iFaunaiFauna

Západosibiřská lajka

Délka života11-13 let
HmotnostSamci:20-25kgSamice:18-23kg
VýškaSamci:55-62cmSamice:51-58cm

Výhody

Odolný a vcelku nenáročný pes s výborným zdravím.
Lajka je inteligentní a své rodině velmi oddaná.

Nevýhody

Nehodí se pro naprostého začátečníka.
Výcvik lajky vyžaduje jistou zkušenost a má svá specifika.
Charakteristika
Velikost
Nároky na pohyb
Cvičitelnost
Množství chlupů v domácnosti
Náročnost na péči
Hodí se k dětem
Zdraví plemene
Náklady na chov
Snáší samotu
Inteligence
Chystáte se koupit plemeno Západosibiřská lajka?Podívejte se na aktuální inzeráty nebo sdílejte tento článek s přáteli!

Západosibiřská lajka se představuje

Západosibiřská lajka je původní lovecké plemeno, které se vyznačuje vynikajícími loveckými schopnostmi, odolností a přirozeným temperamentem. Lajka pochází z oblasti Uralu a Sibiře, kde byla po staletí chována původními obyvateli pro své pracovní schopnosti a neuvěřitelnou odolnost.

V České republice je západosibiřská lajka zastřešena Klubem karelských medvědích psů a lajek, který organizuje výstavy, soutěže a chovatelské akce pro podporu tohoto plemene. Klub poskytuje poradenství začínajícím i zkušeným chovatelům a pečuje o dodržování chovatelských standardů.

Zařazení FCI

Západosibiřská lajka je plemenem uznávaným Mezinárodní kynologickou federací (FCI) a je zařazena do skupiny 5 - Špicové a primitivní plemena, Sekce 2 - Severská lovecká plemena.  Standard plemene byl schválen FCI v roce 1980 a dostal číslo 306

Plemeno je středně velké až velké, s kohoutkovou výškou u psů 55-62 cm a u fen 51-58 cm. Váha se pohybuje kolem 18-23 kg u psů a 16-20 kg u fen. Srst je hustá, s dobře vyvinutou podsadou, která poskytuje ochranu před nepříznivým počasím. Zbarvení může být různé, včetně bílé, šedé, červené nebo jejich kombinací.

Historie

Lajky byly několik staletí používány ve své původní, „netříděné“ formě, až koncem 19. století se objevovaly písemné záznamy a snaha o různé roztřídění. Nad tím, jak a kdy lajky vznikly, visí mnoho otazníků s velkým množstvím možných odpovědí. Například ve 20. století sovětský kynolog A. Vojločnikov přišel s názorem, že lovecké lajky jsou nejstarším uceleným druhem zdomácnělých psů, kteří mají přímou návaznost na vlky. Spojuje je především tvar lebky a suchá klínovitá morda. K tomuto názoru údajně dospěl na základě prostudování poznatků etologů, zoologů a archeologů. Někteří kynologové však v úvahách došli tak daleko, že lajky považují za dávné křížence psa a vlka.

Kde hledat jejich počátek

Každopádně lajky patří do skupiny severských špicovitých psů. Jsou to psi lesního pásma, jejichž původ je třeba hledat v oblastech s rusky mluvícím národem. Prapředci lajky se pohybovali po obou stranách řeky Ob, u kmenů Chantů a Mansů. Postupně se tito psi vyskytovali na neuvěřitelně velkém území, zejména na Uralu a po celém území Sibiře. Zde byli tradičně chováni pro své mimořádné pracovní výkony, neohroženost, houževnatost, neuvěřitelnou skromnost a absolutní přirozenost pro zdejší podmínky a potřeby chudých lidí. Lajky nikdy nechovala šlechta a zámožní lidé, proto z nich zdejší příroda vytesala neuvěřitelně přizpůsobivé, skromné a vnímavé tvory. Dobrých psů si lidé na severu Sibiře považovali. Byli pro ně pomocníky k nezaplacení a uvědomovali si jejich důležitost. Bez nich by jen stěží přežili.

Významný kynolog Strebel považuje lajky z východu Sibiře za přechodnou formu mezi špicem a plemenem čau–čau. Dnes je tento názor pokládán za mylný a příbuznost s čau–čau za velmi nepravděpodobnou. Někteří kynologové se brání i názoru, že lajky mají něco společného se saňovými psy, třebaže jim jsou podobné. Příbuznost se severskými tažnými plemeny je však naopak dost pravděpodobná, neboť některé druhy lajek byly pravidelně používány k tahání saní s nákladem. Lidé, kteří psy potřebovali na lov, si většinou nemohli dovolit živit ještě jiné psy na tahání nákladu, nebo dokonce další psy na hlídání před dravou zvěří. Toto všechno tak musel zvládnout jediný pes – lajka. Až v pozdějších dobách se lajky v jednotlivých oblastech od sebe začaly lehce lišit a začaly se používat více specializovaně – pro jednotlivé druhy práce.

Dalo by se říci, že každá tehdejší sovětská národnost měla svoji místní lajku, „vyšlechtěnou“ dle svých potřeb. Byly víceméně typově ustálené, podobné těm ostatním, ale přece jiné. Nárokům svých lidí se díky selekci postupně přizpůsoboval jejich exteriér a povaha. Má se za to, že východosibiřská lajka má blíže k samojedům a sibiřským huskym, kdežto západosibiřská lajka je zejména lovecký, nikoli tažný pes se základem mírně odlišným od severských plemen. Každopádně některé lajky byly používány na pasení sobích stád, jiné byly běžně zapřahány do saní (tažné) a poslední, nám dnes samozřejmou skupinou lajek byly lajky lovecké.

Podobnost vskutku značná

Uznaná plemena FCI, jež obsahují název „lajka“, jsou čtyři - vedle západosibiřské lajky ještě východosibiřská, ruskoevropská a teprve nedávno uznaná jakutská. Ovšem lajek bylo a doposud je mnohem více. Celosvětově nejrozšířenější, a tedy i nejpočetnější z nich je západosibiřská lajka, jež je zároveň nejznámější lajkou i v České republice. Naopak nejméně rozšířená a chovaná v poměrně malém počtu i v rusky mluvících zemích je východosibiřská lajka. Ruskoevropská lajka má smůlu v tom, že má velkou konkurenci – karelského medvědího psa, který je této lajce velmi podobný zejména i proto, že typickým zbarvením srsti ruskoevropské lajky je černobílá a bíločerná. A není se čemu divit, vždyť právě tato lajka vznikla úmyslným křížením karelského medvědího psa a lajek v určité oblasti. Přesto v poslední době její počet mírně vzrostl, a zánik jí tak už zřejmě nehrozí.

