Dandie patří k méně známým nízkonohým teriérům. Jeho charakteristickým znakem je na teriéra nezvykle dlouhý ocas, velké tmavé oči a mimořádně osvalené nohy. Zadní končetiny jsou navíc delší než přední, což vede k mírně obloukovitému vyklenutí beder. Dalším stěžejním plemenným znakem je srst - musí být patrová, s měkkou podsadou a tvrdší, ne však drátovitou krycí srstí.
Skupina 3 - teriéři, Sekce 2 - nízkonozí teriéři, číslo standardu: 168
V České republice zastřešují čistokrevný chov dandie dinmont teriéra dva chovatelské kluby. Klub chovatelů teriérů a Klub chovatelů dandie dinmont terierů.
Výhodou dandieho je především jeho příjemná a laskavá povaha. Přitom však zůstává odvážným a bystrým teriérem, který se jen tak něčeho nezalekne. Jeho slabou stránkou je náklonnost k jídlu. Je třeba celoživotně hlídat jeho kondici, nepřekrmovat a především ho od malička vychovávat k tomu, že venku nalezené odpadky nejsou vhodnou svačinkou.
Jeho poněkud zvláštní pojmenování nevzešlo z místa jeho počátečního chovu, jak je u plemen běžné. Zpočátku byl znám pod označením „pepř a hořčice“ anebo „vydří teriér“, ale rozhodně se nejednalo o oficiální název. Až román Sira Waltera Scotta „Chlapské mravy“ („Guy Mannering“), který vyšel v roce 1814 rozhodl o jeho současném pojmenování. V tomto románu se vyskytuje postava Dandie Dinmont, což je lovec lišek, obklopený smečkou psů „pepř a hořčice“ („pepper and mustard“). A díky tomuto románu vzrostla poptávka po popisovaných báječných psech.
Původ plemene po současnost
Prvními doloženými chovateli těchto psů je rodina Alanova z Hollystone u Coquet Water poblíž Rotbury v Northumberlandu. William Alan své psy používal zejména k lovení vyder a z přilehlých panství byl zván k „čištění rybníků od vyder“. Jeho syn, Pipper James Alan (tzv. píšťalkář) byl mimo jiné výborný vypravěč a písničkář a svým neustálým putováním po kraji za doprovodu psů „pepř a sůl“ je zároveň přiváděl do podvědomí. A právě ten je prodal známé osobnosti Jamesu Davidsonovi, který je shodou okolností dostal do podvědomí dalšímu širokému okolí. Velkou zálibu v těchto psech měl francouzský král Ludvík Filip I.
I když je původ jeho názvu snadno vypátratelný, jeho historie je zastřena mnoha otazníky. Jedna domněnka (od známého kynologa Walse – známý pod přezdívkou „Stonehenge“) hovoří o výsledku křížení hrubosrstých teriérů s kontinentálními jezevčíky. Někteří kynologové jsou pro změnu přesvědčeni o křížení nízkonohých teriérů s hariery. Existují i názory na podobné předky s bedlington teriérem. A když se do toho přimíchají i dohady o tom, že historie dandíků sahá minimálně do 16. století a přiloží se popisy, které jsou v některých znacích shodné s dnešními dandie, nezbývá než zůstat u pochyb a tedy dandieho označit za plemeno bez jasné historie. V prvním standardu (z roku 1875) se doporučuje štěňatům dávat přední nohy do dlah, neboť se stává, že se budou hrudní končetiny křivit. V roce 1876 vznikl první klub a chovatelé vytvořili první standard, podle něhož se snažili řídit. Od druhé poloviny 19. století se již pravidelně objevoval dandie dinmont na výstavách jako samostatné plemeno. I když je to celosvětově velmi málo rozšířené, málopočetné plemeno, v České republice je chován relativně ve vysokém počtu.
