Vipet je hladkosrstý chrt menší střední velikosti, dobře osvalený, rychlý a hbitý. Dlouhý, elegantně klenutý krk nese jemnou suchou hlavu na které na první pohled zaujme pozorný, přátelský pohled oválných očí.
Z dostihových, původně loveckých, chrtů je vipet nejvyhledávanějším rodinným psem a společníkem, jeho obliba v současné době stále stoupá.
Zařazení FCI: Skupina 10 - Chrti, Sekce 3 - Krátkosrstí chrti, číslo standardu: 162
V první polovině 19. století začali někteří chovatelé anglických greyhoundů se snahou o vytvoření zmenšené verze tohoto výkonného lovce a sportovce. U zrodu whippetů (vipetů) tak stáli vybraní drobní greyhoundi a menší teriéři (hlavně staroanglický black and tan teriér), spekuluje se také o vlivu italského chrtíka a foxteriéra.
Alternativní teorie tvrdí, že vipet je velmi starým plemenem a odvolává se na nástěnné malby a kresby, které se dochovaly až z antických dob a je na nich skutečně zachycen chrt podobný vipetovi. Podobná vyobrazení známe i z anglického středověku, otázkou však zůstává, zda se jedná skutečně o vipety. Mohli by to být i drobní či nedorostlí greyhoundi nebo naopak vzrostlí italští chrtíci. Nesmíme zapomínat ani na to, že doboví malíři měli tendence se tu a tam uchýlit od reality, ať už kvůli uměleckému záměru, nebo z důvodu, že třeba vyobrazené zvíře na živo nikdy neviděli.
Ze standardu:
CELKOVÝ VZHLED: Vyvážená kombinace síly svalů s elegancí a ladností linií. Stavěn pro
rychlost a práci. Je třeba se vyvarovat jakékoliv formy přehánění.
CHOVÁNÍ / TEMPERAMENT: Ideální společník. Vysoce přizpůsobivý v domácím a
sportovním prostředí. Jemná, láskyplná, vyrovnaná povaha.
HLAVA
LEBEČNÍ PARTIE:
Mozkovna: Dlouhá a štíhlá, plochá zvrchu, zužuje se směrem k tlamě, poměrně široká mezi očima.
Stop: Mírný.
OBLIČEJOVÁ PARTIE:
Nos: Nosní houba černá; u modrých psů je namodralá barva povolena, játrová nosní houba je
povolena u krémových a ostatních zesvětlujících barev, u bílých či strakatých je povolen tzv.
motýlí nos.
Čelisti / zuby: Čelisti silné, mohutné, dobře modelované, s dokonalým nůžkovým skusem, tj. horní
řezáky těsně překrývají dolní řezáky a jsou posazeny v čelistech kolmo.
Oči: Oválné, jasné, výraz je velmi pozorný.
Uši: Růžicové, malé, tvořené jemnou kůží.
KRK: Dlouhý, svalnatý, elegantně klenutý.
TRUP:
Horní linie: Tvoří v bedrech půvabný oblouk, ale pes není vyhrbený.
Hřbet: Široký, dobře osvalený, pevný, spíše delší.
Bedra: Vzbuzují dojem mohutnosti a síly.
Hrudník: Velice hluboký, poskytující velký prostor pro srdce, hluboký hrudní koš, dobře
modelovaný. Žebra dobře klenutá a dobře osvalená u hřbetu.
Břicho: S výrazným vtažením.
OCAS: Bez praporce. Dlouhý, zužující se, v pohybu nesen v lehkém oblouku, ale nezvedá se nad
úroveň hřbetu.
KONČETINY:
HRUDNÍ KONČETINY
Celkový vzhled: Hrudní končetiny rovné a svislé, s vyrýsovanou lopatkou, přední fronta ne příliš
široká.
Lopatky: Dobře směřující vzad s plochými svaly. Lopatky dosahují až k vrcholu páteře, kde se
zřetelně rýsují do kohoutku.
Paže: Přibližně stejné délky jako lopatky.
Lokty: Spadají přímo pod kohoutek při pohledu z boku.