Rozeznat lajky mezi sebou je velmi těžké, neboť možnosti zbarvení srsti jsou u všech téměř shodné a stejně tak standardy, včetně povolených velikostí, se různě překrývají. Mnohdy má se zařazením lajek k jednotlivým plemenům problémy i odborník, neboť i jedinci jednoho plemene se od sebe mohou typově vzájemně mírně lišit. Podobnost všech tří lajek je vskutku značná a je až s podivem, že byly všechny uznány, a to prakticky se shodnými standardy a ve stejnou dobu. Lajky jsou chováním a vzhledem i dnes „původní“. Přesto dokonce i ony se dnes v typu rozdělují na linie výstavní a pracovní.

Začátky organizovaného chovu

V první polovině 20. století existovalo na území Sovětského svazu 25 až 30 druhů lajek. Zřejmě nejpočetnější, podle knížete Širimského–Šichmatova, byly lajky vogulské. Vogulské lajky (mansi) a ostyacké lajky (khanty) měly zkraje 20. století zpracované své neuznané standardy. Brzy se však obě tato plemena spojila v jedno. Následně během několika let byly lajky vogulské prohlášeny za vyhynulé. Jak se však později ukázalo, zřejmě největší vliv na vytvoření západosibiřské lajky měla právě lajka vogulská a přímo se nabízí, že plynule z jedné vzešla druhá.

Arktickým institutem v Leningradě byly lajky v roce 1936 zřejmě poprvé rozděleny do skupin na: starokarelskou lajku, zyrjanskou lajku, finskou lajku a vogulskou lajku. Ovšem problém byl, že toto rozdělení bylo čistě geografické, kdežto lajky se v sousedních oblastech vzájemně prolínaly. Byl to však alespoň první krok k jejich rozlišování.

Na výstavách se lajky objevovaly sporadicky od 80. let 19. století a až do roku 1949 byly všechny lajky na území bývalého Sovětského svazu posuzovány na výstavách společně. Velkou chovatelkou lajek především typu samojedského a syryänského byla na začátku 20. století paní Dimitrijevová–Lulimská, vlastnící známou chovatelskou stanici „Podogora“. Mnoho informací z první poloviny 20. století v písemné i fotografické formě zachoval pro další generace F. Lühr.

Brzy bylo zřejmé, že je zapotřebí lajky sjednotit a chov vést jen na několika typech – plemenech. Logicky bylo doporučeno schválit opravdu malý počet plemen těchto psů a v roce 1947 byla na II. všesvazovém sjezdu kynologů odsouhlasena z více než desítky navržených plemen lajek pouze čtyři. K těm, jež dnes známe jako plemena uznaná FCI 3. 6. 1980, byla tehdy vybrána ještě karelofinská lajka. Ta se používala zejména na lov drobné zvěře, je ze všech lajek nejmenší, ale dodnes není FCI uznána. Nový standard západosibiřské lajky byl schválen v roce 1952.

Během následujících let 20. století chov lajek v bývalém Sovětském svazu probíhal zcela odlišně od našeho domácího chovu. Lajky se tam chovaly ve velkých střediscích, převážně je spravovala správa myslivosti. V chovatelských zařízeních běžně existovalo 50–100, někdy i více plemenných fen a psů. Systém chovu byl přímo daný. Lajky se zde nejen rozmnožovaly, exteriérově upevňovaly, ale také cvičily a důkladně se prověřovaly jejich povahové vlastnosti. Následně byly přiděleny do jednotlivých oblastí. Jednotlivým lovcům se lajky z chovatelských stanic prodávaly jen ve výjimečných případech. Chovalo se zde především liniovou plemenitbou. Lajky byly součástí tržního hospodářství a s ohledem na velké množství kožešinových zvířat nejen v tajze od nich byly vyžadovány množstevně neuvěřitelně velké úlovky. Nezřídka lovci měli hned několik lajek, nejen kvůli typu lovené zvěře, ale aby se i v lovu střídaly a měly tak čas si odpočinout.

Za nejstarší velkou a přínosnou chovatelskou základnu západosibiřských lajek v zemi původu je považována stanice v Kirově. Ta byla založena v roce 1944 původně v Berborodovu, ale po pár letech byla přestěhována právě do Kirovské oblasti. Výborné výsledky v chovu západosibiřských lajek prokazovala také uznávaná chovatelská stanice v Novosibirsku ve vesnici Kubovaja. Za stěžejní plemeníky v začátcích chovu západosibiřské lajky jsou považováni Džubar chovatele J. J. Vachruševa a Taežnyj z chovatelské stanice Krasnaja Zvezda.

Dnes je západosibiřská lajka nejběžnějším loveckým psem v Rusku a je rozšířena ve všech zalesněných oblastech země od Karelie po Kamčatku. Plemeno je oblíbené především ve svých původních oblastech.

Lajky v České republice

Na našem území se první lajky začaly objevovat až v osmdesátých letech 20. století. První výstavní ocenění CACIB bylo západosibiřské lajce v české části Československa uděleno v roce 1981. Nejaktivnějším chovatelem, který se zasloužil o dovoz hned několika lajek z Ruska, byl Josef Břichovský z Kostelce nad Černými lesy. Byl také dlouhá léta ochotným poradcem pro chov lajek a snažil se plemeno zviditelnit. Vlastnil chovatelskou stanici „z Lipovské stráně“.

O medializaci lajek se velkou měrou postaral i bývalý ústřední ředitel ČTK dr. Svěrčina, který si toto plemeno velmi oblíbil a sám jej využíval v lovecké praxi. O lajkách psal ve své knize „Lovy v tajze“ Jan Kozák. Bohužel i tak je u nás toto plemeno mezi veřejností takřka neznámé. Důvodem nezájmu veřejnosti je zřejmě lovecké zaměření plemene a „příliš obyčejný“, přírodní exteriér přešlechtěním nezničeného psa. Východosibiřská a karelofinská lajka se u nás prakticky nevyskytují. 

Lajka ve vesmíru

Pro nás je možná slovo „lajka“ zvláštní, ovšem v ruštině znamená „lajat“ štěkání. Západosibiřskou lajku můžeme najít i pod označením West Siberian Laika nebo Ostiak Laika. U nás si většina lidí pod slovem lajka vybaví prvního psa letícího do vesmíru. Opravdu, prvním živým tvorem, který se dostal do vesmíru, byl pes. Ovšem dodnes je sporné, zda šlo o plemeno lajka, nebo o fenu se jménem Lajka. Z dochovaných fotografií se odborníkům na toto plemeno zdá, že se jednalo o křížence, nikoliv o plemeno lajka. Ruský pes tak předběhl americkou kosmonautiku, která do vesmíru vyslala svou první živou duši až o dva roky později (Američané k tomuto účelu vybrali opici).