Do Čech se první dandie dinmont teriér dostal již mezi dvěma válkami, byl pepřové barvy, ale byl pouze domácím mazlíkem. Tedy o českém chovu nemohla být v tu dobu ještě ani řeč. Oficiálně uznaný coby plemeno v naší zemi byl dandie dinmont teriér až v roce 1989. První fenu importovala Lenka Petrášková v roce 1985 z Rakouska a Martina Dvořáková (chovatelská stanice Terinka) importovala první chovný pár Salicia´s Patrick Pepijn a fenu Salicia´s Sandy Salina z Holandska v roce 1987.
Celkový vzhled: typická hlava porostlá krásnou hedvábnou srstí s velkýma, moudrýma a inteligentníma očima. Hlava kontrastně doplňuje dlouhé, nízké lasicovité tělo. Krátké, silné končetiny. Srst je odolná proti vlivům počasí.
Hlava: silně utvářená, velká, avšak úměrná k velikosti psa, mimořádně vyvinuté svaly, zejména maxilární (čelistní).
Lebeční část
Lebka: široká, směrem k očím se zužuje a v oblasti od vnitřního koutku oka k týlu měří zhruba stejně jako od ucha k uchu. Čelo je správně vyklenuté. Hlava je pokryta velmi jemnou hedvábnou srstí, která se neomezuje pouze na čupřinu.
Obličejová část
Nos: černý.
Morda: poměr k lebce je asi 3:5. Na nosním hřbetě je trojúhelníkovitá lysina, která směřuje od nosu zpět k očím v šířce zhruba 2,5 cm.
Líce: postupně se zužují směrem k hluboké a silné mordě.
Čelisti / zuby: silné čelisti s dokonalým, pravidelným a úplným nůžkovým skusem, to znamená, že horní zuby těsně překrývají spodní zuby a jsou kolmo vsazené do čelistí, Jakákoliv odchylka je vysoce nežádoucí. Zuby jsou velmi silné, zejména špičáky, které jsou na malého psa mimořádně velké. Špičáky navzájem dobře zapadají a dodávají tak psovi nejvyšší možnou sílu držet a trhat. Vnitřek tlamy je černý nebo tmavě zbarvený.
Oči: tmavě ořechové barvy, posazené daleko od sebe a nízko, velké, jasné, plné a kulaté, nikoliv však vypouklé.
Uši: svěšené, nasazené dobře vzadu a daleko od sebe, nízko na lebce. Visí těsně podle lící, u základny velmi lehce vyčnívají. V místě nasazení jsou široké a zužují se téměř do špičky, přední část ucha spadá podél hlavy od svého nasazení až ke špičce téměř rovně dolů. Chrupavka a kůže ucha je velmi tenká. Délka ucha činí 7,5 až 10 cm. Barva uší ladí s barvou těla. U psa barvy pepře jsou uši pokryté jemnou, rovnou, tmavou srstí (v některých případech téměř černou). U psa barvy hořčičné má srst na uších barvu hořčičnou, a to o odstín tmavší než má tělo, nikoliv však černou. V obou případech se vyskytuje tenký chomáček světlé srsti, který začíná zhruba jeden centimetr nad špičkou ucha a má téměř stejnou barvu a strukturu jako čupřina, čímž je uchu dodán příznačný vzhled. Toto zakončení ucha se nemusí objevit do věku dvou let.
Krk: velmi svalnatý, dobře vyvinutý a silný, vykazující velkou sílu. Dobře nasazen do ramen.
Tělo: dlouhé, silné a pružné.
Hřbet: poněkud nízký u ramen, s lehkou křivkou směřující dolů a odpovídajícím obloukem přes bedra, slabý pozvolný pokles od vrcholu beder ke kořeni ocasu. Páteř je dobře osvalena.
Hrudník: dobře vyvinutý a mezi hrudními končetinami sestupující hluboko dolů.
Žebra: dobře klenutá a oblá.