Nadprstí: Silná, lehce pružící.
Přední tlapky: Oválné, dobře oddělené mezi prsty, klouby dobře klenuté, pevné polštářky, silné
drápy.
PÁNEVNÍ KONČETINY
Celkový vzhled: Silné. V přirozeném postoji pes pokrývá dostatečně velký prostor.
Stehna: Široká napříč.
Kolena: Dobře zaúhlená, bez přehánění.
Lýtka: Dobře vyvinutá.
Pata: Dostatečně nízko posazená.
Zadní tlapky: Oválné, dobře oddělené mezi prsty, klouby dobře klenuté, pevné polštářky, silné
drápy.
CHODY / POHYB: Měl by ukázat velkou volnost v akci.. Z profilu je viditelný dlouhý přirozený
krok, zatímco drží oblouk horní linie. Hrudní končetiny mají dobrý předkrok, nízko nad zemí.
Pánevní končetiny se dobře podsunují pod trup, což umožňuje vydatný a silný posun. Pohyb
celkově nesmí vypadat ochable, ani s vysokou akcí končetin, ani krátce ani drobivě. Správný
pohyb při pohledu zpředu i zezadu.
FCI-Standard N° 162 / 18.10.2019 / GB
OSRSTĚNÍ
SRST: Jemná, krátká, s uzavřenou texturou.
BARVA: Všechny barvy nebo kombinace barev, s výjimkou merle.
VELIKOST:
Žádoucí výška v kohoutku: Psi 47 – 51 cm (18 1/2 – 20");
Feny 44 – 47 cm (17 1/2 - 18 1/2").
VADY: Každá odchylka od výše jmenovaných bodů se musí posuzovat jako vada, jejíž hodnocení
musí být v přesném poměru k jejímu stupni závažnosti a k jejímu vlivu na celkový zdravotní stav a
pohodu psa.
VYŘAZUJÍCÍ VADY:
- Agresivita nebo bázlivost.
- Každý pes jasně vykazující fyzické abnormality či abnormality v chování.
Poznámka:
- Psi musí vykazovat dvě viditelně normálně vyvinutá varlata, zcela sestouplá v šourku.
- Pouze jedinci funkčně a klinicky zdraví, s plemeni typickým utvářením těla, mohou být
použiti v chovu.
V porovnání s ostatními chrty je vipet o poznání společenštější a učenlivější, vyhledává intenzivní kontakt a miluje mazlení a pozornost. Není teritoriální, i s cizími lidmi se rychle spřátelí a výborně se hodí k dětem, ke kterým přistupuje velmi trpělivě.
Delší osamělost nemá rád, i když si dokáže zvyknout na odchody svých lidí do zaměstnání či do školy. Pomáhá dostatek hraček nebo i hlavolamy (např. hersenwerk), jinak si může k obveselení zabrat nějaký kousek z vaší domácnosti.
Jakkoliv je vipet doma hotový beránek, jeho lovecký pud je stále velmi silný, zejména spatří-li pohybující se kořist v otevřeném prostoru. V takovýchto případech může selhat i dokonale zvládnuté přivolání, proto psa na místech s možným výskytem zvěře raději nepouštějte z vodítka.
Zvláště štěňata a mladí psi se nejbezpečněji vydovádí na dobře zabezpečeném pozemku, k nácviku poslušnosti se nejlépe hodí dlouhé a lehké vodítko, tzv. stopovačka.
I když je to pravý atlet, plnými doušky si vychutnává i ležení na gauči, zvláště, je-li obklopen svou lidskou smečkou. Vipeti bývají zvědaví a rádi se účastňují veškerého dění. Ochotně přijímají jakoukoliv, třeba i domnělou, výzvu ke hře.
V zásadě bývají vipeti klidní a jemní psi, ale někdy mohou přece jen projevit jistou plachost a nervozitu, zvláště pokud nebyli v mladém věku dostatečně socializováni, nebo pokud mají za sebou nějakou nepříjemnou zkušenost. Často jsou zpočátku nedůvěřiví vůči cizincům, ale spíše si drží odstup, než že by se uchýlili k agresivnímu chování. Pokud na ně netlačíte a dáte jim chvilku, většinou se po chvíli osmělí a sami se přijdou s vámi seznámit.
