Psík s tváří chryzantémy - takto poetický popis plemene shih tzu se nám dochoval z císařské Číny. Obličej tohoto malého pejska skutečně připomíná bohatý květ chryzantémy díky tomu, že mu srst na nose roste směrem vzhůru a čenich tak tvoří střed pomyslného květu.
I když svým zjevem připomíná roztomilou hračku, jeho vystupování je překvapivě sebevědomé, při pohybu působí ladně a důstojně.
Zařazení FCI: Skupina 9 - Společenská plemena, Sekce 5 - tibetská plemena, číslo standardu: 208
Přibližně v 8. století darovali tibetští mniši několik „posvátných lvích psů“ čínské císařské rodině dynastie Tchang. Možná šlo o projev přátelství a úcty, možná ale také o jistou formu daně, protože ušlechtilí drobní psíci byli vysoce ceněni.
Shih tzu se tak dostal z uzavřených chrámů nedostupného Tibetu do velkých čínských měst, kde si rychle získal oblibu. Touto dobou se k původnímu typu, který byl nejspíš výsledkem křížení lhasy apso a tibetského teriéra, přikřížil pekingský palácový psík. Geny pekinéze přinesly zkrácení čenichové partie a pozměnily typ chodu tibetských shih tzu.
Podobně jako pro pekingské palácové psíky, také pro shih tzu platil zákaz vývozu mimo čínské území, do zahraničí se dostalo pouze několik málo jedinců, kteří byli tamní šlechtou darováni významným návštěvníkům. Počátkem 20. století vedl konec císařství a vznik republiky s následným převzetím moci komunisty téměř k vyhubení plemene. Coby symbol císařské moci náhle ztratil shih tzu svou popularitu.
Naštěstí se z několika chovných párů dovezených do Anglie podařilo plemeno zachránit a navrátit ho mezi oblíbené společenské psy.
Dle standardu FCI je shih-tzu statný, bohatě, osrstěný pes s nápadně sebevědomým vystupováním a obličejem připomínajícím květ chryzantémy. Tělesný rámec je obdélníkový, tedy délka od kohoutku ke kořeni ocasu je větší než kohoutková výška.
Hlava má být poměrně velká, kulatá, mezi očima široká. Bohatá dlouhá srst spadá do všech stran, velmi dlouhý je také vous a kníry. Velmi důležitým znakem je srst rostoucí na hřbetu nosu směrem vzhůru - právě tenty rys dodává obličeji proslulý vzhled chryzantémy. Bohatá srst však nesmí ovlivňovat schopnost psa vidět. Stop je dobře patrný, nosní houba černá, popřípadě tmavě játrově hnědá, je-li hnědé zbarvení i srsti. Vrchol nosní houby by měl být v úrovni okraje dolních očních víček nebo mírně pod ní. Nosní hřbet je žádoucí vodorovný, popřípadě těsně u nosní houby mírně zvednutý vzhůru, důležité jsou i široce otevřené nozdry.
Tlamu standard popisuje jako dostatečně širokou, krátkou a bez vrásek, s dobrým osrstěním. Délka přibližně 2,5 cm od začátku nosní houby ke stopu. Pigmentace tlamy pokud možno jednolitá. Čelisti má shih-tzu široké, mírný předkus nebo klešťový skus.
Velmi půvabné jsou také oči - velké, tmavé, kulaté, posazené daleko od sebe, ale ne vypoulené. U játrově zbarvených psů nebo u psů s játrovými znaky je povolená světlejší barva očí. Oční bělmo není běžně viditelné. Ušní boltce jsou dlouhé, bohatě osrstěné, zavěšené lehce pod temenem hlavy.
Krk musí harmonovat s postavou, měl by být lehce elegantně ohnutý a dostatečně dlouhý na to, aby umožňoval hrdé nesení hlavy.
Hřbet je rovný, bedra krátká a silná, hrudník prostorný a hluboký. Bohatě osrstěný ocas je v klidu nesen nad hřbetem, opticky vyvažuje lini hlavy a spoluutváří harmonickou siluetu.
Hrudní končetiny mají pevné, vzad položené lopatky, krátká a dobře osvalená předloktí a okrouhlé, pevné tlapky. Kosti jsou silné, nohy rovné, dobře postavené.