Ocas: poněkud krátký, délka 20–25 cm, poměrně silný (tlustý) u kořene, v délce zhruba 10 cm sílí a pak se zužuje do špičky. Není zakroucený ani stočený, avšak tvoří křivku jako turecká šavle. Konec ocasu je při vzrušení kolmo ke kořeni ocasu. Ocas není nasazen příliš vysoko, ani příliš nízko. Není-li pes vzrušen, je ocas nesen vesele, mírně nad úrovní těla.
Končetiny
Hrudní končetiny: nohy krátké s výborně vyvinutými svaly a kostmi, postavené daleko od sebe a hrudník mezi nimi řádně sestupuje. Nohy do tvaru „O“ jsou vysoce nežádoucí.
Ramena: dobře uložená vzad, avšak ne těžká.
Předloktí: sleduje linii hrudníku.
Tlapky: v postoji směřují vpřed nebo mírně vně.
Pánevní končetiny: mírně delší než hrudní končetiny, postavené poměrně široko od sebe, avšak nejsou rozložené tak, aby působily nepřirozeně.
Stehna: dobře vyvinutá.
Kolenní klouby: zaúhlené.
Hlezna: dobře uložená dole. Případné paspárky se obvykle odstraňují.
Tlapky: okrouhlé se silnými polštářky. Zadní tlapky jsou menší než přední. Drápy jsou tmavé, jejich odstín se však liší od barvy těla. Ploché nebo rozevřené tlapky jsou vysoce nežádoucí.
Chůze / pohyb: silný, přímý impuls odzadu umožňuje plynulý, volný a nenásilný pohyb s dlouhým krokem, dosahujícím dopředu. Tuhý, škrobený, hopsavý nebo vlnivý pohyb je vysoce nežádoucí.
Osrstění
Srst: představuje velmi důležitý znak plemene. Dvojí srst s měkkou hustou podsadou a tvrdší krycí srstí, která není drátovitá, nýbrž působí na dotek křehce. Srst spadající podél hřbetu by neměla být „rozevřená“, ale měla by ležet ve svazečcích způsobených tím, že tvrdší srst prostupuje jemnější podsadu. Srst na předních nohou je přibližně 5 cm dlouhá. Vrchní strana ocasu je pokryta drátovitou srstí, spodní strana není tak drátovitá, ale je pokrytá úhlednými pesíky jemnější srsti.
Barva: pepř nebo hořčice.
Barva pepře: v rozmezích od tmavé modročerné do světle stříbřitě šedé, preferovány jsou (pro)střední odstíny. Zbarvení těla sestupuje od ramen po kyčle a pozvolna přechází do zbarvení nohou a tlapek, jehož rozmezí sahá dle barvy těla od syté tříslové po světle žlutohnědou. Bohatá stříbřitě bílá čupřina.
Barva hořčice: v rozmezí od červenohnědé po světle žlutohnědou. Bohatá krémově bílá čupřina, nohy a tlapy mají tmavší odstín než hlava.
Velikost / váha: 8 až 11 kg pro psy v dobré pracovní kondici. Preferuje se nižší váha.
Tento pes původně lovil škodnou zvěř. Při loveckém využití je velmi temperamentní a odvážný. Byl využíván nejen na lovení vyder, ale také lišek, jezevců, krys, ale údajně dokonce i hadů. Výčet nebezpečných a kolikrát větších zvířat než-li je on sám mluví sám za sebe. Nebojí se stísněných prostorů a s oblibou hrabe. Je velmi ochotný pro práci ve vodě a dokonce se nezdráhá i potápět. Je to velmi přátelský pes, milý a pozorný k rodině. Rodině je velmi oddán a vstřícný. I když je to teriér, je zpravidla velice poslušný a ochotně spolupracuje.
