezbytné před jejich příchodem dobře zabezpečit domovy a zahrady. Zodpovědný chovatel by měl svá štěňata dobře sociabilizovat, což vždy vede k větší odvážnosti, sebejistotě a přátelskosti od samého začátku. Přesto každé štěně se bude cítit zranitelné, když opustí matku a sourozence, což je třeba vzít v úvahu. Čím déle štěně zůstane s matkou, tím lépe, ale nemělo by to trvat příliš dlouho.
Je nejlepší vyzvednout štěně, když jsou kolem lidé, kteří budou první týden nebo tak kolem, což je čas potřebný k tomu, aby se štěně usadilo. Zabezpečení domu a zahrady pro štěně znamená odstranění všech nástrojů a dalších předmětů, na kterých by se štěně mohlo zranit. Elektrické dráty a kabely musí být mimo dosah, protože štěňata ráda žvýkají věci. Toxické rostliny by měly být odstraněny z květinových záhonů i domova.
Štěňata potřebují hodně spánku pro správný růst a vývoj, což znamená vytvořit klidné místo, kam se mohou stáhnout, když chtějí spát, a je důležité je nerušit při spánku. Je také dobrý nápad udržovat "čas na hraní" pěkně klidný uvnitř domu a mít více aktivní "čas na hraní" venku na zahradě, což znamená, že štěňata rychleji pochopí, že mají být uvnitř méně živá.
Dokumentace, kterou chovatel poskytne pro štěně, musí obsahovat všechny údaje o termínu odčervení a použitém přípravku, stejně jako informace o jejich mikročipu. Je nezbytné štěňata odčervovat podle harmonogramu, který je následující:
Existují určité věci, které noví majitelé potřebují mít doma před přivedením nového štěněte. Často je dobrý nápad omezit prostor, ve kterém štěně hraje, zvláště když nemůžete sledovat, co dělají, s ohledem na to, že štěňata jsou často docela živá. To znamená investovat do vrátek pro štěně nebo dostatečně velkého ohradníku, který umožní štěněti projevit se, zatímco je zároveň udržuje v bezpečí. Potřebné věci jsou tedy následující:
Všechna štěňata jsou citlivá na hluk, včetně štěňat Mastina. Je důležité udržovat nízkou hladinu hluku, když nové štěně přijde domů. Televize a hudba by neměly hrát příliš nahlas, což by mohlo malé štěně stresovat.
Jak bylo již zmíněno, chovatelé by štěňata Mastina očkovali poprvé, ale je na nových majitelích, aby zajistili následné očkování. Očkovací plán pro štěňata je následující:
Ve věku 10-12 týdnů, s ohledem na to, že štěně by nemělo mít úplnou ochranu ihned, ale až 2 týdny po druhé vakcinaci.
Pokud jde o očkovací boostery, nejlepší je o nich diskutovat s veterinářem, protože existuje mnoho debat o tom, zda pes skutečně potřebuje vakcíny po určité době. Nicméně, pokud by pes někdy musel jít do útulku, jeho očkování by mělo být aktuální.
Starší neapolské mastiny potřebují zvláštní péči, protože s přibývajícím věkem jsou více ohroženy určitými zdravotními problémy. Fyzicky může mít pes šedivou tlamu, ale budou zde i další pozoruhodné změny, které zahrnují následující:
Starší psi se také mentálně mění, což znamená, že reakční doba bývá pomalejší. Vyvíjejí následující změny:
Život s Mastinem v jeho zlatých letech znamená přijmout několik dalších odpovědností, které lze snadno zvládnout, a mělo by to zahrnovat péči o jejich stravu, množství cvičení, výměnu jejich postelí pro psy a sledování stavu jejich zubů.
