iFaunaiFauna

Pomeranian/Trpasličí špic

Délka života13-15 let
HmotnostSamci:2-4 kgSamice:2-4 kg
VýškaSamci:18-24 cmSamice:18-24 cm
Uznáno FCIAno
Charakteristika
Velikost
Nároky na pohyb
Cvičitelnost
Množství chlupů v domácnosti
Náročnost na péči
Hodí se k dětem
Zdraví plemene
Náklady na chov
Snáší samotu
Inteligence
Chystáte se koupit plemeno Pomeranian/Trpasličí špic?Podívejte se na aktuální inzeráty nebo sdílejte tento článek s přáteli!

Pomeranian/Trpasličí špic se představuje

O plemenu

Pomeranian je Americkým Kennel Clubem (AKC) i Kanadským Kennel Clubem (CKC) uznáván jako samostatné plemeno. FCI ho nerozlišuje od trpasličího špice, jakkoliv tu jsou nepřehlédnutelné odlišnosti.

Hlavní rozlišovací znaky pomeraniana jsou kratší a silnější končetiny, statnější stavba těla a kulatější hlava s kratším čenichem.  Velký rozdíl je také v osrstění, u pomeraniana převládá bohatá a nadýchaná podsada, která se upravuje střihem, zatímco špic má srst méně „plyšovou“, s větším množstvím tvrdších pesíků krycí srsti. 

Zařazení FCI: Skupina 5 - Špicové a tzv. primitivní plemena, Sekce 4 - Evropští špicové, číslo standardu: 97

Historie

V Pomořansku, oblasti ležící na pomezí Polska a Německa, používali vesničané k hlídání svého živého i neživého majetku středně velkého špicovitého psa vlkošedé barvy. Jeho poutavý vzhled a veselá povaha ho postupně dovedly až do šlechtických salonů jako příjemného společníka.  

V 18. století se první „psi z Pomořanska“ dostali do Anglie jako dar královně Charlottě. O další rozvoj chovu pomeranianů v Anglii a také o zmenšení jejich velikosti se zasloužila o sto let později královna Viktorie a malý oranžový špic, kterého přivezla z Itálie.  

Rokem 1888 začíná chov pomeranianů v USA, o čtyři roky později sklidil pes Dick velký úspěch na výstavě psů v New Yorku. Již roku 1909 bylo plemeno uznáno AKC a rychle se stalo i jedním ze nejoblíbenějších.  

Vlivem rozdílných šlechtitelských snah v různých národních klubech můžeme vypozorovat určité vzhledové odlišnosti. Hlavní dva typy pomeraniana jsou - anglický (více podobný špicovi, drobnější kostry) a americký (podsaditější psík více připomínající plyšového medvídka).  

V zemích FCI se někteří chovatelé pomeranianů snaží o jejich oddělení od německých trpasličích špiců, v zámoří naopak dochází k zařazování trpasličích špiců mezi pomeraniany, protože tamní kluby uznávají pouze větší velikostní rázy špiců. Otázka rozlišování těchto podobných plemen tak zůstává nedořešená.

Povaha

Pomeranian má přátelskou a hravou povahu, je bystrý a učenlivý. Potřebuje zaměstnat a poskytnout dostatek podnětů a pozornosti, cítí-li se opomíjen, může si o projevy zájmu říkat nevhodným způsobem (poštěkávání, „zlobení“, v krajním případě i agresivní projevy).

Má rozvinutý hlídací pud a smysl pro obranu svého teritoria. Patří mezi hlučnější plemena, což může komplikovat soužití v bytových domech. 

Výcvik

Díky přirozené inteligenci se dobře cvičí, rychle chápe a výborně reaguje na pozitivní výchovné metody. Je jako stvořený pro výcvik metodou shapingu, kdy trik či povel vzniká při aktivní spolupráci člověka a psa, klikrem psovod odměňuje žádoucí chování. Název metody pochází z anglického „shape“, česky „tvar“).  

Pomeranian se hodí také pro rekreační sport a jiné zájmové aktivity, díky své obratnosti a líbivému vzhledu je populární zejména v dogdancingu. 

Krmení

Většina chovatelů krmí kvalitními granulemi určenými pro malá společenská plemena, pro zpestření je možné tu a tam naservírovat masové kapsičky nebo drobné pamlsky.  

Pozor na překrmování, pro takto malého psíka představuje i jedna tyčinka významný příjem kalorií.  

Výhodou pomeraniana je, že při pravidelném kartáčování líná minimálně a nezanechává tak příliš mnoho chlupů na nábytku a vybavení domácnosti. Vyskytuje se v široké paletě barev, může být jak jednobarevný (černý, hnědý, červený, oranžový, krémový, modrý, sable), tak i vícebarevný(black and tan, brown and tan, strakoš nebo s tečkami či žíháním). Novinkou v chovu je zbarvení merle.  

Srst a péče

Péče o srst obnáší především pravidelné kartáčování, důležité je pročesat srst až ke kůži, aby spodní vrstvy neplstnatěly. Bohatá srst s převládající jemnou podsadou se upravuje střihem, který podtrhuje charakteristický tvar těla.  

Zdraví / nemoci

Pomeraniani nebývají příliš nemocní, přesto i u nich se některé potíže vyskytují častěji, než u jiných plemen.  

Jako většina malých plemen, také pomeranian je náchylný k luxaci pately a zvýšené tvorbě zubního plaku a kamene. Dále se u něj objevuje alopecie (ztráta srsti) různého původu a hyperpigmentace kůže, nepříjemným suchým kašlem až dušností se projevuje tzv. kolabující trachea (zúžení průdušnice). 

Související inzeráty

Zobrazit vše
Pomeranian psi na prodej - Středočeský kraj - Inzerát 1
7
1 týden

Štěňátka pomeranian volné k REZERVACI

50 000 Kč
PomeranianVěk: 3 týdny2 samec / 3 samice
Nabízím k rezervaci: tři holčičky a dva chlapečky, narozené 27. 10. 2024, chované v domácím prostředí, k vidění oba rodiče žijící s námi. Štěňátka budou očkována a odčervena, budou mít čip a pas a PP.
Alena Š.
Alena Š.
Středočeský kraj
Pomeranian psi na prodej - Zlínský kraj - Inzerát 2
7
1 týden

Nádherná štěňata pomeraniana na prodej

10 000 Kč
PomeranianVěk: 14 týdnů2 samec / 1 samice
TŘI ŠTĚŇATA POMERANIAN STARÁ 8 TÝDNŮ A PŘIPRAVENA K ODCHODU! Prodám tři štěňata pomeraniana, jednoho hnědého kluka, jednoho bílého kluka a jednu bílou holčičku. Jsou velmi načechraní, velmi hraví, pl
LEna B.
Zlínský kraj
Pomeranian psi na prodej - Moravskoslezský kraj - Inzerát 3
2
2 týdny

Pejsek pomeranianu s PP FCI

PomeranianVěk: 9 měsíců1 samec
Rodam 9 měsíčního pejska pomeraniana s PP FCI po pěkných kvalitnich rodičich . Pejsek je po 💯 linií čistých Pomeranianu v barvě Orange. Pejsek je hodně povahy plně očkovaný ihned k odběru.
gab.bar .
Moravskoslezský kraj