Není typicky teriérsky ostrý, proto se hodí i do rodiny s dětmi. Dobře se snáší i s ostatními domácími zvířaty a je přizpůsobivý. Výborně vychází s jinými psy. I když je přátelský, dokáže být výborným hlídačem. Tím je samozřejmě myšleno, že jeho sluchu a zraku jen tak něco neunikne a vše ohlásí štěkotem. Jeho hlas je hluboký a není příliš pronikavý. Proto dokud člověk nevidí, od jakého psa štěkot pochází, nenapadne ho, že se jedná o ani ne desetikilového obranáře.
V rámci teriérů patří dandie mezi ty ovladatelnější a dobře cvičitelné. I když i on má někdy svojí hlavu, nebývá tolik paličatý, jako jiní psi z této skupiny. Je nadprůměrně inteligentní, empatický a má vynikající paměť. Rychle se učí a co si jednou zafixuje, pamatuje si velmi dlouho. To je třeba mít na paměti, protože stejně jako si pamatuje povely, bude si pamatovat i chyby ve výchově nebo zakolísání v důslednosti.
Je bystrý a učenlivý a s jeho výchovou nebývají větší problémy. Nemá rád dlouhé a neustále se opakující cvičení. Proto je lepší ho spíše celodenně vychovávat, než-li intenzivně cvičit. Výborně se hodí i pro začátečníka. Je hravý, a proto je možné jej nadchnout i některými psími sporty.
Aktivní a hravý dandie patří mezi dobře cvičitelná plemena, hodí se i pro pokročilejší výcvik poslušnosti nebo pro různé kynologické sporty. U agility, flyballu a podobných disciplín, kombinujících rychlost, prudké změny směru a skákání však buďte opatrní a věnujte se jim pouze rekreačně. Tento druh pohybu je totiž velkou zátěží pro páteř, která je u nízkonohých psů již tak zvýšeně namáhaná. Je možné je s dandiem provozovat, ale pouze v mírnějším tempu a ne příliš intenzivně. Přiměřená pohybová aktivita je ale prospěšná. Pomáhá udržet optimální hmotnost i svalový korzet, který páteř zpevňuje.
Dandie je výborným kamarádem k dětem. Má vlídnou a dosti tolerantní povahu, je vyrovnaný a milující. Rád si hraje s míčem nebo se s nimi jen tak proběhne po zahradě. Starší děti ho mohou i samostatně venčit, při dobré výchově je bude respektovat.
Samozřejmě je třeba vychovávat nejen psa, ale úměrně věku i dítě. Mělo by vědět, že pes je živý tvor, který má své potřeby. I když je dandie trpělivý a tolerantní, dbejte, aby ho děti neobtěžovaly přes míru. Jediný pes, který si nechá vždy a všechno líbit je totiž ten plyšový.
Dandie patří mezi plemena s dobrým zdravím, běžně se dožívá 13-14 let. Jak bylo zmíněno výše, jeho slabinou může být páteř. Nejčastější zdravotní komplikací jsou funkční blokády páteře, v horším případě i výhřezy meziobratlových plotének, které mohou vést až k trvalému ochrnutí. Zpozorujete-li bolestivost a především poruchy hybnosti a koordinace (nejčastěji začínající na zadních nohou), neodkládejte návštěvu veterináře. V případě útlaku míchy hraje čas významnou roli - včasná operace dokáže v řadě případů zabránit trvalým následkům.
Jednoduchým testem, který vám napoví, že se „něco děje“ je, když se stojícímu psovi jemně pokusíte položit jednu ze zadních tlapek nártem dolů, tedy otočit packu polštářky nahoru. Zcela zdravý pes vás toto buď vůbec nenechá provést, a nožku vám hned vytrhne, případně ji okamžitě vrací do správné polohy. Trvá-li psovi déle, než nožku vrátí nebo pokud se na obrácenou tlapku dokonce postaví, je to důvod k urychlené návštěvě veterinárního lékaře.