Starší neapolské mastiny by měly být krmeny kvalitní stravou, která splňuje jejich potřeby v této fázi jejich života, a přitom by měla být pečlivě sledována hmotnost psa. Orientační průvodce krmením pro starší psy je následující, přičemž by měly být krmeny snadno stravitelným jídlem, které neobsahuje žádné přísady:
Starší Mastinové nepotřřebují stejné množství denního cvičení jako mladší psi, ale stále potřebují správné množství fyzické aktivity k udržení svalové hmoty a prevenci nadváhy. Všechny psy potřebují přístup k čisté pitné vodě, což platí zejména pro starší psy, kteří jsou ve svých zlatých letech, protože jsou více ohroženi onemocněním ledvin.
Je důležité pravidelně navštěvovat veterinárního lékaře a pravidelně kontrolovat zuby, vzhledem k vyšší náchylnosti k zubním problémům u starších psů. Vzhledem k fyzickým i mentálním změnám je také klíčové poskytovat starším Mastinům lásku, pozornost a jemný přístup.
I když je Mastino velký a impozantní, není náročný, pokud jde o údržbu srsti, díky krátké husté srsti. S tím řečeno, záhyby a vrásky kolem obličeje a na jiných částech těla je nutné pravidelně kontrolovat a čistit podle potřeby. Je také nezbytné vysušit záhyby po jejich omytí, protože pokud zůstanou vlhké, poskytují ideální prostředí pro množení bakterií, což by mohlo způsobit vznik infekce.
Pes líná po celý rok, i když, stejně jako u jiných plemen, Mastino líná více na jaře a opět na podzim, kdy by bylo nutné častěji provádět úpravy srsti. Jinak by týdenní kartáčování a setření kožichu koženým hadříkem udrželo srst Mastina lesklou a v dobrém stavu.
Je také důležité pravidelně kontrolovat uši psa a čistit je podle potřeby. Pokud se v uších psa hromadí příliš mnoho ušního mazu, může to vést k bolestivé infekci, kterou může být obtížné vyléčit. Krátce řečeno, prevence je často jednodušší než léčba, pokud jde o infekce uší.
Mastinové potřebují dostat správné množství denního pohybu, ideálně by to mělo být minimálně 60 až 80 minut denně. Cítí teplo, takže je nezbytné, aby byli vyvenčeni spíše brzy ráno a potom později večer během teplejších letních měsíců.
Krátká procházka ráno by byla v pořádku, ale delší a zajímavější odpolední je nutností. Tito psi také rádi pobíhají v zahradě co nejčastěji, aby mohli skutečně vybít energii. Ovšem oplocení musí být extrémně bezpečné, aby udrželo tyto velké psy, protože pokud najdou slabé místo ve plotu, brzy uniknou a dostanou se do různých potíží.
S tímto řečeno by štěňata neapolských mastinů neměla dostávat příliš mnoho pohybu, protože jejich klouby a kosti stále rostou a přílišný tlak na ně by mohl způsobit problémy později v jejich životech. Neměla by jim být dovolena skákat nahoru nebo dolů z nábytku, ani běhat po schodech, protože to klade přílišný tlak na jejich stále rostoucí klouby a končetiny. Pohyb by neměl být příliš intenzivní až do doby, kdy pes dosáhne přibližně 2 let, což je obvykle doba, kdy přestanou růst.
Pokud si pořídíte štěně Neapolského mastina od chovatele, dostanete od něj plán krmení, a je důležité se držet téhož režimu a krmit štěně stále stejným krmivem, abyste předešli jakýmkoli problémům s trávením. Můžete změnit stravu štěněte, ale toto je třeba dělat velmi postupně, vždy se ujistěte, že nedochází k žádným trávicím problémům, a pokud ano, nejlepší je vrátit se k původní stravě a před pokusem o další změnu konzultovat věci s veterinářem.
Starší psi nejsou známi tím, že by byli vybíraví nebo rozmazlení při jídle, ale to neznamená, že jim můžete podávat nižší kvalitu stravy. Je nejlepší krmit dospělého psa dvakrát denně, jednou ráno a poté znovu večer, zajistit, aby šlo o kvalitní krmivo, které splňuje všechny jejich nutriční požadavky. Tito psi potřebují stravu obsahující asi 24 % bílkovin. Je také důležité, aby dostávali správné množství pohybu, aby spálili nadbytečné kalorie, neboť přílišný přírůstek hmotnosti může způsobit různé zdravotní problémy. Obezita může zkrátit život psa o několik let, takže je důležité dbát na jejich postavu od samého začátku.
