Anglické slůvko "field" znamená v češtině pole, název plemene můžeme tedy překládat jako "polní španěl", avšak používá se ve své anglické podobě. Field španěl je nejen slídič, ale také vynikající aportér. Velká Británie je kolébkou většiny loveckých španělů, v minulosti nazývaných "land spaniels".
Field španěl byl vytvořen na sklonku 19. století cíleným křížením sussex španěla a anglického kokra. Zpočátku plemeno raketově získávalo na oblibě, ale, jak to tak bývá, dostane-li se plemeno do módy přes příliš, často se rozmělní jeho vlastnosti a vinou nezodpovědných množitelů dochází ke zhoršení jeho kvalit. Nejinak tomu bylo i u fielda, který se tak v 50. letech 20. století ocitl na pokraji vymizení. Ačkoliv se v 60. letech jeho chov oživil a stabilizoval, dodnes patří spíše k vzácnějším plemenům.
Vedle loveckého využití se field dobře hodí i za společníka pro aktivní lidi, kteří mají možnost poskytnout mu dostatek pohybu. Field španěl je pes na venkov, do městského bytu se nehodí a nebývá v něm šťastný. Miluje pobyt v přírodě, dlouhé procházky, aportování a rád si i zaplave. Má učenlivou a přátelskou povahu okořeněnou špetkou tvrdohlavosti a nezávislosti.
Na pohled jde o elegantního španěla střední postavy, bez extrémně dlouhých ušních boltců a s jemnou hlavou s nevýrazným stopem. Srst je střední délky, hedvábná a rovná, dobře chránící před nepřízní počasí. Field španěl se vyskytuje v barvě černé či játrové, obě základní barvy mohou být i ve variantě bělouš (modrý a játrový) a u jednobarevných i běloušů se může vyskytnout tříslové pálení.