K uchovnění dandieho není zapotřebí žádné povinné vyšetření. Některé zdravotní aspekty (stav chrupu, deformity očních víček) však řeší již standard plemene.
Laboratoř Genomia doporučuje pro plemeno dandie dinmont teriér dva genetické testy.
- Vyšetření CDPA / CDDY (IVDD), zaměřené na identifikaci predispozic k degeneraci meziobratlových plotének. Tento stav se projevuje bolestivostí, poruchami hybnosti a koordinace. V případě velkého výhřezu ploténky do páteřního kanálu může vést i k trvalému ochrnutí zvířete. Vzhledem ke komplexním (multifaktoriálním) příčinám onemocnění páteře však není možné tato onemocnění z chovu zcela eliminovat.
- Testy na maligní hypertermii - farmakogenetickou chorobu kosterního svalstva, při které dochází k vzestupu koncentrace oxidu uhličitého v krvi, k poruchám srdečního rytmu a k prudkému vzestupu tělesné teploty. Spouštěčem bývají anestetika, typicky při operačním zákroku. Bez rychlé léčby může psa ohrozit na životě. Ačkoliv se dědí dominantně (neexistují zdraví přenašeči), její zákeřnost je ve specifickém spouštěči (anestezii). Dokud se pes nesetká se spouštěčem, nebývá choroba diagnostikována a zvíře ji tak může skrytě předávat do dalších generací.
Vedle péče o srst věnujte zvýšenou pozornost čistotě a zdraví očí a uší. Převislé ušní boltce představují vyšší riziko zánětů zvukovodu, velké a oči v kombinaci s nízkýma nohama mohou být, zvláště v městském prostředí, zvýšeně drážděny prachem.
Vhodná je také pravidelná kontrola délky drápků, případně jejich zkrácení. K tomuto úkonu potřebujete speciální kleštičky a trochu cviku, nejste-li si jisti, svěřte zkrácení drápků veterináři či veterinární sestře. Přerostlé drápky nejsou jen estetický problém, jsou-li ponechány delší dobu, mohou deformovat tlapku a způsobit kulhání.
Srst dandieho vyžaduje nejen střih, tedy úpravu, ale i celkově zvláštní péči. To možná odradí mnoho zájemců o toto plemeno. Přesto to k dandíkům patří a snadno se dá na to zvyknout. Přesto před koupí tohoto plemene je nutné s úpravou srsti počítat a podrobněji se o ní informovat. Srst nesmí na omak působit drsně, byť se trimuje. Na hřbetě je vždy o něco tvrdší, než-li na spodní části těla. Čím častěji jej kartáčujete, tím lépe. Přitom to zabere jen pár minut. Trimování (vyškubávání srsti) a celková úprava nůžkami je časově trošku náročnější a provádí se zpravidla dvakrát až čtyřikrát do roka.
Srst psa má být nejméně pět centimetrů dlouhá a na hlavě má tvořit hedvábnou úhlednou chocholku. Poměrně výraznou zvláštností tohoto plemene je zbarvení. Zbarvení je i originálně pojmenováno: pepřové nebo hořčičně žluté barvy. Ve skutečnosti odstín pepřový kolísá mezi světle stříbřitou až po namodrale černou. Každopádně platí, že nejlepší odstíny jsou mezi těmito dvěma extrémy. Co se týče barvy hořčičné, tak odstín kolísá mezi červenohnědou a krémovou. Spodní strana, běhy a tlapky, stejně jako hlava, jsou vždy světlejší než hřbet. Na hrudi je přípustná menší bílá skvrna.