Lajka, která byla vypuštěna ve Sputniku II na oběžnou dráhu, však měla smutný konec. Třebaže byla brána za hrdinku, aniž by o tom věděla, byl její konec předem jasný. Od počátku se vědělo, že pasažér Sputniku II se už nikdy nevrátí. Ve vesmíru zahynula. V tu dobu, přesněji 3. 11. 1957, byly lajky známé pouze na ruském území. Ovšem možná jen shoda slov napomohla, aby se nejen lajka (coby plemeno) stala známou po celém světě.

Následovaly další experimenty a do vesmíru bylo vysláno mnoho dalších psů, rozhodně nejen lajek, kteří měli lepší konec a vrátili se zpět na Zem. Po Lajce se nejvíce proslavila dvojice fenek Zvjozdočka a Černuška. Jedna z těchto fenek, které letěly společně do vesmíru, měla po návratu na Zemi štěňata a jedno z nich bylo slavnostně darováno americkému prezidentovi J. F. Kennedymu.

Vzhled

Je to pes střední až mírně větší velikosti, dobré substance se silnou a suchou, lehce obdélníkovou stavbou těla. Typickým pohybem lajky je krátký klus s přechodem do cvalu.

Hlava je suchá, klínového tvaru, připomínající rovnostranný trojúhelník při pohledu shora. Mozkovna je středně široká, užší u fen než u psů. Hřbet nosu je rovnoběžný s horní linií lebky. Temeno a týlní hrbol jsou dobře vyjádřeny, stop mírně vyjádřený. Nosní houba je černá, u bílých jedinců je tolerován mírně světlejší (hnědavý) nos. Tlama je středně zašpičatělá, rozšiřující se k základně. Délka tlamy odpovídá polovině – nebo o něco méně – délky hlavy. Pysky pevně přiléhají, skus je nůžkový a chrup kompletní (42 zubů). Oči nejsou příliš velké, mají oválný tvar, jsou šikmé a usazené celkem hluboko (více než u jiných lajek), s odhodlaným inteligentním pohledem. Barva očí je tmavě hnědá nebo hnědá, podle barvy srsti. Uši jsou vysoko nasazené, špičaté, vztyčené, ve tvaru „V“. Ušní boltce jsou vyvinuté mírně.

Krk je osvalený, suchý a jeho délka se rovná délce hlavy. Je nasazen zhruba v úhlu 45°–55° k horizontální linii. Horní linie trupu je pevná a tuhá, mírně se svažující od kohoutku ke kořeni ocasu. Kohoutek je velmi výrazný, především u psů. Hřbet je silný, rovný, středně široký, záď lehce spáditá. Hrudník je středně hluboký, ale dosahující k lokti, dlouhý a široký. Břicho je vtažené, spodní linie od hrudníku k dutině břišní mírně stoupá. Ocas je pevně stočený do kroužku a je nesen nad hřbetem nebo nad zádí. Když je plně natažen, buď dosahuje k hleznu, nebo je o 1–2 cm kratší. Hrudní končetiny jsou rovné, nadloktí šikmé, předloktí rovné, nadprstí mírně se svažující při pohledu ze strany. Pánevní končetiny jsou silné, s dobře vyznačeným zaúhlením všech kloubů. Při pohledu zezadu jsou končetiny rovné a rovnoběžné. Paspárky jsou nežádoucí.

Kůže je bez vrásek a nechybí nadměrná podkožní tkáň. Krycí srst je hustá, tvrdá a rovná. Podsada je dobře vyvinutá, měkká, bohatá a vlnitá. Srst na hlavě a uších je krátká a hustá. Srst na plecích a na krku je delší než na těle a tvoří límec, na lícních kostech tvoří licousy. U psů je srst na kohoutku delší. Končetiny jsou pokryté krátkou, tvrdou a hustou srstí, která je mírně delší na zadní straně končetin. Srst na zadních končetinách tvoří kalhoty, ale bez praporců. Mezi prsty roste ochranná kartáčovitá srst. Ocas je pokryt bohatou rovnou a tvrdou srstí, která je jen mírně delší na spodní straně, ale nikdy netvoří prapor. Zbarvení srsti má několik možností: šedá s červenohnědou, červená s červenohnědou, šedá, červená, plavá a červeno–hnědá ve všech odstínech. Může být i celobílá nebo bílá se znaky neboli se skvrnami jakékoliv výše zmíněné barvy.

Výška v kohoutku se u psů pohybuje od 55 do 62 cm a u fen od 51 do 58 cm.

Jakou má Západosibiřská lajka povahu?

Je to už na první pohled přírodní plemeno, které potřebuje zaměstnání a pohyb. Lajky se příliš nehodí pro držení v bytě, lépe je jim venku, na zahradě, při zachování co nejčastějšího kontaktu s majitelem. Mají radši kruté mrazy než žár léta. Jsou velmi odolné ke všem rozmarům počasí. Někdy se stávají doslova závislými na svém pánovi, kterému jsou nesmírně oddané. Na druhou stranu to nejsou psi na zahrádku, jejichž hlavním posláním je hlídání, ani miláčci na mazlení. Jsou to živí, výrazně temperamentní psi, energičtí a pracovití, kteří potřebují hodně práce a pohybu ve volnosti. Doma jsou však klidní, nenápadní a velmi čistotní. Ovšem pokud se nudí, můžou se chovat destruktivně anebo mít sklony k toulání.

Většina lajek, přestože nejsou agresivní, patří k výborným hlídačům, kteří dovnitř hned tak někoho nepustí. Odvaha a absolutní věrnost pánovi jsou výraznými rysy tohoto plemene. Vůči cizím lidem se lajky chovají zpravidla nevšímavě, rezervovaně nebo nedůvěřivě. Jen menší množství lajek je hned s každým kamarád a nadšeně vítá návštěvy. Samozřejmě hodně záleží na konkrétním jedinci i na výchově.

Lajka je výborný společník, ale nemusí vyhovovat každému. Tato výrazná osobnost, která je oddaná svému pánovi, je stále plná dávných a přirozených instinktů. Rozhodně neztratila nic ze své původnosti. Má ráda celou svou rodinu, ale pravé pouto ji pojí zpravidla s jediným člověkem. Ve vztahu k dětem je milá a opatrná. Západosibiřská lajka má vyrovnaný charakter, což z ní dělá psa vhodného i pro poučené začátečníky. Ovšem její výchova není až tak snadná. Potřebuje důslednost a jasnou hierarchii. Ráda uznává přirozenou autoritu, ostatně jako většina plemen. Největším oříškem je zvládnout její samostatnost. Byla k ní vedena po staletí, a člověk proto před výběrem tohoto plemene musí být na tak výrazný povahový rys připraven.

Západosibiřská lajka - inteligence a cvičitelnost

Výchovu je potřeba vést srozumitelně a bez matoucích změn. Nejhorší období je dospívání – puberta. To je opravdu velký nápor na důslednost a nervy majitele. Zejména v tomto období lajka ráda zkouší, zda by nešly hranice zakázaného a dovoleného posunout. Pokud se ponechá celé mládí bez výchovy, následující život s lajkou nemusí být jednoduchý a snaha o její převýchovu nezřídka ztroskotá.

