Německý pinč je typický představitel hladkosrstého pinče starého typu- střední velikosti, kvadratického tělesného rámce, silný a statný, s mohutným osvalením.
Dalším plemenným znakem je silná, podlouhlá lebka s plochým čelem a lehkým stopem, tlama má tvar tupého klínu. Uši se v minulosti kupírovaly, podobně jako u kníračů a dobrmanů. V současné době se nechávají přirozeně sklopené. Mají být vysoko nasazené, střední velikosti a tvaru písmene V. Také ocas se již ponechává v přirozené délce, žádoucí je jeho šavlovité či srpovité nesení.
Zařazení FCI: Skupina 2 - Pinčové a knírači, molossoidní plemena a švýcarští salašničtí psi,
Sekce 1 - Pinčové a knírači, číslo standardu: 184
Předci dnešních pinčů dělali společnost již lidem z kolových staveb, několik tisíc let před naším letopočtem. Od středověku můžeme pinče najít jako psíky prostších vrstev, kteří sloužili zejména k hubení krys a drobných šelem, které škodily v hospodářstvích, později také často provázeli formanské povozy a pomáhali svému pánovi střežit náklad. Dlouhou dobu se neodlišovali hrubosrstí (opičí pinč, předkové dnešních kníračů) a hladkosrstí pinčové a běžně se spolu křížili, protože šlo především o pracovní využití a odolnost, exteriér hrál zcela podružnou roli.
Počátky čistokrevného chovu německého pinče spadají do poloviny 19. století, v německé plemenné knize jsou pinčové zapsáni již kolem roku 1880.
Německý pinč je pravděpodobně nejpůvodnějším z dnes existujících plemen vycházejících ze starých pinčů (knírači, dobrmani) a nespíš i díky svému prostému, módě nepodléhajícímu původu přežil téměř v původní podobě až do dnešních dnů.
Německý pinč je temperamentní a veselý pes, výborný hlídač a v rámci svých fyzických možností také udatný obranář.
K cizím lidem se chová odtažitě a s nedůvěrou, může na ně i poštěkávat (při ne zcela 100% výchově). Ke své rodině je však něžný, přítulný a oddaný.
Hodí se spíše ke starším dětem, protože si sice rád a hodně hraje, ale nemá mnoho trpělivosti s neobratností a případnou nešikovnou manipulací ze strany předškolních dětí.
Soužití s ostatními zvířaty vyžaduje pečlivou výchovu a brzkou socializaci, protože zejména drobnější živočichy (hlodavce, kočky) mívá tendenci považovat za kořist. Dva psi stejného pohlaví budou nespíš chvíli bojovat o dominantní postavení, pokud se ale podaří ustanovit ve smečce pevnou hierarchii, nadále spolu vycházejí.
Pinč je vhodným psem pro aktivního člověka, který již má nějaké zkušenosti s výcvikem a dokáže mu nabídnout dostatek pohybu.
Inteligentní a učenlivý pinč rychle chápe, občas může představovat komplikaci jeho paličatost a až příliš ohnivý temperament.
Od mládí potřebuje pečlivou socializaci a pevně dané místo v rodinné hierarchii. Nesnese však dril ani surovost, příliš tvrdá výchova jen vzbudí sklon k agresi.
Pokud se pinč nudí, může projevit uštěkanost nebo ničit věci a vybavení domácnosti. Ideální je, pokud se s ním majitel věnuje nějakému sportu. Výborně se hodí pro agility, zkušený výcvikář s ním uspěje také v obedience, někteří psi běhají canicross či bikejöring.
Kvalitní strava je základním předpokladem pro dlouhý a zdravý život, proto věnujte pozornost tomu, co psovi předkládáte do misky.
Nejčastější volbou jsou suchá krmiva, která se dobře skladují a snadno podávají. Při výběru značky a typu věnujte pozornost složení a použitým surovinám, případně se poraďte na veterině nebo u zkušeného chovatele.
Máte-li adekvátní znalosti a chuť, můžete klidně krmit doma připravovanou stravou, ovšem ani v tomto případě se neobejdete bez kvalitních ingrediencí.
Hladká a krátká srst pinče nevyžaduje mnoho péče, vystačíte si s gumovým kartáčem či rukavicí.
Standardem uznávané barevné varianty jsou - jelení červená, různé odstíny červenohnědé a černá s pálením.
Vedle kartáčování srsti je vhodná také pravidelná kontrola a případné zkrácení drápů, správně prováděná péče o chrup slouží jako prevence zánětu dásní a ztráty zubů.
Německý pinč je houževnatý a odolný pes, zpravidla se těší dobrému zdraví až do vysokého věku.
Zvýšená četnost výskytu byla zaznamenána u nádorových onemocnění měkkých tkání (zhoubné i nezhoubné nádory v podkoží), dále se objevují stomatologické problémy způsobené zubním kamenem a plakem či oční zákaly.