iFaunaiFauna

Šeltie

Délka života13-14 let
HmotnostSamci:8-11 kgSamice:7-10 kg
VýškaSamci:35-40 cmSamice:33-38 cm
Uznáno FCIAno
Jiné názvyŠetlendský ovčák
Charakteristika
Velikost
Nároky na pohyb
Cvičitelnost
Množství chlupů v domácnosti
Náročnost na péči
Hodí se k dětem
Zdraví plemene
Náklady na chov
Snáší samotu
Inteligence
Chystáte se koupit plemeno Šeltie?Podívejte se na aktuální inzeráty nebo sdílejte tento článek s přáteli!

Šeltie se představuje

O plemenu

Něžná elegance a neokázalá noblesa zdobí jedno z nejmenších ovčáckých plemen. Jemná hlava s poloklopenýma špičatýma ušima, rámovaná bohatým límcem a symetrický obrys těla spolu s pružným a svižným pohybem propůjčují šeltii velké osobní kouzlo.

Zařazení FCI: Skupina 1 - ovčáčtí a honáčtí psi, Sekce 1 - ovčáčtí psi, číslo standardu: 88

Historie

Šeltie pochází ze Shetlandských ostrovů, vyznačujících se miniaturizací tamních živočichů (malé ovce, poníci) a absencí velkých predátorů. Z tohoto důvodu zde vznikali malí a pohybliví psi, kteří pomáhali pastevcům shánět a usměrňovat dobytek a byli nenároční na množství potravy.  

Teprve na přelomu 19. a 20. století byli přivezeni první jedinci na skotskou pevninu a do Anglie. Proti původnímu názvu "Shetland Collies" se zvedl odpor chovatelů kolií, proto se změnil na sheltie či shetlandský ovčák.  

Anglickým Kennel Clubem byly šeltie uznány roku 1914, jejich standard se ale nadále vyvíjel. Zpočátku tu byly dohady ohledně exteriéru, kdy jedna skupina chovatelů prosazovala menšího, těžšího psa s delším trupem, jiným zase vyhovoval trend „kolií bonsai“. K ustálení plemene zhruba do dnešní podoby tak došlo až po více než dvaceti letech jeho oficiální existence.

Povaha

Jako všichni ovčáci, také šeltie vyniká vysokou inteligencí a učenlivostí. Má velmi mírnou a něžnou povahu, hodí se jak pro začátečníky, tak i do rodin s dětmi. Ovšem pozor, šeltie není fyzicky ani psychicky stavěná na nešetrné zacházení, je proto třeba děti patřičně poučit, aby pes v rodině netrpěl. Ke spokojenému soužití nutně potřebuje klidné a harmonické prostředí, kde se cítí bezpečně.

Výcvik

Šeltie je snaživá a spolupracující, ale také velmi citlivá a něžná, špatně snáší nejen fyzické tresty, ale i nadměrně zvýšený hlas. Přesto i u ní je na místě důslednost, díky své vysoké inteligenci umí být šeltie výborným manipulátorem.  

Dobře se hodí pro mnoho odvětví zájmové kynologie (agility, flyball, dog dancing). 

Krmení

Výživa šeltií se řídí obecnými zásadami správného krmení.  Můžete si zvolit, zda budete krmit kvalitními granulemi, vařenou domácí stravou, nebo BARFem (syrové krmení). Zatímco granule naberete odměrkou, nasypete do misky a je hotovo, v případě domácí stravy je náročnější uhlídat správný poměr živin a velikost krmné dávky. 

Srst a péče

Drsné podnebí Shetlandských ostrovů vyžadovalo dobře izolující osrstění. Krycí srst šeltií je dlouhá a rovná, s hrubší texturou. Podsadu má měkkou, hustou a dobře přiléhající. Velmi bohatá srst tvoří límec, náprsenku a praporce na hrudních končetinách. V obličeji je srst krátká, hladká.  

Z barevných variant evropský standard (FCI) uznává sobolí (zlatou), v čisté podobně nebo se stínováním, od světlé až po mahagonovou.  Vlčí a šedé zbarvení není povoleno. Další možné kombinace jsou černo-bílá a černo-tříslová, nebo trikolorní zbarvení – převládající černá doplněná bílou a pálením.

Také u šeltií se vyskytuje varianta merle, dokonce ve dvou verzích. FCI uznává pouze blue-merle, tedy stříbřitě modrou s černým mramorováním, v USA je povolena i sable-merle, tedy zlatá s mramorováním. V Evropě je nežádoucí především proto, že v dospělosti jsou merle znaky nezřetelné a hrozí tak krytí také s merlovaným jedincem. To je problém, protože ze spojení merle-merle vznikne s 25 % pravděpodobností nemocný nebo neživotaschopný jedinec, dva merle jedinci se tedy nesmějí spolu krýt.  

Péče o zevnějšek šeltie zahrnuje zejména pravidelné kartáčování a vyčesávání. Při česání dbejte, abyste prošli opravdu až na kůži, někteří majitelé kartáčují pouze povrchovou vrstvu, zatímco spodní vrstvy plstnatí. Vhodná je také pravidelná kontrola drápků a jejich případné zastřižení.

Zdraví / nemoci

Jako všechny „koliovité“ psy, také šeltie trápí dědičná onemocnění očí, konkrétně CEA (anomálie oka kolií), PRA (progresivní atrofie sítnice) a dědičná katarakta (šedý zákal).

Dalším specifickým rizikem koliím příbuzných psů je mutace genu MDR1, která způsobuje přecitlivělost na Ivermectin, který najdeme ve složení některých antiparazitik.  

Naštěstí dnes máme k  dispozici genetické testy, které pomáhají těmto onemocněním předcházet. 

Související inzeráty

Zobrazit vše
Šeltie  psi na prodej - Olomouc - Inzerát 1
92
2 dny

Pejsek Sheltie s PP

Šeltie Věk: 15 týdnů1 samec
Zadám pejska barvy trikolor. Narozený je 07.08.2024 a je tedy ihned k odběru. Pejsek je kompletně naočkovaný, načipovaný a odčervený. Je mazlivý, hravý, zvyklý na děti a kočky. Naučen na štěněčí gr
Jiří D.
Olomouc
Šeltie  psi na prodej - Ústecký kraj - Inzerát 2
4
2 týdny

zadám štěňátka sheltie, šeltie

Šeltie Věk: 3 týdny2 samec / 2 samice
Zadáme štěňátka sheltie: poslední trikolorní chlapec Bez PP. Narozené 29.10.2024, tedy k odběru před Vánoci, případně mezi svátky. Štěňátka budou očkované, čipované a pravidelně preventivně odčervené
Pavel V.
Pavel V.
Ústecký kraj