Lajka je učenlivá, ale její výcvik a následná ovladatelnost rozhodně nejsou snadné. Jen málokterá lajka se naučí hodně povelů poslušnosti, které je pak hlavně ochotna na požádání splnit. Proto je velmi důležité, aby se již malé dvouměsíční štěně učilo přivolání v nejrůznějším terénu, ale i chůzi na vodítku a vhodné chování k okolí.

Výborně se cvičí na pamlsky. Tvrdým přístupem bez vhodné motivace se dobrá povaha lajky zkazí a příjemné soužití a chuť do spolupráce se zcela ztratí. Ráda pracuje a spolupracuje, ovšem tak nějak po svém. Vedení musí být pevné, bez trestů a přílišného nátlaku, dobře vnímá, ale nesnáší něco opakovat vícekrát.

Přesto jsou lajky, se kterými si jejich majitel natolik rozumí, že na poměrně vysoké úrovni běhají agility, skládají zkoušky z poslušnosti, včetně obedience, nebo se úspěšně věnují záchranářskému výcviku. Svůj výborný čich umí lajka dobře využít také jinak než lovecky. Dokáže sledovat lidskou stopu i například rozlišovat předměty. Ovšem s jakoukoliv takovou činností se musí začít od štěněcího věku a výchovu a výcvik psa neústupně směřovat k cíli.

Západosibiřská lajka a děti

Vztah lajky k dětem se hodně odvíjí od socializace a především od toho, zda jde o děti domácí, tedy členy "smečky", nebo o děti cizí.
Společnost cizích dětí lajka obvykle nevyhledává a zachovává si vůči nim zdrženlivý odstup. Není-li na jejich projevy a přítomnost aspoň trochu zvyklá, může z nich být i poněkud nervózní.
Na druhé straně, žije-li lajka v rodině s dětmi, projevuje vůči nim překvapivou ohleduplnost a dokonce se vůči svým malým páníčkům může stát až nadměrně ochranitelská.
Bezproblémové soužití lajky a dítěte je možné, je-li dobře vychovaný nejen pes, ale také dítě. 
Příměřeně věku dítě učíme, že pes má své potřeby a hranice, například že ho dítě nesmí rušit při spánku či odpočinku, tahat ho za uši, ocas nebo srst, či mu sahat do misky. Zvláště malé děti nikdy nenecháváme se psem bez dozoru dospělého. 

Zdraví a nemoci

Lajky jsou odolné a zdravé plemeno, zpravidla si udržují dobrou kondici a vitalitu až do své smrti, přičemž se nezřídka se dožívají i 15 let. Netrpí téměř žádnými genetickými nemocemi a jsou poměrně odolné i vůči infekcím. Mnozí chovatelé nechávají provést RTG snímky kyčlí, ovšem jedinců s rozvinutou dysplazií je mezi lajkami zanedbatelné minimum, tedy ani dysplazie kyčelních kloubů se není třeba bát.
Jakožto tzv. primitivní plemeno hárá většina lajek jen jednou do roka, resp. hárají každých 9 až 12 měsíců, což je o poznání méně často než u většiny ostatních plemen. Hárání však trvá déle, vhodná doba připuštění se dokonce vymyká běžnému standardu a je o několik dní pozdější. Lajky nemívají početné vrhy, ale jsou skvělými matkami a nemají problémy se zabřeznutím, ani při porodech.

Péče

Lajka je odolné plemeno přizpůsobené drsným podmínkám a je tedy poměrně nenáročná na údržbu. Základní péče je ale klíčová pro udržení psa v dobrém zdravotním stavu.

Zuby: Pravidelná péče o zuby je důležitá pro prevenci zubního kamene a onemocnění dásní. Doporučuje se pravidelné čištění zubů speciálními kartáčky a pastami pro psy. K dispozici jsou také žvýkací hračky a pamlsky, které pomáhají udržovat zdraví zubů, dásní a celé tlamy.

Uši: Uši lajky by měly být pravidelně kontrolovány a v případě potřeby čištěny. Než ale použijete jakékoliv ušní roztoky či kapky, poraďte se s veterinářem. 

Drápy: Pokud se drápy dostatečně neobrousí pohybem, je třeba je zkrátit, aby nedocházelo k jejich přerůstání. Přerostlé drápy vedou k deformaci nášlapu, kulhání a potížím s chůzí. Zvyšuje se také riziko poranění - zatržení drápku. Zastřihnutí drápů se provádí speciálními kleštěmi a vyžaduje jistý cvik a znalost, mnoho majitelů proto tento úkon raději svěří odborníkovi, obvykle veterinárnímu technikovi nebo zkušenému chovateli. 

Péče o srst

Srst západosibiřské lajky je hustá a dobře izolující nejen před chladem, ale i před vodou a vlhkem. Srst je třeba pravidelně kartáčovat, zejména v období línání, kdy pes ztrácí podsadu. Línání lajek je většinou krátké, zato vydatné a pes v tomto čase potřebuje každodenní kartáčování.
Mimo toto období je lajka na péči o srst a celkově zevnějšek velmi nenáročná. Její kožich a termoregulace jsou uzpůsobené severským zemím. Tam jsou lajky také velmi oblíbené. Ve větším počtu se s nimi setkáme třeba v Americe.Kartáčování pomáhá odstranit odumřelé chlupy a zabraňuje zacuchání srsti. Línání probíhá obvykle dvakrát ročně, na jaře a na podzim.

K čemu se Západosibiřská lajka hodí

Lajky jsou velice vytrvalé a nezdolné. Neuškodí jim běh vedle kola a jakkoliv dlouhé procházky, naopak je velmi uvítají. I když nejsou příliš známé jako tažné, saňové plemeno, je možné je také zapřahat a jsou v této práci dobré.

Klub zastřešující západosibiřskou lajku sice velmi vítá, když se s lajkou majitel věnuje loveckému výcviku, ale nezanevře ani na ty, kdo se s lajkou chtějí věnovat jinému kynologickému odvětví a sportu. Do chovu jsou u lajek zkoušky lovecké upotřebitelnosti jen doporučené, nikoli nutné. Čeští příznivci tohoto plemene se sdružují v Klubu karelských medvědích psů a lajek.

Každopádně je to velmi dobré lovecké plemeno a na to se nesmí zapomínat. Jeho povaha je tak trochu jiná. Příliš se nesnese v jedné domácnosti s kočkou. Nedoporučuje se, aby jakékoliv zvíře jiné než druhý pes žilo s lajkou pod jednou střechou. Třeba s oblibou loví myši. Její lovecký pud jí říká: Všechno, co jde, ulovit, a pokud velikost není značná, tak i zneškodnit.

