Kanárská doga je mohutné molossoidní plemeno s dlouhou historií. K jeho vývoji došlo patrně v období renesance, kdy byli na španělské ostrovy Tenerife a Gran Canaria dováženi strážní mastifové z kontinentu. Ti se zde křížili s původními typy psů, kteří zde žili před příchodem Španělů, takže vznikl mohutný, silný pes, avšak stále hbitý a pohyblivý - výborný hlídač stád a obydlí.
Až do poloviny 19. století, kdy došlo k zákazu této "zábavy", bylo presa canario oblíbeným plemenem i pro psí zápasy - vedle soubojů s jiným psem byl populární také boj s medvědem či býkem. Po skončení zápasnické éry se počty chovaných jedinců snížily, avšak mnozí chovatelé zůstali kanárským dogám věrni a nadále je používali jako společníky a výtečné hlídače. FCI plemeno uznala až roku 2001.
Zařazení FCI: Skupina 2 - Pinčové a knírači, molosové, švýcarští salašničtí psi, Sekce 2.1 - Molossoidní plemena typu mastifa, číslo standardu: 346
Presa canario je mohutný pes obdélníkového tělesného rámce s typickými molossoidními rysy. Má výrazný pohlavní výraz - feny jsou delšího těla, sušší konstituce a o 10-15 kg nižší hmotnosti. Rovněž nebývají tak ostré a mají ovladatelnější povahu. Kanárské dogy se hodí pouze pro zkušené chovatele - jsou velmi teritoriální, k cizím lidem nedůvěřivé. Jsou to psi jednoho pána, kterému jsou velmi oddaní. K ostatním členům rodiny se, při správně vedené výchově, chovají přátelsky a zvláště k dětem bývají tolerantní, avšak autoritou pro ně bývá pouze jeden "vůdce".
Typickým zbarvením kanárské dogy je žíhání - v různých odstínech, od tmavě hnědé přes šedou až po pískovou. Vždy je přítomná černá maska.