Lagotto patří k málo známým plemenům, proto bývá laiky mnohdy zaměňován za ne příliš hleděného pudla. Je to silný psík rustikálního vzhledu, menší střední velikosti, avšak dobře osvalený a hbitý.
Podobně jako pudl, také lagotto má téměř kvadratickou tělesnou stavbu, jeho kohoutková výška přibližně odpovídá délce těla. Od pudla ho spolehlivě odlišuje mohutnější konstituce a širší lebka s kratší čenichovou partií. Dobrým poznávacím znakem je také ocas, u pudlů nesený téměř kolmo nad zádí, lagotto ho v klidovém postoji mívá volně svěšený.
Italská freska z roku 1360 zobrazuje starobylý typ kudrnatého vodního psa při lovu kachen a jiných vodních ptáků. Bažiny a tůňky v nížinách okolo Ravenny se však postupně vysoušely a měnily se na zemědělskou půdu, na které hospodařili rolníci a sedláci.
Zánik jezírek a mokřin by za normálních okolností patrně vedl i k vymizení tohoto úzce specializovaného plemene, avšak lagotto projevil jiné vlohy, které mu zajistili i nadále místo mezi pracovními psy obyvatel severní Itálie. Díky výjimečnému čichu se výborně osvědčil při vyhledávání lanýžů, zvláštního typu pod zemí rostoucích hub, které jsou vysoce ceněnou kulinářskou lahůdkou.
Původně vodní lovecký pes se tak postupem let přetransformoval v profesionálního hledače lanýžů, což mělo za následek zejména utlumení loveckého pudu, který by ho při práci v terénu jen rozptyloval.
Italský název, pod kterým je lagotto uznán FCI i uveden v seznamu plemen ČMKU, vychází z italských slov „lago“ (jezero) a „Romagnolo“ (oblast v severní Itálii, která plemeno proslavila jako hledače lanýžů).
Italský vodní pes má příjemný temperament a milou povahu. S člověkem ochotně spolupracuje, je chápavý, hravý a učenlivý. Kvůli své přátelské povaze je lagotto špatným hlídačem, za to mu lze důvěřovat i při kontaktu s malými dětmi.
Miluje vodu a nevynechá jedinou příležitost ke koupeli nebo k důkladné bahenní lázni. Majitele pečlivě udržované zahrady možná nepotěší jeho záliba v hrabání, avšak lze ho poměrně snadno naučit, aby toto své hobby provozoval na určeném místě, třeba starém pískovišti.
Tento příjemný pes se dobře hodí i pro začínajícího chovatele, výborně reaguje na pozitivní metody výcviku, naopak špatně snáší hrubost a nadměrný dril.
Lagotto má snaživou povahu a často svému psovodovi nabízí různé chování a triky. Tato vlastnost se dá výtečně využít pro shaping (z anglického shape=tvar, povel či trik se učí postupně, pomocí odměňování žádoucího chování).
Jeho aktivní povaha potřebuje zaměstnání, vedle pachových prací se dobře hodí pro agility, frisbee, flyball či dogdancing.
Lagotto nemá žádné specifické nároky na výživu, stačí mu krmení standardní kvality, ať už v podobě granulí nebo domácí stravy.
Při výběru suchého krmiva věnujte důkladnou pozornost jeho složení a/nebo svou volbu konzultujte se zkušeným chovatelem či veterinářem. Preferujete-li domácí stravu, sebekriticky zvažte, zda jsou vaše znalosti, časové možnosti a skladovací prostory (především velikost mrazáku) dostačující k tomu, aby váš pes dostával porci vyhovující potravy opravdu každý den.
Srst lagotta svou strukturou připomíná vlnu. Stáčí se do rovnoměrných kudrlin, na uších může být pouze silně zvlněná. Podsada je viditelná a hustá, obě vrstvy srsti tvoří voděodolnou bariéru.
Z barev standard uznává krémově bílou, hnědou či oranžovou a jejich bikolorní kombinace (vždy bílá s barvou). Dále se vyskytují oranžoví i hnědí bělouši, někteří psi mají i hnědou masku či pálení.
Péče o srst je poměrně náročná kvůli sklonu k plstnatění, nesmí se však pročesávat příliš často, aby se nenarušily její kudrny. Upravuje se nenápadným střihem respektujícím kontury těla a zkracujícím délku srsti na 2-4cm. Někteří chovatelé navíc jednou ročně provedou ostříhání velmi na krátko, aby dokonale odstranili případné počátky plstnatění.
Lagotto se obvykle těší pevnému zdraví do vysokého věku. V čistokrevném chovu se doporučují genetické testy k eliminaci juvenilní epilepsie, LSDs -lysozomální střádavé chorobě (progresivního neurodegenerativního onemocnění vyskytujícího se výlučně u plemene lagotto) a PRA (progresivní retinální atrofie sítnice).