Specifický je pro lajku velký rádius, když se v přírodě pohybuje na volno. Velmi často se stane, že je zcela mimo dohled i doslech svého pána. Ona však vždy dobře ví, kde se nachází a kde svého pána hledat. Má vynikající orientační smysl. Takové velké odbíhání je však pro lajku v mnoha ohledech nebezpečné. Proto je vhodné určit pomyslnou maximální vzdálenost, na jakou bude psovi dovoleno se vzdálit, a jakmile jí dosáhne, ihned ho přivolat k sobě. Lajka je dostatečně chytrá na to, aby pochopila, jaká vzdálenost od jejího pána je přijatelná, a naučí se to respektovat. Avšak bez důslednosti to rozhodně nepůjde. Je potřeba ji neustále utvrzovat ve spolupráci se svým člověkem.

Lov s lajkou

Jsou to lovecky poměrně všestranně využitelní psi. Píše se o nich, že jsou to „štěkači“. To však není myšleno tak, že rádi a všude štěkají, ale že označí lovenou zvěř při jejím nalezení. Štěkání na nalezenou zvěř se říká, že „vydávají“. Zvěř vyhledávají tiše, a jakmile ji najdou, začnou štěkat. V tom jsou vytrvalí a spolehliví.

Přestože je lajka velmi všestranná, nemůže v jednotlivých disciplínách konkurovat specialistům na specifické práce. Každá lajka s oblibou loví jiná zvířata. Některé lajky nejeví přílišný zájem o lov malé zvěře a naopak jiné se příliš nehodí na lov medvědů a jiných velkých kožešinových zvířat. Přesto je možné lajku naučit pomáhat při lovu jakékoliv zvěře. Lajka je pes především pro aktivní lovce, nejlépe zkušené ve svém oboru.

Západosibiřská lajka výborně slídí a drží stopu, třebaže prověřuje a nasává i okolní, jiné stopy. Hledá s vysokým nosem a zcela samostatně. Má v terénu již zmiňovaný velký rádius, a tak se po odepnutí z vodítka zpravidla velmi rychle ztratí. Bohužel, nezřídka za zvěří běží tak daleko, že je i mimo doslech. Výborně pracuje ve vysokém sněhu a většina lajek se bez váhání vrhá i do studených vod.

Výborná je zejména na dohledávku postřelené zvěře. U nás je možné lajku použít na nejrůznější zvěř. Nejčastěji se využívá k lovu zvěře černé nebo pernaté. Lajky jsou schopny pronásledovat i zvěř, která se přemísťuje ze stromu na strom. Mají totiž výborný sluch i poměrně dobrý zrak, a tak jim nedělá problém sledovat zvěř přemísťující se poměrně vysoko nad sebou.

Správně lovecky vedená lajka chodí na volno kolem svého myslivce ve velkých kruzích, občas se ke svému pánovi připojí a po chvilce se opět vydá hledat čerstvou stopu zvěře. Jakmile na stopu narazí, bez upozornění se po ní vydá. Každopádně se těžce odvolává ze stopy, po které se pustí. Když zvěř dostihne a např. ji vyžene na strom, začne (zpravidla vsedě) štěkat. Štěkání je soustavné, čímž přivolává svého lovce.

Má silný hlas, rychlé nohy, je houževnatá a vytrvalá. Lajka by měla vyštěkávat zvěř nejdříve klidně a poměrně tiše a až po chvíli na hlase přidat. To si již zvěř na štěkot zvykne a nebude se zbytečně hystericky bát. Cílem lovu s lajkou rozhodně není zvěř vyplašit, aby se dala na útěk pokaždé, když ji pes dostihne. Cílem lajky má být zvěř zastavit (nadběhnout jí) a udržet na místě – na dostřel lovce. Lajka se má chovat klidně a jakoby zvěř uklidňovat – neplašit. Lovecký výcvik se nesmí uspěchat. Potřebuje čas vše vstřebat a naučit se i s ohledem na svou samostatnost spolupracovat s lovcem. Bez problémů složí barvářské zkoušky honičů, ale i zkoušky lovecké upotřebitelnosti, např. lesní. Některé mají tak výborné vlastnosti, že úspěšně absolvují i zkoušky všestranné. Klub doporučuje pro lajky zkoušky z výkonu BZH nebo ZH. Západosibiřská lajka však není slídič, barvář ani honič. Dle myslivců by se dala zařadit někam doprostřed mezi slídiče a honiče.

Neuvěřitelné vlastnosti lajky v těžkých podmínkách

Od počátku své existence lajky pomáhají s lovem především v oblasti tajgy evropského severu Sibiře a také na Dálném východě. Na Sibiři vynikaly zejména při lovu bělek, ondater a sobolů. Ve své domovině však lovily prakticky všechno, co bylo potřeba, od malých veverek popelavých a hranostajů přes tetřevy, kuny, tchoře, norky, vydry, losy, rosomáky, medvědy nebo černou zvěř. Drobnou zvěř, která nestihla vyběhnout na strom, lajka zpravidla zadávila. Běžně se na lov používala lajka jedna, ale na lov velkých a složitých zvířat, jako je rys, divoká kočka, jezevec, divočák, mývalovec apod., se používaly lajky dvě. Tito psi se mimo jiné využívali také na lov mladých vlčat. Vlků se nebojí a bez váhání na ně útočí. Nezalekli se ani tygra, kterého kdysi také pomáhali lovit.

Údajně jen tři lajky stačily na to, aby zastavily medvěda a dokázaly ho udržet na místě, dokud nepřijde lovec. Ne každá lajka se k lovu medvědů hodila. Lovci v chování k medvědům rozdělovali lajky do několika kategorií. Základní kategorie byly: „pátrači“, lajky, které bez problémů šly po stopě medvěda a dovedly lovce až do jeho blízkosti, „bojové lajky“, to jsou ty, které na medvěda útočily, a lajky „zbabělé“, které před medvědem i samotným pachem medvěda utíkaly. Lajky, které odmítaly jít po stopě medvěda, stejně jako lajky, které se na medvěda bezmyšlenkovitě vrhaly zepředu, byly pro lov nepoužitelné a myslivci se jich zbavovali. I dnes probíhají v jejich domovině praktické zkoušky povahy při styku s medvědem. Některé velké chovatelské stanice dokonce vlastní medvěda, díky kterému dospělé lajky prověřují.

Lov lajek a jejich početnost měly jasná a rozumná pravidla. Záleželo na tom, jaké zvíře se šlo lovit. Rozhodně nikdo nechtěl přijít o dobrou lajku a zároveň je jasné, že jedna lajka nepřemůže rysa. Ne že by snad lajky dokázaly samy zabít divočáka, rysa, losa nebo jezevce, ale dokážou ho vyprovokovat a udržet na místě svými výpady a štěkáním ve skupině, dokud nepřijde lovec.