Díky své vlídné povaze se vipet hodí i pro začátečníky. Je inteligentní, přátelský a při výcviku se snadno motivuje. I tak ale nezapře příslušnost k chrtům - jeho vlohy ke klasickému výcviku mají své limity, bývá roztěkaný a povely často "šidí", nebo zkrátka plní pouze přibližně a ne vždy na první pokyn.
Jeho jemná povaha nesnese tvrdý dril nebo razantní tresty, whippetovi obvykle stačí ostré „ne“ nebo „fuj“, aby pochopil, že tudy cesta nevede. Ani v rozčilení se neuchylujte k hrubosti, mohl by se stát bázlivým a labilním.
Vedle klasických dostihů se s vipety hojně běhá canicross, jiní dávají přednost coursingu nebo bikejöringu.
Vipet je skvělou volbou i pro aktivní rodiny s dětmi, protože jsou to jemní psi bez sklonů k agresivitě. Přesto je vhodnější spíše k trochu odrostlejším dětem, neomalená pozornost a hlučnost batolat mu příliš nevyhovuje. Veškerá interakce mezi dětmi a psem by vždy měla probíhat pod dozorem dospělého, který se postará, aby se hra nestala příliš bouřlivou či hrubou.
Veterinární péče o chrty obnáší specifika, která by měl vámi zvolený lékař znát. Mívají odlišné některé hodnoty krevních testů a také jejich srdeční rytmus se liší od ostatních plemen. Mnoho chrtů také vykazuje vyšší citlivost k některým lékům a zvýšená opatrnost je na místě i při anestezii.
Atletický vipet má pouze jedno specifické dědičné onemocnění, či spíše anomálii - výskyt dvojitého osvalení. Pokud je pes nositelem obou pozměněných genů (homozygot), vypadá jako psí kulturista, jeho svaly jsou extrémně vyvinuté. Takovýto pes se nazývá „bully whippet“ a nesmí se účastnit závodů. Pokud je mutace pouze na jednom z genů (heterozygot), má pes o něco výraznější, avšak ne tolik do očí bijící osvalení.
Zvláště pro dostihové psy je klíčový perfektní stav drápů - nesmí být příliš dlouhé, případná prasklina se musí pečlivě ošetřit, aby nedošlo k zatržení až k lůžku.
Vipet má krátkou, jemnou a dobře přiléhající srst bez podsady, absolutně se tedy nehodí k pobytu venku a již při mírném mrazu je třeba myslet na to, aby na procházkách neprochladl.
S výjimkou merle zbarvení, standard nijak neomezuje barevné varianty, potkat tedy můžete jedno i vícebarevné chrty v barvách od bílé po černou, vyskytují se různé skvrny, prokvetlá srst či žíhání. Srst stačí občas vykartáčovat, nejlépe rukavicí či gumovým kartáčem.
Whippety jsou sportovně založení psi, kteří potřebují víc, než jen klidnou procházku parkem. Vyhovuje jim běh v jakékoliv podobě - mohou být vynikajícími společníky při joggingu a bez problémů udrží krok i s cyklistou. Vynikajícím sportem pro vipety je coursing, který uspokojuje jejich lovecký pud a poskytuje jim příležitost k vybití energie. Oproti dostihové dráze je to také přirozenější pohyb.
Nejjednodušší metodou krmení jsou superprémiové granule. Při správně zvoleném produktu (poradit může zkušený chovatel či veterinář) máte jistotu, že pes dostává vše co potřebuje, krmnou dávku snadno připravíte a také skladování není nijak náročné.
Lze podávat také tzv. BARF, tedy syrovou stravu, tato metoda však klade vyšší nároky na váš čas, skladovací prostory a především na znalosti o výživě a výživových hodnotách jednotlivých surovin.
Pokud si chcete koupit whippeta, budete muset zaplatit od 10000 kč do více než 20000 kč za štěně s dobrým rodokmenem.