Úprava dandie dinmont teriéra
Určitě vám s úpravou, hlavně v počátcích, pomůže chovatel, od kterého si štěně pořídíte. Zda psí salón ve vaší blízkosti umí upravovat i toto plemeno, to je otázka s velkým otazníkem. Přesto doporučuji na to nespoléhat, ani nedávat psíka do salonu poprvé těsně před výstavou, protože ještě nevíte, jaký bude výsledný efekt. Pokud jste zruční, trpěliví a ochotní se pustit do úpravy sami, není to samozřejmě vyloučeno. Je důležité znát podrobný popis „jak“ a také standard. Úpravu příliš neodkládejte, je lepší, když je na ni pejsek zvykán od štěněčího věku. Hlavně co se týče manipulace s ním na stole a klidné chování. Na výstavách jsou většinou k vidění správně upraveni dandíci, takže: jde to.
Přestože je jeho vzrůst malý, potřebuje dostatek pohybu. Není typickým bytovým psíkem, kterému nevadí celý život prosedět v domě a chodit jen na kratičké procházky. Má rád pohyb, dlouhé procházky anebo jakékoliv jiné sportovní vyžití. Je to spíše aktivní pes, než-li pouze domácí mazlík. Asi nejvíce na každého zapůsobí jeho oči, pohled, který je prostě neodolatelný. Je to velmi zvláštní a zároveň kouzelný psík.
Většina chovatelů malých plemen krmí granulemi a masovými kapsičkami. Pokud zvolíte kvalitní značku s vhodným složením, určenou pro malá plemena odpovídajícího věku, je to jednoduchý a poměrně spolehlivý způsob, jak psovi zajistit vyvážený poměr živin a energie každý den.
Pokud preferujete domácí stravu, lze podávat jak vařenou, tak i syrovou (BARF). Tento způsob však klade vyšší nároky na váš čas a především na znalosti o výživě. Jste-li začínající chovatel, poraďte se ohledně stravy s odborníkem - zkušeným kynologem nebo na veterinární klinice. Vybrat vhodné granulky nebo sestavit zdravý domácí jídelníček je totiž velmi důležité pro zdraví a dobrou kondici vašeho psa. Pozor na nadužívání pamlsků a vůbec překrmování. Dandie má velký apetit a poměrně snadno tloustne, zejména ve vyšším věku, kdy se stává pohodlnějším a klesá tak výdej energie.
Náklady na chov dandieho nebývají nijak astronomické. Jsou tu každoroční platby, které jsou pro všechny psy víceméně stejné. Pravidelné očkování a odčervení vychází na 500-1500 Kč ročně, podle toho, zda očkujete pouze základ nebo přidáváte i nějaké další vakcíny. Například pohybuje-li se váš pes na statku či v blízkosti koní, je ke zvážení očkování proti tetanu, které není součástí základní vakcinace. Počítejte také s poplatkem obci. Ten se pohybuje od symbolických 100 Kč ročně až po 1000 Kč. Vyšší poplatky bývají ve velkých městech a také pro majitele více psů.
V sezóně klíšťat budete potřebovat antiparazitárními přípravky (obojky, pipety). Výrobků je mnoho a je třeba vyzkoušet, co bude vašemu psovi vyhovovat. Cena za měsíc trvající ochranu vychází na 100 - 350 Kč, podle zvoleného přípravku. Jakožto malé plemeno nemá dandie příliš velkou spotřebu krmiva. Díky tomu jsou pro většinu chovatelů dobře finančně dostupné i superprémiové granule. Ryze orientační náklady na krmení se pohybují v rozmezí 300-600 Kč měsíčně, podle zvoleného produktu.
Ujistěte se, že kupujete štěně po řádně uchovněných rodičích (tedy s průkazem původu FCI). U psa s průkazem původu máte jistotu, že jeho rodiče odpovídají povahou i exteriérem standardu plemene, můžete si také dohledat zkušenosti s dotyčnou chovatelskou stanicí a jejími odchovy.
Solidní chovatel vám také bude k dispozici, budete-li potřebovat radu nebo vznikne nějaký problém. Dandie není příliš početné plemeno, proto je možné, že na své štěně budete muset pár měsíců počkat. Rozhodně to však stojí za to.