Na Sibiři se v dnešních dobách používají i jiná plemena než jen lajky. Narazili bychom zde na honiče, chrty, ohaře i slídiče. Proto například na zajíce se lajky vůbec nepoužívají. Jejich lov je přenechán jiným plemenům. Lajky by se zbytečně unavovaly jejich pronásledováním a síla by jim pak chyběla u jiných, těžších zvířat. Kromě kachen se na Sibiři zpravidla příliš nepoužívaly ani na pernatou.

Není lajka jako lajka, a tak je běžné, že lovci na Sibiři vlastní a vlastnili lajek více. Každá je ze své podstaty „specialistou“ na jiný typ zvěře a lovci je zbytečně nepřeučují. Jen málokterá lajka se bude perfektně hodit na lov hranostaje stejně jako na lov losa či medvěda.

Krmení

Na potravu jsou lajky nenáročné, a pokud jí mají příliš mnoho v kombinaci s minimem pohybu, mohou mít rychle problém s obezitou. Jsou zpravidla žravé a nevybíravé.

Správné krmení je klíčové pro udržení zdraví a vitality západosibiřské lajky. Důležitá je vyvážená strava, která pokrývá všechny nutriční potřeby a poskytuje adekvátní množství energie.

Základní zásady krmení:

  • Vyvážená strava: Západosibiřská lajka potřebuje vyváženou stravu bohatou na bílkoviny, tuky, vitamíny a minerály. Kvalitní krmivo pro psy, které obsahuje všechny potřebné živiny, je základem správné výživy.
  • Kvalitní suroviny: Preferujte krmivo vyrobené z kvalitních surovin, které neobsahuje umělé konzervanty, barviva nebo dochucovadla. Hlavní složkou krmiva by mělo být čisté maso. Formulace "a ostatní produkty živočišného původu" v sobě zahrnuje i odpad, který při zpracování masa vzniká. 
  • Dostatek vody: Zajistěte, aby měl pes vždy přístup k čerstvé a čisté vodě. Důležitost hydratace je zásadní, zejména při zvýšené fyzické aktivitě.

Druhy krmiva:

  • Kompletní suché krmivo (granule): Kvalitní granule jsou pohodlnou a efektivní volbou, která dokáže pokrýt všechny nutriční potřeby psa. Slovo "kvalitní" si ale představte několikrát podtržené - levné granule s hypermarketů obsahují převážně prázdné kalorie a umělá dochucovadla. Dbejte také na to, abyste výběr granulí přizpůsobili věku, velikosti a aktivitě psa.
  • Mokré krmivo (konzervy): Mokré krmivo může být dobrou alternativou nebo doplňkem ke granulím. Obsahuje více vlhkosti a pro většinu psů bývá chuťově atraktivnější, než granule. I zde platí, že je třeba vyhledávat pouze kvalitní značky, aby váš pes prospíval.
  • Barf (syrová strava): Barfování je způsob krmení, který se zaměřuje na syrové maso, kosti, zeleninu, ovoce a další přirozené složky potravy. Tento přístup může být velmi prospěšný, ale vyžaduje pečlivé plánování a jisté znalosti, aby byla strava vyvážená.

Západosibiřská lajka - průměrné náklady na chov

Chov lajky patří ke středně finančně náročným. Pravidelné očkování vychází na 500-1500 Kč, podle toho, zda očkujete pouze základ nebo přidáváte i nějaké další vakcíny. Například psi pohybující se u koní nebo na statku by měli být očkováni proti tetanu, který není součástí základní vakcinace. 
Počítejte také s pravidelným poplatkem obci. Ten se pohybuje od symbolických 100 Kč ročně až po 1000 Kč. Vyšší poplatky bývají ve velkých městech a také pro majitele více psů. 
Tyto náklady jsou shodné pro všechna plemena. 
Jakožto středně velké plemeno spotřebuje lajka přibližně 6-7 kg granulí měsíčně. Granule solidní (nikoliv nejlepší) kvality vás tak vyjdou na 600-800 Kč měsíčně. 
Máte-li výstavní ambice nebo se psem provozujete nějaké sporty, je vhodnější připlatit si ještě nějakou tu stokorunu za superprémiovou kvalitu. 
Další možností je domácí strava. Ta by měla být založen na kvalitních surovinách a vyváženém poměru živin, rozhodně ji proto nelze pojímat jako úspornou variantu krmení. 
V sezóně klíšťat také počítejte s antiparazitárními přípravky (obojky, pipety). Výrobků je mnoho a je třeba vyzkoušet, co bude vašemu psovi vyhovovat. Cena za měsíc trvající ochranu vychází na 150 - 400 Kč, podle zvoleného přípravku. 

Rady pro kupující

V prvé řadě je nutné si předem zjistit vše potřebné o chovatelské stanici a obou rodičích našeho budoucího štěněte, abychom našli to pravé, tedy abychom si pořídili psa s co největšími předpoklady k využití, jaké si přejeme. 
Není snad ani třeba zdůrazňovat, jak moc je důležité požadovat pouze štěně po řádně uchovněných rodičích (tedy s průkazem původu). Pokud se chcete například věnovat myslivosti, bez PP to nepůjde. Pouze lajka s průkazem původu je pokládána za lovecky upotřebitelného psa. 

Zajímavosti

Není lajka jako lajka

Přinášíme vám archivní článek od Dr. Ing. Naděždy Šebkové. Přestože pochází z roku 2009 a některé informace tedy mohou být již zastaralé, poskytuje jedinečný náhled na počátky chovu lajek: 

Na území bývalého Sovětského svazu existovalo až do roku 1947 dvacet sedm samostatných plemen lajek. Ve skutečnosti to však byly jen nepatrně se odlišující rázy několika málo plemen. Bylo doporučeno toto číslo snížit a jednotlivé variety dle plemen sjednotit.
Ve tvrdých podmínkách oblastí domoviny se z lajek stal přírodním výběrem neobyčejně skromný a odolný pes. Podmínky a celkové zacházení s nimi v dalekých sibiřských oblastech by sotva vydrželo některé z dnešních kulturních plemen.

Západosibiřská lajka - Ajga Mutara.

Díky mrazivému klimatu se lajky hárají jen jedenkrát do roka, mívají méně štěňat než jiná, srovnatelně velká plemena (tři až šest), s jejichž porodem a následným odchovem nebývají problémy. I prvničky rodí samostatně a bez jakýchkoli komplikací. Je-li fena dostatečně mléčná, štěňata zdvojnásobí svoji porodní hmotnost sedmý až osmý den. Porodní hmotnost při pěti narozených štěňatech se u západosibiřských lajek pohybuje zhruba od 320 do 450 g. Termoregulaci mají lajky přizpůsobenou pro severské kraje. Pro zajímavost uvedu, že v našich podmínkách mírného klimatu České republiky se až jedna třetina zde chovaných fen lajek hárá již dvakrát ročně.

