Jeden z nejmenších afrických astrildů se vyskytuje ve třech poddruzích. Díky svému elegantnímu zevnějšku se těší rostoucí oblibě mezi chovateli a milovníky ptactva.
Zlatoprska se nevyznačuje žádnou zvláštní zdravotní charakteristikou, kterou by bylo nutné vést v patrnosti při jejím chovu, pokud dodržíme všechny nezbytné zásady a opatření. Samozřejmostí v každém chovu je mít k dispozici karanténní klec s výhřevem a kontakt na nejbližší veterinární lékaře zaměřené na ptactvo.
Zlatoprska malá je domovem v Africe, konkrétně v západní Angole, jižním Kongu, východní Tanzanii, severovýchodní Botswaně, Mosambiku a na ostrovech Zanzibar. V Jihoafrické republice pak v provinciích Natal a v Kapsku. Obývá tam savany, bažiny a mokřiny s vysokou trávou a rákosím. Preferuje okolí vody, vyskytuje se i v okolí lidských obydlí.
Během období hnízdění žijí v párech, mimo něj pak ve skupinách. Pohlavní dimorfismus spočívá ve zbarvení, samec je výraznější a má kolem oka výrazný červený kroužek.
K hnízdění nabízíme košíčky nebo polobudky. Při chovu ve společnosti jiných astrildů podle chovatelů rády využívají již hotová hnízda jiných druhů ptáků. Musíme zajistit vhodný stavební materiál. Snůška bývá 3 až 5 bílých vajíček. Inkubace trvá cca 12 dnů. Většinou jsou velmi vnímavé na rušení při kontrolách hnízd, proto je při sezení a odchovu nerušíme. Hnízdo mladí opouští po 21 dnech, rodiče je ještě 5 týdnů dokrmují.
Lze použít jak bednové klece (rozměr min. 70x45x45 cm), tak i voliéry. Ve voliérách je možné zlatoprsky chovat s jinými mírnými astrildy. Zlatoprsky potřebují vyšší teploty, přes zimu minimálně 15 °C. Milují slunce, proto jim jej dopřáváme co největší část roku. Jako u jiných astrildů i zde umožníme ptákům přístup k vodě na koupání.
Základem jsou drobné zrniny. Směsi lze používat komerční nebo si míchat vlastní. Základními druhy zrnin jsou pak různá prosa, lesknice, mohár apod. Krmíme i zeleným krmením, jako je smetánka lékařská, ptačinec žabinec, nezralé travní klasy a další.
Nabízet můžeme ovoce a zeleninu. Nutná je živočišná bílkovina, obzvláště během chovné sezony. Základ může tvořit vaječná míchanice, ale ještě lepší je nabízet mravenčí kukly, malé moučné červy, larvy plesnivce atd.
Jakmile ptáci snesou první vejce, dávku živočišné bílkoviny omezíme, abychom neprovokovali do příliš brzké další snůšky. Samozřejmě nabízíme grit a sépiovou kost.