Co chcete vědět o dandie dinmont teriérovi?
Za štěně s průkazem původu zaplatíte přibližně 27-35 000 Kč, v případě zvláště nadějných štěňat či zahraničního krytí i více.
Rozumně se dá ušetřit například pořízením štěněte s exteriérovou vadou, kvůli které není vhodné do chovu a na výstavy, může však plnit roli rodinného kamaráda nebo se s ním můžete věnovat výcviku. Zůstávají přitom výhody psa s průkazem původu - zdravotní testy, odpovídající povahové vlastnosti atd. V neposlední řadě také nepodporujete množitele.
Je to vynikající rodinný pes, ideální pro aktivní rodinu. Na rodinných výletech i náročnějších tůrách udrží bez problémů krok, rád si zadovádí i ve vodě. I když nepatří mezi největší „závisláčky“, nehodí se pro velmi vytížené lidi. Po vašem návratu domů bude chtít svůj díl pozornosti a také pořádnou vycházku. Lze ho doporučit i vitálním seniorům, kteří zase mívají výhodu, že mohou pejskovi věnovat více času.
Dandie bude spokojený v městském bytě i v domku se zahradou. Jeho povaze však nevyhovuje celodenní ubytování venku, potřebuje intenzivnější kontakt s rodinou.
Ačkoliv je to původně lovecké plemeno, při včasné socializaci se dokáže snést s většinou domácích zvířat. Nejproblematičtější bývá soužití s drobnými hlodavci, po dobu vaší nepřítomnosti je proto lepší, když potkana, křečka nebo myš umístíte do dobře uzavřené ubikace.
Vůči ostatním psům je nekonfliktní, rád si hraje a vystupuje přátelsky. Není však bázlivý a pokud si druhý pes začne dovolovat přes míru, dokáže se dandie patřičně ohradit.
Dandie je výborný doprovodný pes na procházky, rodinné výlety i náročnější tůry. Při pohybu chůzí a mírným klusem je velmi vytrvalý a dokáže urazit velké vzdálenosti. Vhodné je pro něj i plavání,. Na rekreační úrovni ocení i agility, flyball nebo tanec se psem (dogdancing). Má také předpoklady pro úspěšné složení mnoha zkoušek poslušnosti nebo k obedienci.
V České republice se k výkonu myslivosti běžně nepoužívá, většinou ho můžeme potkat jako rodinného psa. Pokud však myslivce neodradí náročnější péče o srst, je dandie stále schopen loveckého výcviku. I když je mírný a přátelský, při lovu dokáže projevit ostrost a je velmi neohrožený. Předpoklady má zejména pro norování.
Protože jde o málopočetné plemeno, je možné, že si na svého dandieho chvíli počkáte. Pokud nemáte vyhlédnutou konkrétní chovatelskou stanici, můžete se obrátit na poradce chovu, bude mít přehled o plánovaných vrzích a podá vám i další užitečné informace.
- Máte maximální jistotu, že váš dandie bude mít exteriér i povahové rysy typické pro příslušníky tohoto plemene. I když i v nejlepším chovu se tu a tam může vyskytnout „nepovedené“ štěně, riziko je neporovnatelně menší než při pořízení psa bez průkazu původu. Chovní jedinci (rodiče štěňat) musejí být tzv. uchovněni, tedy projít posouzením exteriéru i povahy.
- I chovatel s PP může být nezodpovědný či přímo podvodník, na rozdíl od množitele se však neschová v anonymitě. Pořád existují nějaká pravidla a kontrolní mechanismy, které si hlídají příslušné chovatelské kluby. Na chovatele, resp. chovatelskou stanici také není problém dohledat recenze, případně výsledky psů z jejich odchovů na výstavách a výkonnostních soutěžích.