Také pánevní končetiny jsou silné, dobře osvalené a se silnými kostmi. Při pohledu zezadu rovné, ani sudovité, ani tzv. kravské.
Při pohybu působí shih-tzu sebevědomě, pohyb je plynulý, hrudní končetiny dosahují daleko dopředu, pozorovat můžete i dobrý posun pánevních končetin, které v pohybu ukazují polštářky tlapek.
Srst tvoří skutečnou korunu krásy tohoto plemene, přehnaně bohatá srst, která narušuje vidění nebo celkovou tělesnou harmonii je však nežádoucí. Krycí srst je dlouhá, hustá, nesmí být kudrnatá. Podsada je méně vyvinutá, celkově srst nesmí připomínat vlnu. Mírné zvlnění srsti je povoleno. Je důrazně doporučeno, aby byla srst na hlavě svázaná bez ozdob.
Standard připouští všechny barvy, bílá lysinka na čele a bílá špička ocasu jsou vysoce žádoucí u vícebarevných jedinců.
Výška v kohoutku: Ne více než 27 cm.
Typ a charakteristické znaky plemene jsou velmi důležité a v žádném případě by neměly být obětovány pouze výšce.
Hmotnost: 4,5 až 8 kg. Ideální váha je 4,5 – 7,5 kg.
Shih tzu je příjemný společník, i když k neznámým lidem bývá zprvu rezervovaný a nedůvěřivý. Rád se pomazlí, pohraje si, ale potřebuje také dopřát svůj klid. Nebývá agresivní, přesto ho nelze doporučit k úplně malým dětem. Kvůli své křehké konstituci je totiž při nešetrném zacházení či příliš rozjívených hrách náchylný na zranění.
S ostatními psy se snáší zpravidla bez problémů, zvířata jiného druhu dokáže tolerovat, pokud je na ně od mala zvyklý.
Shih-tzu je veselý extrovert, který miluje být v centru dění a doma vás rád provází a pozoruje. Při důsledné výchově se hodí i pro začátečníky, je ale důležité, abyste na něj měli dostatek času. Tento pes není stvořen pro samotu a je-li příliš dlouho bez lidské společnosti, může rozvinout pravou separační úzkost - štěkat, výt, případně znečišťovat byt nebo ničit věci.
Jakkoliv jsou shih-tzu příchylní ke své rodině, vůči cizím lidem bývají rezervovaní, někdy až nedůvěřiví, neměli by ale reagovat agresivně. Dáte-li jim trochu času, postupně si na vás zvyknou a projeví vám svou přízeň.
Shih-tzu jsou veselí a rádi si hrají, jsou to skuteční klauni psího světa. Díky své bystrosti se rychle učí nové věci a nezkazí žádnou legraci.
Častým nešvarem tohoto plemene je sklon k uštěkanosti, laskavou, avšak důslednou, výchovou lze mnohé ovlivnit, je však třeba začít hned od štěněte, než si zlozvyk příliš zafixuje. Na druhé straně jsou shih-tzu skvělí hlídači, kterým neunikde sebemenší pohyb za plotem nebo kroky na chodbě. I když jim jejich velikost nedovoluje stát se obávaným strážcem vašeho domu, spolehlivě vás upozorní na každého příchozího.
Základní výchovu zvládne i šikovný začátečník, shih tzu se učí snadno a rychle chápe. Problémem může být určitá pohodlnost a paličatost, když se mu nechce, bývá náročné ho motivovat ke spolupráci.
I když na běžných turistických výletech udrží krok, na náročnou turistiku nebo vrcholový sport se nehodí. Na rekreační úrovni lze provozovat sporty vhodné pro malá plemena (agility, flyball, dogdancing atd.) Pokud si uděláte výlet k vodě, buďte přiměřeně opatrní, protože shih-tzu není nijak skvělý plavec. Má-li navíc ještě plně narostlou srst, mohla by po namočení působit jako nepříjemné závaží. Většina shih-tzu ale vodu příliš nevyhledává, maximálně se brouzdá na mělčině, není tedy moc velké riziko, že se nadšeně vrhne do vln.
I když je Shih-tzu přirozeně společenský a přátelský pes, není nejlepší volbou pro rodiny s malými dětmi, protože špatně snáší nemotorné mazlení či přílišnou hlučnost batolat. Pro odrostlejší děti může být dobře vychovaný shih-tzu dobrým kamarádem, který si vydrží neúnavně hrát - musí ale mít náladu a chtít sám, nenechá se nutit.