Cílem chovatelského snažení v Rusku je, aby lajka byla samostatně pracující a opravdu tvrdý pes. Proto lovci v tajze dělají zkoušku povahy i na medvěda. Ta spočívá zhruba v tomto: ze vzdálenosti asi sto až dvě stě metrů je pes vypuštěn lovcem z řemene (zdůrazňuji však, že plně dospělý pes!). Pokud ten ihned a neohroženě k medvědovi běží a poté na něj silně a neohroženě doráží, čímž ho udrží na místě, dostane pes hodnocení známkou výborná. Pokud k tomu pes potřebuje psychickou podporu majitele, ohlíží se na něj a lovec ho musí povzbuzovat hlasem, dostane dvojku. Pes, který se medvěda bojí, případně se nechá zahnat, v takové zkoušce neuspěl a lovci ho k chovu nevyužívají. O tuto zkoušku má zájem i řada chovatelů lajek ze zahraničí, například z Finska, kde je toto zákonem zakázáno. Jezdí proto svoje lajky otestovat ke spřáteleným chovatelům za sousední ruské hranice. Co já vím, tak se jezdí hlavně do oblastí okolo Murmansku. Tím se tvrdost a obratnost pro boj s velkou šelmou po generace v lajkách utvrzuje a záměrně rozvíjí. Právě pro tyto vlastnosti se v našich podmínkách lajky výborně osvědčily při naháňkách na černou zvěř. Ani vlků se lajky nebojí, napadají je. Dostane-li se lajka na čerstvou vlčí stopu, setkání s vlkem vyhledává.
Příslušníci národností obývajících severní lesní pásmo Evropy a Asie měli lajky jako jediné plemeno loveckých psů, se kterými odpradávna lovili soby, losy, medvědy, kuny, soboly, veverky, tetřevy a kachny. Lov pomocí lajek na všechny tyto druhy zvěře je dobře popsán v knize „Lov s lajkami (Ochóta s lajkami)“ opět od kynologa Vojločnikova. Všechny lajky se vyznačují kvalitním slíděním, dobře sledují stopu raněného zvířete. Při pronásledování zvěře často zaběhnou z doslechu. Mají však výbornou orientaci i sluch a i v neznámém terénu se umí bezpečně vrátit ke svému pánovi. Lajka má velkou ostrost na škodnou, pronásleduje nejen kočky, které okamžitě zadáví, ale i jiná zvířata. Velmi těžko se pak nechá odvolat. Lajka je v boji i s mnohem větším protivníkem velice tvrdá. Bezpečně umí zabít vydru a v revírech Šumavy se nezalekne ani rysa. I za cenu těžších zranění s ním neohroženě bojuje. Podle vyprávění mého známého, profesionálního revírníka ze Šumavy, který vlastní vynikajícího psa západosibiřské lajky, jeho pes, kterého rys napadl ze zálohy, velikou kočku po lítém boji zahnal. Pro zajímavost uvádím, že je tento pes svým pánem výborně ovladatelný, má složeny čtyři zkoušky lovecké upotřebitelnosti, například i lesní a všestranné. Nejen tedy barvářské zkoušky honičů, jako většina.

Ruskoevropská lajka

Ve 20. a 30. letech se v tehdejším Sovětském svazu o lajky začali zajímat četní myslivci, jejich používání při lovech rostlo. Do velkoměst se začaly dovážet ze vzdálených vesnic v tajze pravé lajky. Tím začalo jejich cílevědomé šlechtění. V těžkém období druhé světové války bylo v SSSR založeno šedesát pět státních psinců, z nichž se v sedmnácti chovaly pouze lajky. V naší republice se západosibiřské lajky chovají teprve od počátku osmdesátých let dvacátého století. První dokladované zápisy v plemenných knihách pocházejí z roku 1981. Existují samozřejmě ústní zprávy o ojedinělých dovozech lajek do tehdejšího Československa brzy po druhé světové válce, nejednalo se ovšem o organizovaný čistokrevný chov zvířat s PP.

Jedním z prvních průkopníků tohoto plemene u nás, byl tehdejší poradce chovu, pan Josef Břichovský. Bydlel v Kostelci nad Orlicí a v průběhu osmdesátých až devadesátých let odchoval na své stanici „Z lipových strání“ naprostou většinu štěňat západosibiřských lajek v tehdejším Československu. Jeho zvířata pocházela z Ukrajiny, z daleké Krasnodarské oblasti, importoval fenu i z Maďarska. Všichni, kdo dnes po panu Břichovském v chovu lajek pokračujeme, na něj s uznáním vzpomínáme.

V Čechách se nejvíce chová lajka západosibiřská, ta u nás mívá v posledních letech tři až šest zápisů vrhů štěňat ročně. Dále se v České republice jako opravdová rarita vyskytuje i malá, černobílá ruskoevropská lajka, bylo zde odchováno již několik vrhů. Karelofinská a východosibiřská lajka se u nás nechovají. V devadesátých letech byl plemennou knihou zaregistrován jeden import psa východosibiřské lajky.
S lajkami se loví od začátku letní do podzimní sezóny, až do konce podzimního lovu. Pro časově tak rozsáhlé a co do druhů zvěře tak různorodé období lovu neexistuje žádné jiné plemeno. Získat si dospělou pracovní lajku je velmi těžké. Málokdy se podaří kontakt mezi psem a novým pánem. Většina ruských lovců a myslivců si pro sebe vychovává psa od štěněte. Toto bych doporučila i všem zájemcům o chov lajek u nás. Lajky se velice těžko cvičí a ovládají, protože jsou velice inteligentní a samostatné. V drsných podmínkách ruské tajgy by jinak nepřežily, proto je jim samostatnost rozhodování vrozená. Pro případné zájemce o toto plemeno dopředu předesílám: ne, opravdu to není snadno cvičitelný a snadno ovladatelný Německý ovčák. Výcvik na kynologickém cvičišti, na úrovni klasických služebních plemen, se od lajky očekávat nedá. Stejně jako je tomu u většiny klasických „seveřanů“, nebývá ani zde závislost na majiteli tak velká. Proto - a mluvím teď z vlastní zkušenosti – chcete-li docílit spolehlivého přivolání, vezměte si vybrané štěně od chovatele co nejdříve. 