- Dandie se naštěstí (zatím) téměř nenabízí bez průkazu původu, přesto je dobré si připomenout, že jedině koupě psa s PP je zárukou, že nepodpoříte množitele. Množitel je člověk produkující štěňata bez ohledu na jejich čistokrevnost, zdraví a celkové kvality. V lepším případě tak činí z neznalosti, v tom horším pro peníze, což bývá také spojeno s držením psů v nevyhovujících podmínkách.
Dandie dinmont teriér se vyskytuje v jediném velikostním rázu a jediném typu osrstění. Má dvě barevné varianty - zbarvení pepřové a hořčicové.
Ačkoliv dandie naštěstí nepatří mezi plemena často zneužívaná množiteli, i tak se vyplatí vědět, jak poznat, že daná nabídka štěňat nemusí být seriózní:
- není uveden název chovatelské stanice
- cena štěněte je podezřele nízká, bez uvedení rozumného důvodu (na poslední chvíli zrušená rezervace, vada exteriéru atd.)
- štěně je nabízeno k odběru ve věku mladším než 7 týdnů (odebrat od feny štěně mladší 50 dnů je dokonce nezákonné)
- absence PP je zdůvodněna „přespočetností“ štěněte či jeho nestandardním exteriérem. Chyba v exteriéru je důvodem k nižší ceně štěněte, ale ne k absenci průkazu původu! Také početnost vrhu nemá vliv na PP, průkaz dostávají všechna štěňata ze spojení uchovněných jedinců.
- Máte-li jakékoliv pochybnosti, obracejte se na příslušný chovatelský klub.
Pes s průkazem původu přichází k novému majiteli již se jménem zapsaným v průkazu původu. Toto jméno samozřejmě nemusíte používat, většina majitelů si štěně pojmenuje po svém, případně oficiální jméno zkrátí nebo z něj vytvoří přezdívku.
Někteří chovatelé při včasné rezervaci umožňují, aby si nastávající majitel štěně pojmenoval po svém. Musí být ale dodrženo počáteční písmeno dle pořadí vrhu (vrh A, vrh B atd.).
Roztomilý střapáček může nést jak české jméno (Lumpík, Rozárka, Piškot, Kiki), tak i jména anglická, upozorňující na jeho původ či vlastnosti (Pepper, Lord, Honey, Lucky).
Vzhledem k predispozicím k onemocnění páteře je vhodné vyměnit obojek za hrudní postroj. Postroj by měl v prvé řadě dobře sedět, především pak nesmí omezovat ramenní klouby v pohybu.
Velmi vhodná je i řádně zajištěná přepravka do auta případně speciální postroj, který se připíná k bezpečnostnímu pásu. Přepravování psa volně na sedadle či dokonce na klíně spolujezdce může být nebezpečné pro zvíře i posádku vozidla.
V našich zeměpisných podmínkách se tento odolný teriér docela dobře obejde bez oblečku. Výjimku mohou představovat staří psi a nemocní nebo jinak oslabení jedinci. V takovém případě volíme materiál, který neprofoukne a je voděodolný (softshell a podobné funkční látky).
.Jeho poněkud zvláštní pojmenování nevzešlo z místa jeho počátečního chovu, jak je u plemen běžné. Zpočátku byl znám pod označením „pepř a hořčice“ anebo „vydří teriér“, ale rozhodně se nejednalo o oficiální název. Až román Sira Waltera Scotta „Chlapské mravy“ („Guy Mannering“), který vyšel v roce 1814 rozhodl o jeho současném pojmenování. V tomto románu se vyskytuje postava Dandie Dinmont, což je lovec lišek, obklopený smečkou psů „pepř a hořčice“ („pepper and mustard“). A díky tomuto románu vzrostla poptávka po popisovaných báječných psech.
Dandie je v podstatě nezaměnitelný. Od ostatních nízkonohých teriérů se odlišuje zcela svěšenýma a poměrně velkýma ušima a delším ocasem. Také typ a úprava srsti jsou typické pro toto plemeno.