Protože jsou Mastinové náchylní k nafouknutí, je důležité, aby byli krmeni dvakrát denně místo jednoho většího jídla denně. Je také dobrý nápad investovat do stojanu pro misku, což usnadňuje těmto velkým psům pohodlné jídlo, aniž by museli klesnout nízko, aby dosáhli na své jídlo. Neapolské mastiny by neměly být krmeny těsně před nebo těsně po cvičení, protože to zvyšuje riziko nafouknutí. Stojí za to poznamenat, že Mastinové hodně sliní, zejména když jedí, a mnoho majitelů se proto rozhoduje krmit své psy venku z tohoto důvodu.
Štěňata potřebují být krmena vysoce výživnou stravou vysoce kvalitního krmiva, aby se mohla normálně vyvíjet a růst. Jako hrubý průvodce může být štěně Neapolského mastina krmeno následujícími množstvími každý den, přičemž je důležité, aby byly jejich jídla rovnoměrně rozložena během dne a bylo nejlepší krmit je 3 nebo 4krát denně:
Jakmile je štěně 24 měsíců staré, může být převedeno na krmivo pro dospělé psy.
Jakmile je plně dospělý, musí být Neapolský mastin krmen kvalitní stravou, aby se zajistila jeho trvalá dobrá kondice. Jako hrubý průvodce může být dospělému Neapolskému mastinovi podáváno následující množství každý den:
Při návštěvě a koupi jakéhokoli štěněte nebo psa je mnoho důležitých věcí, které je třeba zvážit, a otázek, které je třeba položit chovateli/prodejci.
Neapolitanský mastin patří mezi jedny z oblíbenějších větších plemen jak ve Velké Británii, tak i jinde ve světě, což znamená, že dobře chovaná zdravá štěňata s registrací KC často mohou dosahovat vysokých cen. S tímto plemenem jsou spojeny specifické rady, otázky a postupy při koupi štěněte, a to následujícím způsobem:
Buďte ostražití vůči online podvodům a jak se jim vyhnout. Můžete vidět online a další inzeráty od podvodníků, kteří zobrazují obrázky krásných štěňat neapolitanského mastina za velmi nízké ceny. Nicméně prodávající žádají kupující o peníze předem, než souhlasí s doručením štěněte do nového domova. Potenciální kupující by nikdy neměli kupovat štěně bez vidění a neměli by platit zálohu nebo jakékoli jiné peníze online prodávajícímu. Vždy byste měli navštívit zvíře u prodávajícího doma, abyste potvrdili, že jsou opravdoví, a poznamenat si jejich adresu.
Jak bylo již zmíněno, neapolitanský mastin patří mezi některá z oblíbenějších větších plemen ve Velké Británii. V důsledku toho existuje mnoho amatérských chovatelů/lidí, kteří chovají fenku příliš často, aby mohli rychle vydělat peníze, aniž by se starali o pohodu štěňat, své fenky nebo plemene obecně. Podle pravidel Kennel Clubu může fena mít pouze 4 vrhy a musí být v určitém věku, aby to mohla udělat. Každý, kdo si přeje koupit štěně neapolitanského mastina, by měl velmi pečlivě zvážit, od koho štěně kupuje, a vždy by měl požádat o zhlédnutí příslušných dokumentů týkajících se původu štěněte, jeho očkování a mikročipování.
Budoucí majitelé by měli být velmi opatrní při zvažování koupě štěněte s příliš těžkou postavou nebo nadměrnými laloky a vráskami. Příliš mnoho volné kůže kolem obličeje a očí psa není normální a může vést k různým zdravotním problémům. Štěňata by měla být také zdravá a neměla by projevovat slabost ve svém zadním končetinách.