Výhodou tohoto malého společenského plemene je pouze minimální lovecký pud. Většinou se dobře snáší i se zvířaty jiného druhu, zvláště je-li na ně zvyklý od mládí.
Malá plemena, zvláště se zkrácenou čenichovou partií, často trápí stomatologické obtíže, zejména zubní kámen a záněty dásní, v nejtěžších případech vedoucí až ke ztrátě zubů. Částečnou prevencí je důkladná hygiena tlamy - čištění zubním gelem či pastou pro psy nebo speciální žvýkací pamlsky. V souvislosti s kratší čenichovou partií se objevují dýchací problémy, zejména v horkém počasí. Také velké a poněkud vystupující oči jsou zvýšeně citlivé na podráždění a záněty.
Vedle pravidelné péče o srst, kterou si popíšeme v dalším odstavci, potřebují naši pozornost především oči, uši a drápky.
Oči udržujeme v čistotě, v případě podráždění aplikujeme borovou vodu, případně zklidňující kapky od veterinárního lékaře. Zvláště městští psi mohou trpět na podráždění prachem, potíže může působit i vysoká koncentrace pylů v ovzduší.
Převislé a bohatě osrstěné ušní boltce neumožňují dostatečné větrání zvukovodu, který je proto více náchylný k zapaření, podráždění a zánětu. Velmi často také roste bohatá srst i uvnitř zvukovodu, což může působit potíže. Nadbytečnou srst z vnitřku ucha odstraní na veterině nebo v dobrém psím salonu.
Ne vždycky si shih-tzu dostatečně obrousí drápky pouhým pohybem. Zvláště tráví-li většinu času na měkkých površích (koberce, tráva, měkké cesty), mohou drápky přerůstat. V tomoto bodě mají městští psíci naopak výhodu - pohyb po betonu a dláždění pomáhá udržovat drápky přiměřeně dlouhé.
Ke zkrácení drápků potřebujete speciální kleště a určitou zkušenost a cvik. Nejste-li si jisti, zda proceduru zvládnete, svěřte tento úkon raději odborníkovi - pracovníkům na veterině, nebo v psím salonu.
Krycí srst je hustá a dlouhá. Ideál představuje rovná splývající srst, ale mírné zvlnění je povoleno. Podsada není přehnaně bohatá, celková délka srsti nesmí omezovat zrak ani pohyb psa. Standard výslovně doporučuje srst na hlavě svázat, ale neschvaluje berušky a jiné ozdoby.
Povoleny jsou všechny barvy, jedno i vícebarevné. U vícebarevných jedinců je vysoce žádoucí bílá lysinka spolu s bílou špičkou ocasu.
K výstavním šampionům neodmyslitelně patří dlouhá a pěstěná srst vyžadující časté kartáčování a pročesávání (s jedním hřebenem si nevystačíte), kvalitní šampon i kondicionér a mnohé další přípravky. Chovatelé bez výstavních ambicí psa často nechávají ostříhat, existuje mnoho roztomilých a praktických střihů, ovšem i kratší srst vyžaduje určitou údržbu, protože velmi snadno plstnatí.
Shih-tzu milují procházky, nejsou ale stavěni pro příliš dlouhé tůry nebo rychlý běh. Ideální jsou kratší a častější procházky, mezi kterými si mají příležitost odpočinout. Na rekreační úrovni se mohou věnovat agility, flyballu nebo i dogdancingu (tanci se psem), nelze od nich ale očekávat vrcholové výkony.
Kvůli kratší čenichové partii mohou být náchylnější k přehřátí, které může skončit i kolapsem. V teplých měsících buďte proto opatrní a nepouštějte psíka do příliš vysoké zátěže. Zvláště mladí shih-tzu mohu snadno přecenit své síly.
Obliba shih tzu se odráží i v tom, že někteří výrobci superprémiových krmiv nabízejí dokonce granule určené speciálně pro shih tzu různého věku. Lze také podávat granule určené obecně pro malá plemena, případně domácí stravu, která je však náročnější na správnou skladbu a množství živin.
Als je een Shih Tzu wilt kopen, moet je tussen de 10000 kc en meer dan 20000 kc betalen voor een goed gefokte raspup.