U nás se lajky využívají jak ke slídění a k lovu zvěře drobné, tak i na kachny a velmi dobře se uplatňují při lovu zvěře černé. Lajky jsou psi, kteří pracují v honitbě samostatně, mají obrovský akční rádius. Proto myslivci, kteří s nimi provádějí lovecký výcvik, doporučují mít lajku od štěněte a neustále ji utvrzovat ve spolupráci s vůdcem. Tvrdé metody se při jejich výcviku využít ani nijak uplatnit obvykle nedají. Musíme vůči nim projevovat laskavost a podarovávat je pamlsky. Pokrmová metoda působí při výcviku lajek nesmírně pozitivně. Většinou jsou totiž jako správní seveřané, všechny lajky velmi žravé a pamlsek je pro ně tou nejlepší motivací. Ale pozor! Primitivní a severská plemena psů jsou zároveň velmi záživná. Jejich organismus téměř beze zbytku využije každičký nalezený drobeček potravy, každičkou kůrku chleba i rybí šupinku. Proto pozor: při nedostatku pohybu a v našem teplejším podnebí, než je v jejich domovině, hrozí rychlá obezita. Moje vlastní fena (a byla to dvojnásobná Světová vítězka!) se s ní potýkala neustále. Tato moje fena – Anna Hvězda Sibiře, se jako první lajka z České republiky stala nejlepší – CACIB fenou plemene a tím i Světovou vítězkou v Miláně 2000. V následujícím roce 2001 potom svoje prvenství v Portu obhájila. Ale řeknu vám: dostat ji z kondice „příliš blahobytné“ (jak její výživný stav jednou okomentoval jeden velice slušný pan rozhodčí u nás) zpět do kondice výstavní, stálo hodiny běhání u kola, plavání a odříkání.

Popis plemene byl vytvořen s využitím archivních článků autorů: Eva Nohelová, Naděžda Šebková

Zajímavosti o plemeni

Západosibiřská lajka je fascinující plemeno s bohatou historií a jedinečnými vlastnostmi. Níže uvádíme několik zajímavostí o tomto plemeni, které mohou zaujmout potenciální majitele a milovníky psů.

Jaká je průměrná cena? Průměrná cena štěněte západosibiřské lajky se pohybuje od 15 000 do 30 000 Kč, v závislosti na kvalitě chovu a původu rodičů.

Pro koho se hodí? Západosibiřská lajka se hodí pro aktivní jedince a rodiny, které mají dostatek času a prostoru na její potřeby. Je ideální pro lidi, kteří hledají pracovního psa pro lov nebo sportovní aktivity.

Kde bude spokojená? Lajka bude nejspokojenější v prostředí, kde má dostatek prostoru k pohybu a možnost vykonávat různé činnosti. Nejlépe se jí daří v domech se zahradou nebo na venkově, kde může trávit hodně času venku. Mějte ale na paměti, že lajky jsou společenské a potřebují kontakt se svou rodinou - rozhodně to nejsou psi vhodní do kotce nebo výběhu.

Jak se snáší s ostatními zvířaty? Lajky mají silný lovecký instinkt, což může vést k problémům s menšími domácími zvířaty, jako jsou kočky nebo hlodavci. Při správné socializaci a výchově mohou vycházet s jinými psy, ale je důležité být opatrný při jejich seznámení s novými zvířaty.

Jak se snáší s jinými psy? Vůči jiným psům mohou být lajky dominantní, zvláště pokud nejsou správně socializovány. Je důležité zajistit včasnou a pozitivní socializaci s jinými psy, aby se předešlo konfliktům.

Jaké jsou vhodné aktivity? Lajky jsou velmi aktivní a potřebují hodně pohybu. Vhodné aktivity zahrnují dlouhé procházky, běhání, cyklistiku, agility, obedience a záchranářský výcvik. Za určitých podmínek je také vhodná pro lovecké aktivity.

Má pracovní využití? Ano, západosibiřská lajka je vynikajícím loveckým psem a je využívána k lovu široké škály zvěře. Může být také využívána v záchranářských a sportovních aktivitách.

Jak sehnat štěně? Štěně západosibiřské lajky lze sehnat od renomovaných chovatelů, kteří jsou členy chovatelského klubu a mají dobré reference. Doporučuje se navštívit chovatelské stanice, prohlédnout si podmínky chovu a seznámit se s rodiči štěněte.

Proč chtít psa s PP? Pes s průkazem původu (PP) zaručuje čistokrevnost a dává jisté záruky, co se týká exteriéru, povahy a zdraví rodičů, což může být důležité pro zdraví a vlastnosti psa. PP také umožňuje účast na výstavách a chovatelských akcích.

Druhy/varianty? Západosibiřská lajka je jedním ze čtyř uznaných plemen lajek, vedle východosibiřské, ruskoevropské a jakutské lajky. Každé z těchto plemen má své specifické vlastnosti a využití.

Na co si dát při pořízení štěněte pozor? Při pořízení štěněte je důležité zkontrolovat zdravotní stav štěněte a jeho rodičů, zvolit renomovaného chovatele a zajistit, aby štěně prošlo základní socializací. Je také důležité mít připravený domov a výbavu pro nového psa.

Vhodné jméno pro lajku? Vhodné jméno pro západosibiřskou lajku by mělo být snadno vyslovitelné a krátké. Některé populární jména zahrnují: Max, Bella, Rex, Luna, Tara nebo Loki.

Jaké jsou vhodné doplňky pro lajku? Vhodné doplňky zahrnují pevný obojek a vodítko, misky na jídlo a vodu, kvalitní hračky a místo pro odpočinek, jako je pelíšek nebo pohodlná bouda.

Zajímavosti o plemeni? Západosibiřská lajka je známá svou historií jako lovecký pes původních obyvatel Uralu a Sibiře. Je to jedno z mála plemen, které bylo systematicky šlechtěno pro lov velké zvěře, jako jsou medvědi. Lajka je také spojena s ruskou kosmonautikou, kde pes jménem Lajka byl prvním živým tvorem vyslaným do vesmíru.

Odlišnosti od podobných plemen: Západosibiřská lajka se liší od ostatních plemen lajek svou specializací na lov a svou odolností vůči drsným klimatickým podmínkám. Na rozdíl od východosibiřské lajky, která je méně početná a méně známá, je západosibiřská lajka nejrozšířenější a nejpopulárnější lajkou nejen v Rusku, ale i v zahraničí.

Západosibiřská lajka je fascinující plemeno, které nabízí jedinečnou kombinaci loveckých schopností, inteligence a oddanosti. Pro ty, kteří hledají aktivního a věrného společníka, může být tento pes ideální volbou.

 

Související inzeráty

Zobrazit vše
Západosibiřská lajka psi na prodej - Olomoucký kraj - Inzerát 1
5
2 týdny

Západosibiřská lajka

Západosibiřská lajkaVěk: 4 týdny4 samec / 4 samice
Zapadosibiřská lajka Z Holubické osady se hlásí vrh B. 25.10.2024 se narodilo 8 štěňat, 4 psy a 4 feny. Spojení Funny Liesková skala x Agem ze Svinenských pastvin Oba rodiče lovecky vedeny. Klidné
Vlastimil .
Vlastimil .
Olomoucký kraj